Квадрат металевий: що це таке та особливості застосування — РІО Бердичів

Середа, 19 Січня

Квадрат металевий: особливості застосування

22 жовт. 2020 Власкор

Сучасна металургія випускає велику кількість сортового та фасонного прокату й в тому числі пруток з квадратною формою поперечного перетину. Завдяки характерній геометрії профілю він відрізняється підвищеною механічною міцністю, конструктивною жорсткістю та стійкістю до стискаючих й згинаючих деформацій. Численні переваги в сукупності з тим, що на квадрат металевий ціна за метр в середньому становить від 10 гривень, такий вид металопрокату широко застосовується як конструктивний та будівельний матеріал у самих різних галузях економіки.

металевий квадрат

Основний сортамент

Прокат із квадратним перетином виготовляється гарячекатаним (ДСТУ 4746/ГОСТ 2591) та каліброваним (ГОСТ 855). Кожен з них має свої особливості та виробляється в різних сортаментах.

Гарячекатаний квадрат

Такий прокат виготовляється на станах гарячої прокатки з вуглецевих та низьколегованих марок сталі та є продукцією широко попиту. Гарячекатаний квадрат має задовільну якість поверхні, чітку геометрію перетину та відносно невисоку вартість. Виготовляється в прутках мерної, кратної та немерної кратної довжини з розміром одного боку від 10,0 до 200,0 мм.

Калібрований квадрат

Його відрізняє висока якість поверхні й мінімальні відхилення від типових розмірів перетину. Калібрований квадрат може виготовлятись з вуглецевих, низьколегованих та легованих сталей, а його перетин має форму правильного прямокутника з величиною одного боку від 3,0 до 100,0 мм. В залежності від розміру профілю та домовленості між виробником та замовником калібрований прокат поставляється в прутках або в мотках.

Особливості застосування

На ринку найбільший попит відзначається на гарячекатаний квадрат металевий, виготовлений зі сталі марок Ст1 – Ст3 сп/пс. Широка сфера його застосування в промисловості, сільському господарстві та побуті обумовлена невисокою ціною та універсальними фізико-механічними властивостями. Він добре піддається слюсарно-механічній та зварювальній обробці як в промислових, так і побутових умовах. Наприклад:

  • для зварювання можна використовувати ручне газове й електродугове зварювання. А при використанні напівавтоматичного зварення можна не тільки отримати надійне зварне з’єднання, а й значно підвищити продуктивність виробництва;
  • для різання на відрізки певної довжини, нарізання зовнішньої та внутрішньої різьби металевий квадрат можна оброблювати як ручним різальним інструментом, так і механізованими засобами й пристроями;
  • для отримання крученого профілю квадрат нагрівається в печі або газополум’яним факелом й потім закручується слюсарним інструментом.

металевий квадрат

Складності можуть виникнути лише при згинанні, бо жорсткі ребра та квадратна форма перетину створюють певні труднощі при такому способі механічної обробці. Але якщо для цього використовувати спеціальний верстат або згинальний кондуктор, то можна придати квадратній сталі необхідну форму та конфігурацію.

Завдяки фізико-механічним якостям та зручності в обробці гарячекатаний квадратний пруток використовується в будівельній сфері, транспортному й промисловому машинобудуванні, агропромисловому секторі. У нього дуже виразна форма, особливо в скрученому стані. Тому сталевий квадрат дуже ефектно виглядає в садових, офісних та домашніх меблях та різноманітних кованих та кованозварних виробах: парканах, хвіртках, сходових огородженнях, віконних та балконних решітках, мангалах. Але основна його перевага – можливість використання в якості самостійного несучого елементу при створені опорних конструкцій.

Калібрований прокат більше застосовується як конструктивний матеріал спеціального призначення. В залежності від використаної марки сталі для його виготовлення він може служити заготівлею для елементів військової техніки, відповідальних деталей транспортних, енергетичних та промислових механізмів.

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.