Середа, 25 Трв

Дві школярки з Бердичева презентували путівник історичних та культурних пам’яток єврейства

Єврейська історія та культура посідає вагоме місце в історії Бердичева, адже в минулому його переважна кількість населення складалася саме з представників цієї національності. Багато відомих постатей літератури, науки, медицини, освіти – вихідці з Бердичівщини. За життя вони творили історію нашого міста, розвивали його культуру, брали активну участь в розбудові міста, а нині в Бердичеві збереглися архітектурні пам’ятки, будівлі та будинки, що мають безпосереднє відношення до єврейської общини.

А щоб донести про це інформацію до містян та до туристів, дві школярки загальноосвітніх шкіл міста за наставництва та під керівництвом директора Музею історії Павла Скавронського створили та упорядкували путівник «Слідами історії та культури бердичівського єврейства».


Презентація їхньої кропіткої роботи і проходила у четвер, 11 січня, в Музеї історії, куди завітали відомі бердичівські краєзнавці, представники міської влади та єврейської общини міста, депутати, вчителі та батьки авторок путівника і всі бажаючі взяти участь в знайомстві з творчим доробком юних дівчат. Наталія Кропивницька та Ангеліна Кулачок стали учасницями проекту «Захистимо пам’ять», який фінансується Урядом Федеративної республіки Німеччина, а в Україні його виконує Український центр вивчення історії Голокосту спільно з Міністерством освіти і науки України та ще кількома громадськими організаціями. Музей подав заявку на участь у програмі. Таких заявок було до 20 і лише 7 з них було задоволено та виділено певну суму коштів. Дівчата, бо за умовою це мають бути школярі, разом з Павлом Скавронським виконували проект «Захистимо пам’ять», обравши створення путівника «Слідами історії та культури бердичівського єврейства».


Ангеліна Кулачок (ЗОШ №11) та Наталія Кропивницька (ЗОШ №5) – учениці, котрі беруть участь, починаючи з 1-го класу, в усіх олімпіадах, конкурсах, роботах, дуже активні і цілеспрямовані. Вони отримували завдання, кожного тижня по одному об’єкту, і працювали над заповненням путівника цікавою інформацією.


Вперше книгу бердичівлянки представляли в Києві в приміщенні єврейської бібліотеки, а друга така презентація відбулася вже у рідному місті. Розповідаючи про те, що було вміщено в результат їхньої роботи, дівчата зробили екскурс в історію єврейської культури та архітектури, та в трагічні події минулого століття. Хоральна синагога, єврейське кладовище, масове винищення та розстріли євреїв, гетта на території Бердичева, окремі постаті та їхня діяльність на теренах нашого міста і поза ним, будинок відомого письменника Фрідріха Горенштейна, створений Давидом Шеренцисом Бердичівський театр, будинок Василя Гроссмана, вулиці Шолома Алейхема, Цадика та Поліни Гельман – це ще не всі факти, біографії та пам’ятні місця і витвори архітектури, про які розповідається в путівникові. Крім того, у книзі навіть не все описано, на один об’єкт виділяли лише сторінку, обирали лише головне.


До речі, це вже другий тематичний путівник, котрий прямо стосується Бердичева. Перший такий ще в 1981 році створив випускник Київського педінституту ім. М. Драгоманова Сергій Кот. Тоді, як і тепер, книга була надрукована також у невеликому тиражі через брак коштів. Після презентації спільну роботу Наталії Кропивницької, Ангеліни Кулачок та Павла Скавронського у вигляді примірників отримали безкоштовно навчальні заклади міста та бібліотеки. Але видавець за свої кошти друкує ще примірники і буде їх розповсюджувати, тому бажаючі зможуть придбати путівник в магазині «Транзит-С».


А для туристів, які приїжджатимуть до Бердичева, цей путівник стане корисним ще й тому, в ньому містяться рекомендовані маршрути екскурсій, заклади харчування, телефони 2-х музеїв міста, щоб домовитись про екскурсію. Не менш корисною стане інформація про те, як дістатися до Бердичева з Києва, в яких готелях можна зупинитися та багато іншого.


На цьому юні авторки не зупиняються. В майбутньому вони мають багато планів: розповісти про кожен об’єкт єврейства в наукових статтях, бо детально в путівнику це було неможливо зробити, видати цю книгу на ідиші та створити, можливо, ще щось нове. А натхнення, бажання, прагнення і цілеспрямованості у бердичівлянок вистачає, про що з теплом щиро відгукуються їхні вчителі.

IMG 3983

IMG 3984

IMG 3985

IMG 3987

IMG 3989

IMG 3991

IMG 3993

IMG 3994

IMG 3996

IMG 3997

IMG 4004

IMG 4007

IMG 4011

IMG 4016

IMG 4020

IMG 4022

IMG 4024

IMG 4027

IMG 4030

IMG 4034

IMG 4040

IMG 4043

IMG 4045

IMG 4047

IMG 4051

Відео

Світлана Семчук

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"

bazar 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.