Райківські «Файні молодички» – і талановитий колектив, і дружний клуб за інтересами, і окраса культурного життя Швайківської громади — РІО Бердичів

Вівторок, 7 Грудня

Райківські «Файні молодички» – і талановитий колектив, і дружний клуб за інтересами, і окраса культурного життя Швайківської громади

18 лист. 2021 Вікторія Кучерява

Аматорський колектив «Файні молодички» – яскравий та колоритний співочий гурт. Творчість дає ансамблю свою силу і надихає на цікаві справи. Пісня – частина життя колективу, вона крокує поруч із його учасницями у будні та свята…

Культура села: спадкоємність, традиції та нові імпульси розвитку

Днями в Україні відзначали День працівників культури та аматорів народного мистецтва. За поданням Швайківської сільської ради аматорський колектив «Файні молодички» клубу с. Райки був нагороджений Грамотою Департаменту культури, молоді та спорту Житомирської ОДА.

Fayni1

Українське село – носій духовного багатства народу та зберігач національних традицій. За шаблонними мірками й уявленнями, культура на селі – це пісні і танці, розваги та гарний концерт. Звичайно, люди потребують і таких форм дозвілля, ділиться своїми думками заступник Швайківського сільського голови Олена Лещенко, але у селах громади прагнуть впроваджувати нові ідеї, сучасні форми роботи та реалізовувати творчі проєкти: «Будь-яка діяльність закладів культури має відповідати запитам населення. Потрібно об’єднувати талановитих людей, зберігати культурну спадщину для наступних поколінь і розвивати творчий потенціал молоді. Наші працівники культури – справжні ентузіасти, які популяризують народні свята, обряди і звичаї. Спонукаємо їх до вивчення історії та культури рідного краю, активізації пошуково-краєзнавчої роботи. Зокрема, до збору і дослідження інформації про Праведників народів світу, які проживають у нашій місцевості, відомих творчих особистостей і колективів краю, запису спогадів мешканців про своїх рідних, знаних трудівників сіл. Працівники культури мають постійно збагачувати й розширювати свій кругозір, адже вони несуть людям позитивні емоції, вчать розуміти та цінувати прекрасне. Активізація культурно-просвітницького життя села гуртує громаду і визначає її рушійні цінності. Святкові програми та дійства, цікаві проєкти об’єднують представників різних професій. І першочерговим завданням є подальше згуртування колективу працівників культури нашої громади…»

В умовах карантинних обмежень працівники клубів не зупиняють свою творчу діяльність. Про їх справи можна дізнатися на сторінках соціальних мереж в Інтернеті та у Viber-групах. Вони пишуть літературні нариси й портрети, опановують тонкощі фото- та відео-замальовок і обмінюються інформацією з колегами.

Fayni2

Аматорський колектив «Файні молодички» с. Райки став улюбленцем жителів усієї громади. Заступник Швайківського сільського голови Олена Лещенко називає його жіночим клубом за інтересами та командою невтомних ентузіасток. Коли випадає вільна година, вона залюбки бере участь у виступах ансамблю.

Аматорський колектив «Файні молодички»: понад чотири роки на крилах пісень

А починалося все задовго до дебюту аматорського колективу в 2017-му році.

У часи існування колгоспів на Бердичівщині був добре знаним хор-ланка «Конопельки» с. Райки. Його учасниці співали і у святкові дні, і на полях у період жнив. Нині жінки – у поважному віці, і їх естафету перейняли рідні. Ініціаторкою та натхненницею створення аматорського колективу «Файні молодички» стала колишня багаторічна завідуюча сільським клубом Альона Опанасюк. Спочатку гурт об’єднував 5–6 співаючих дівчат, а згодом він розрісся. І зараз 15 обдарованих райківчанок радують своєю творчістю жителів Швайківської громади. Всі жінки – приблизно одного віку – від 30-и до 50-и. У колективі зібралися представники різних професій: військовослужбовці, вчителі, медики і працівники торгівлі. Музика й творчість здружили та поріднили, на сцену учасниці колективу виходять однією пісенною сім’єю, в якій є і сестри, і куми, і однокласники.

Fayni3

Вперше «Файні молодички» заявили про себе 7-го липня, на Івана Купала, подарувавши романтичне театралізоване дійство мешканцям та гостям села. І вже понад чотири роки жіночий гурт дивує півторагодинними концертними програмами, колоритними обрядовими святами на Старий Новий рік, виставами за мотивами повісті Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом» і зворушливими композиціями до Дня матері. У творчій біографії аматорського колективу є чимало цікавих сторінок. «Вечорниці на Маланку у стилізованій українській світлиці відтворюють красу народних звичаїв, чарують душевністю пісень та різноманіттям українських страв, – розповідає фундаторка гурту Альона Опанасюк. – Учасниці цієї зимової розваги вишивають рушники, співають щедрівки…»

Жінки залучають до дійства і своїх чоловіків, яким не встояти перед завзятістю других половинок! «Посиденьки у тітки Солохи» – не просто святкова програма, а ціла подія, де глядачам так і кортить підспівувати й підтанцьовувати. А в ролі господині – екс-староста села Райки, неперевершена Майя Семенюк.

Fayni4

Із року в рік зберігається традиція на Водохреще їздити на конях на ставок, де освячують воду, та співати Йорданські пісні. Ініціатори святкового дійства – співробітники Райківської виправної колонії (№73). У 2019-му, коли на базі установи проходили П’яті Всеукраїнські змагання з багатоборства кінологів Державної кримінально-виконавчої служби України, аматорський колектив урочисто відкривав цю подію. «Жодне свято в громаді не проходить без участі «Файних молодичок». Ми нерідко буваємо з концертами в сусідніх селах. Навесні беремо участь у святкуванні Дня вишиванки. Коли відзначають Дні сіл, приїжджаємо зі своєю вітальною візитівкою. Радує, що нас чекають та гостинно зустрічають. І виступ викликає WOW-ефект! – повідомила одна з учасниць колективу, ведуча, сценарист і режисер програм – воістину людина-оркестр, директор Райківського ЗЗСО Світлана Чумак. – До концертів часто приєднуються учні нашої школи. Дитячий колектив «Перлинки» танцює, співає та показує різні інсценівки. Їздить районом із хореографічними композиціями, з виставками творчих робіт. У нас склався класний тандем «школа–клуб». Зараз із дітками займаються хореографи сучасної танцювальної школи «URBAN PLAY» Юліана і Степан Василюки… Кажуть, що немає нічого гіршого, ніж жіночий колектив. Це неправда! Ми допомагаємо одна одній, витираємо сльози радості та печалі…»

Fayni7

«Файні молодички» – аматорки, які не мають базової музичної освіти. Але кожний їх вихід на сцену або майданчики просто неба – це яскраве емоційне видовище, яке грає всіма фарбами народного мистецтва. Удосконалюється рівень виконавської майстерності колективу, постійно збагачується репертуар. Взимку запальні колядниці і щедрівниці ходять від хати до хати, вітаючи господарів з чудовими святами. А на зібрані кошти змогли придбати й різні варіанти гарних костюмів, які доповнюють головні убори і віночки.

Майстерність й артистизм «Файних молодичок» відзначені Дипломом Першого районного фестивалю колядок та щедрівок «Різдвяний передзвін», Подяками і Грамотами Бердичівської районної адміністрації та Швайківської сільської ради. Серед останніх – відзнака Різдвяно-новорічного Всеукраїнського аматорського онлайн-конкурсу «Колядуй, Закарпаття» і Грамота Житомирської облдержадміністрації з нагоди Дня працівників культури та аматорів народного мистецтва.

Після трудового дня і хатніх клопотів кожна «молодичка» поспішає на вечірні репетиції, а це – і творчість, і задушевне спілкування. Склалися в колективі й добрі традиції та правила. Тут допомагають одна одній у труднощах, прислуховуються до думки кожного, вітають зі святковими подіями, обмінюються новинами. Великі і маленькі події в житті сімей учасниць «Файних молодичок» стають спільними.

Fayni5

Голова Швайківської територіальної громади Габріел Мкртчян підтримує гурт у різних починаннях та ініціативах і мотивує приємними діями: пізнавальною поїздкою у Закарпаття, покращенням матеріально-технічної бази клубу тощо. Колектив давно вийшов за рамки вокального ансамблю, ставши своєрідним клубом за інтересами. «Файні молодички» примножують і розвивають батьківські традиції, вписуючи свої неповторні сторінки в історію рідного краю. У селах громади люблять народну пісню, яка і заспокоїть, і звеселить, і занурить у спогади, і подарує надію, і навіє мрії… І коли колектив відтворює старовинні свята та обряди, вона широко лине над землею, наповнюючи радістю серця жителів і гостей, які приїжджають здалеку.

Fayni12

Кожна файна молодичка – яскрава особистість

Кожна учасниця колективу – його частинка, кожна має свій творчий потенціал. А якщо всіх поєднати разом, то вийде справжня родина однодумців, закоханих в українську пісню. Душею гурту жінки називають Ларису Куц: «Вона з родини музикантів і сама має гарний слух. У педколеджі вчилася грати на саксофоні. Ми всі вдячні долі, що Лариса з нами». Альона Опанасюк – жінка-запальничка, жінка-феєрверк, їй немає рівних в організації різних свят! Завідуюча клубом Олена Реготун, Світлана Чумак і Людмила Ченокалова – справжні джерела ідей! Олену Ігорівну, яка у власних поезіях ділиться роздумами про незвичайне у звичайному, нерідко іменують райківською Ліною Костенко. Олена Лещенко та Майя Семенюк – мудрі наставниці і чудові порадниці. Староста с. Райки Наталія Войнівська, котра раніше протягом 30-и років працювала бібліотекарем, – комунікабельна співведуча всіх програм і талановита дизайнерка. Бібліотекар Алла Кузьменко – окрилена красою навколишнього світу поетеса, яка пише вірші про те, що відчуває і про що думає. Найстарша в колективі – енергійна та діяльна Марія Панчук, за плечима якої – великий досвід сольних виступів. Вона – уособлення мудрості та елегантності. Інні Панчук та Ользі Величко притаманні поміркованість і розсудливість.

Fayni6

Посмішка колективу – Тетяна Шиманська, котра має неймовірне почуття гумору. Чарівна жінка часто співає в дуеті з донечкою. Леся Козачук – жінка з променистим серцем, із вогником в очах та душі. Наймолодша «файна молодичка» – Наталія Мазур (мама двох дітей) – весняний вітер. Окрилена душею, вона з легкістю береться за будь-яку справу і долає труднощі.

Плани у «Файних молодичок» – масштабні. І головне – подальший розвиток колективу, міркує завідуюча сільським клубом Олена Реготун: «Коли послаблять карантинні обмеження, плануємо виїжджати за межі нашої громади, брати участь у конкурсах та фестивалях. Взимку хочеться влаштувати Різдвяні вечорниці. І мріємо, аби колектив очолив художній керівник – справжній професіонал своєї справи». Староста с. Райки Наталія Войнівська додає: «Прагнемо живого спілкування з людьми, цікавих зустрічей і творчих програм, які зближують із глядачами. Хочеться , щоб вогник, який розпалює аматорський колектив «Файні молодички», дарував іншим тепло, надихав і заряджав позитивом».

Fayni8

Файні – значить гарні, добрі і приємні, ну а молодички – уособлення молодості, краси та чарівності. І зичать сьогодні наші райківчанки кожному та всім «миру, здоров’я, взаєморозуміння, добра й світлої радості». І нехай усе буде файно, сонцесяйно та надзвичайно!

Fayni9

Fayni10

Fayni11

 

Відео


  • asenposlugi1
  • moloko2
  • avtoshkola1
  • pamyat

Три ведмеді запрошують на роботу

РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
E-mail: rioberdychiv@gmail.com
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.