Субота, 4 Лютого

Трагічний вересень 41-го у Бердичеві: біль, сльози та 30 тисяч знищених євреїв

І знову вересневий ранок зібрав бердичівлян на пам’ятному місці, де була пролита кров людей – дітей та дорослих, які були винними лишень у тому, що їхня національність – євреї. Звичайні люди, які жили звичайним життям, трудилися, навчалися, любили, раділи, виховували дітей, стали об’єктами знущань, винищення, своєрідним експериментом для нацистів, які були сповненні відчуттям своєї переваги над іншими націями.

Одним із напрямків Гітлерівського терору була расистська теорія винищення неповноцінних народів і Україна стала конвеєром смерті впродовж трьох жахливих, пекельних та кривавих років. Бердичівська вереснева трагедія 1941 року стала першим масовим геноцидом єврейського населення, що був здійснений Гітлером у Європі та Радянському Союзі. За 2,5 роки нацистської окупації у Бердичеві знищено 38,5 тисяч осіб, майже 30 тисяч з яких – євреї.


Кожного року у вересні бердичівляни збираються на історичному місці, щоб вшанувати пам’ять невинних жертв. За роки окупації чисельність жителів міста зменшилася у чотири рази. Нацисти не лише фізично вбивали, а й руйнували культурні та релігійні цінності, знищуючи всі синагоги у місті. Проте спогади про страждання і катування людей – незнищенні, вони навіки зберігаються у душах, серцях та пам’яті бердичівлян і закликає до братерства людей та народів.


Цьогоріч карантинні обмеження відчутно вплинули на проведення години пам’яті, адже зазвичай кількість тих, хто хоче віддати шану загиблим від рук нацистів євреям, набагато більша. Але всі ті, хто прийшли з квітами до меморіального комплексу, запевнили, що обов’язково відвідають всі місця масових розстрілів євреїв у Бердичівському районі, як це роблять кожного року.


Так само кожного року всі згадують тих, хто своїми мужністю та благородством протистояв жорстокості і вандалізму. Представники різних національностей, ризикуючи власним життям та життям своїх родин, рятували євреїв від смерті. Їх назвали «Праведниками народів світу» і в Єрусалимі на Алеї праведників світу висаджено чимало дерев і на честь жителів нашого міста. А у серпні цього року в «Музично-драматичному театрі на Європейській» відбулася подія міжнародного масштабу: посольство держави Ізраїль провело церемонію вшанування та нагородження дипломами і медалями двох родин - Праведників народів світу.

Про Голокост у Бердичеві розповідають Музей єврейства, Музей історії і зведена минулого року, нова, сучасна, постійно діюча експозиція у вигляді інформаційних стел. ЇЇ було створено у рамках проекту «Захистимо пам’ять» під керівництвом Фонду «Меморіал убитим євреям Європи» у співпраці з Бердичівської міської радою, єврейською громадою міста, Українським центром вивчення історії Голокосту.


Для Бердичева Голокост – незагоєна рана, трагедія, яка увірвалася у тисячі сімей, забравши невинні життя. Міський голова зазначає, що хоч майже 80 років віддаляє нас від чорного вересня 1941 року, коли загинув фактично кожен другий житель нашого міста, бердичівляни бережуть і шанують історію, кладуть квіти до пам’ятних знаків, схиляють голови у скорботі та у молитві за світлі душі земляків, дякують Праведникам народів світу за врятовані життя. Це традиція, яка має бути у нашому місті завжди, аби кожне майбутнє покоління цінувало і берегло життя, жило у єдності, мирі і ніколи не знало такого знущання та горя.

Golokost2020 1

Golokost2020 2

Golokost2020 3

Golokost2020 4

Golokost2020 5

Golokost2020 6

Golokost2020 7

Golokost2020 8

Golokost2020 8

Golokost2020 10

Golokost2020 11

Golokost2020 12

Golokost2020 13

Golokost2020 14

Golokost2020 15

Golokost2020 16

Golokost2020 17

Golokost2020 18

Golokost2020 19

Golokost2020 20

Відео

Світлана Семчук

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"

Lionok 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.