Вівторок, 16 Серпня

  • Dimpokrivli

                                                                                          Ми у  Facebook

Бердичівські дітлахи навчалися секретам гончарства

Такого у Бердичеві ще не було і вперше поринути у світ гончарства, побачити на власні очі, як створюються глиняні статуетки, як з-під вмілих рук з’являється посуд чи предмет інтер’єру, спробувати себе у ролі гончаря, змогли маленькі бердичівляни в четвер у Публічній бібліотеці з філіями Бердичівської міської ТГ. А наприкінці робочого дня естафету перейняли і дорослі, котрі також уперше мали працювати з глиною у такий мистецькій спосіб.

Стало можливим це завдяки проведеному майстер-класу під назвою «Секрети гончарства» від майстра народного мистецтва, гончаря Михайла Діденка. Причому приїхав до нашого міста він не один, а з дружиною, яка в усьому підтримує чоловіка, допомагає і долучається до його витворів мистецтва, а також з маленьким синочком, який з цікавістю спостерігав за тим, що відбувається навколо та щось по-своєму «лепетав».


Поки майстер робив останні приготування, розставляв на столику свої вироби, дітвора вже з нетерпінням чекала початку майстер-класу і того, що ж вони робитимуть. Сівши за столами в одне спільне коло, кожен отримав кусочок глини, з якої, вмикаючи всю свою фантазію, виліплювали звірят, чашечки, тарілочки та багато іншого. Все це супроводжувалося розповіддю Михайла Діденка про процес ліплення, про те, що такі глиняні статуетки і зроблений глиняний посуд також обпалюють у спеціальній печі під високою температурою.


Маленькі бердичівляни із задоволенням слухали, а коли митець показав, як за допомогою гончарного круга, води та глини з’являється маленька сувенірна вазочка, та запропонував дітям спробувати себе у цьому ремеслі, біля нього вишикувалася черга. Один за одним кожен виготовляв собі на пам’ять сувенір, і найприємніше те, що зроблений він своїми руками.


Тим часом керівник Публічної бібліотеки з філіями Тетяна Кущук трішки розповіла про те, як з’явився задум організувати такий майстер-клас і яким чином вони познайомилися з Михайлом Діденком та його родиною. Наша бібліотека має гарні дружні зв’язки з багатьма громадами всієї України, що стали результатом спільних навчань в Академії культурного лідера. Вже двічі Барська громада пише грант на розвиток барської кераміки, яка є унікальною, долучили гончарів з Вінницької області і одного разу поцікавилися у наших бібліотекарів, чи не має Бердичівщина часом зразків барської кераміки, наприклад, в музеї. Коли ж працівники бібліотеки запитали у директора Музею історії про це, то Павло Скавронський зазначив, що у них такий глечик.


Минулого року з Барської громади гості приїздили до нашого музею, а вони, до речі, збирали інформацію по всій Україні і знаходили всюди залишки цієї кераміки, якої є напрочуд мало. Ось ці гончари, а їх десь приблизно 5 родин, враховуючи родину Діденків, захопилися тим, що з нуля почали відроджувати цю кераміку, дивлячись на стародавні малюнки, видавали книжечки. У Вінниці та в місті Бар завдяки виграному гранту було створено навчальну групу майстер-класів для дітей, котрі хочуть навчатися гончарству, там і працює Михайло Діденко.


Минулого тижня майстри приїхали до Бердичева, аби подякувати за допомогу у розвитку цього мистецтва, подарували книжечку, працівник музею провела їм екскурсію містом і у ході розмови прозвучала думка про те, що в Бердичеві є можливість також започаткувати щось подібне. Коли ж наші бібліотекарі почали дізнаватися, виявилося, що бердичівської кераміки взагалі немає ніде, навіть по всій Україні. Тому, як варіант, розглянули можливість зайнятися пошуковою експедицією спільно з музеєм і шукати зразки нашої кераміки десь по селах.


А взагалі, як зазначила Тетяна Кущук, у планах є організувати у Бердичеві фестиваль гончарства. І для того, аби спробувати, як це «зайде» людям, адже в нашому місті ніколи ще такого не відбувалося, було запропоновано Михайлу Діденку провести такий майстер-клас для дорослих і для дітей. Оскільки в четвер у Музеї історії проходив вечір пам’яті майстра народної творчості Сергія Танадайчука, роботами якого родина Діденків дуже зацікавилася, вони й завітали до Бердичева і заразом організували такий захід, який, без перебільшення, сподобався учасникам.

goncharstvo1

goncharstvo2

goncharstvo3

goncharstvo4

goncharstvo5

goncharstvo6

goncharstvo7

goncharstvo8

goncharstvo9

goncharstvo10

goncharstvo11

goncharstvo12

Асоціація Незалежні регіональні видавці України
New Democracy Fund
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Відео

Світлана Семчук

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"

bazar 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.