П'ятниця, 22 Вересня

Куди подівся знаменитий бердичівський «Трикутник»?

 Про мікрорайон з такою назвою ще зрідка згадують у повсякденному спілкуванні бердичівляни, але все рідше та рідше. А звідки ж взялась ця географічна назва на мапі Бердичева та околиць?

Це можна зрозуміти з карти міста, надрукованої десь в сімдесятих роках минулого століття та якою й донині користуються у деяких установах Бердичева. Останній раз вона демонструвалась на фестивалі освітянських ідей, який організовував ЦПО ім. Разумкова, де й вдалось її сфотографувати.


Зображене на цій карті відрізняється від сьогодення не тільки тим, що багатьох об’єктів, які нині є у Бердичеві, на карті ще немає, але й тим, що деякі об’єкти, які є на тій карті, насправді вже не існують. Зокрема, це стосується мережі вузькоколійних залізниць, яка була досить розгалужена в середині минулого століття.


І саме ця вузькоколійка, точніше її роз’їзд під назвою Червоний Пост, дав назву місцині на схід від Бердичева. Цей роз’їзд був збудований у формі трикутника, щоб потяги могли рухатись з трьох сторін – з боку цукрорафінадного заводу, з боку залізничної станції Бердичів, та з боку Червоненського цукрового заводу.


Колись саме з цього місця була ще й вузькоколійна залізнична гілка в сторону Житомира, і якби вона збереглась, то місцевість, можливо, мала б назву «чотирикутник», або «перехрестя», але ця гілка була розібрана ще десь в 1915 році, коли шлях на Житомир переробили під широку колію, і обійшли нею Гришковецькі володіння поміщика Корнілова.


А що ж сьогодні залишилось від колись інтенсивно використовуваних транспортних мереж? Та майже нічого. Ми вже писали раніше спогади одного з останніх машиністів вузькоколійки та етапи її руйнації. Сьогодні про цю залізницю нагадують лише кілька шпал, які ще залишились у деяких місцях, стежка вздовж колишніх рейок, яка напряму веде з Корніловки до Хмелищ та насип, який місцями ще не розораний на території колишнього військового полігону.


З вузькоколійкою опосередковано пов’язаний і велетенський шляхопровід на об’їзній Бердичева, який нині може брати участь у конкурсі «ТОП-10 найбезглуздіших будівель міста» (а, можливо, й області). Адже, коли почали проектувати об’їзну дорогу, вузькоколійка на Червоне ще існувала, і над нею запланували збудувати міст, а коли його збудували, то рейки розібрали, от і стоїть нині цей міст посеред лісу, а під ним хіба що ховаються від дощу одинокі перехожі, чи ховаються від перевіряльників незаконні копачі піску чи різальники лісу.

 

3kutnik1

3kutnik2

Цей житловий будинок мав стати окрасою "трикутника" та зручними оселями для викладачів училища, але не став...

3kutnik3

Це не техніка ПТУ, а техніка підприємця, який живе поряд

3kutnik4

Вулицю назвали Ліцейною не так вже й давно, а раніше адреса була простіша - "трикутник"

3kutnik5

Лише кілька шпал нагадують, що тут колись був роз’їзд

3kutnik6

А поруч облаштували бойню

3kutnik7

3kutnik8

І тут колись люди жили. Одинока хатина в лісі.

3kutnik9

таких фото в лісі на трикутнику можна зробити тисячі. Старих та хворих дерев - море.

3kutnik10

Славно (чи сумно) звісний шляхопровід на об’їзній

3kutnik11

Тут була раніше могила танкіста, який один з перших атакував місто взимку 1944

3kutnik12

Як змінюється пейзаж, коли в нього вкладають багато-багато коштів

3kutnik13

Мені здається, що на цьому постаменті стояв знак: "Бердичівський навчальний центр. Низгірецький полігон"

3kutnik14

Люди тримають тут городи, і напевно, іноді живуть коло них.

3kutnik15

Ще кілька шпал видніється на місці вузькоколійки.

3kutnik16

І ось ця стежечка, яка збереглась і донині. Вона могла б стати частиною чудового велосипедного чи пішого туристичного маршруту.

3kutnik17

3kutnik18

На колишньому полігоні лише дещо нагадує про його мілітарне минуле.

3kutnik19

3kutnik20

3kutnik21

3kutnik22

 

Відео

Олександр Доманський

Головний редактор газети "РІО-Бердичів"

Сайт: rio-berdychiv.info/
  • Послуги асенізатора в Бердичеві
  • pamyat
  • kilimi200 100

М’ясовита. Робота у Бердичеві

Посівний календар вересень 2023

РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.