П'ятниця, 30 Вересня

Світ дитинства у творах талановитого бердичівлянина – відомого українського композитора Олеся Коляди

(відгук-рецензія від душі про музику для дітей та юнацтва)

Творчість нашого земляка, композитора Олеся Коляди, відомого далеко за межами міста й країни, відрізняється жанровим розмаїттям і широтою та багатством емоцій. Виразною тенденцією його музичного спадку є циклічність. Особливий пласт – твори, написані для дітей та юнацтва, навіяні тонкими почуттями і поетичним баченням світу, різноманітні за тематикою, сюжетами та мотивами.

Характерна особливість творчості композитора Олеся Коляди – цикли, пронизані єдністю та пов’язані художнім задумом. В них знайшли втілення багатство відтінків переживань і почуттів автора. До циклічності музикант тяжів ще з юнацтва. І протягом багатьох років він постійно знаходився у пошуку нових шляхів, удосконалюючись та розвиваючись, будучи чуйним до покликів сучасності. Серед численних циклів, яких понад 20, можна виділити такі: «Моя столиця» (пісні про Київ), «Поліська акварель» (твори про край синьооких озер та золотих полів), «Її Величність – Жінка», «Пісні про спорт», «Музика кольору і слова» (зокрема, пісні на вірші Миколи Сингаївського), «Українські романси», «Величальні твори» (Гімни міст, навчальних закладів, організацій тощо), «Мелодії весни», «Жовтий сум», «Козацькі і повстанські пісні», «Хорові твори» та чимало інших.

Серед різнобарв’я музичних напрямків і тем значне місце у доробку композитора займає «Великий дитячий пісенний цикл», що містить твори, своєрідні за характером та настроєм і доступні та цікаві для різних вікових категорій: дошкільнят, молодших школярів і старшокласників. Вони оспівують країну, де стрибають сонячні зайчики, грає всіма барвами веселка в небі, гуляють казкові персонажі, і радіють малюки. «Фактично, це праця всього мого життя, – зізнається Олесь Коляда. – З юних років я створював музику для дітей. І першою була пісня «Два півника» за мотивами української казки. Прем’єра відбулась у колишньому районному Будинку культури. Я виконав пісню на сцені, акомпануючи собі на баяні. Це були мої перші кроки на шляху написання творів для дітлахів…»

Із часом композитор почав співпрацювати з дитячими творчими колективами з усієї України, в тому числі – і з рідного міста. Понад 30 років – із викладачами та студентами Бердичівського педагогічного фахового коледжу.  Хорові, ансамблеві і сольні твори Олеся Коляди – завжди в репертуарі концертів, що проводяться у закладі освіти, з року в рік вони звучать і на державних екзаменах. А це важливо та знаково. Адже в педколеджі готують фахівців для роботи у дитячих садках і школах. Викладачі Валерій Дубцов, Сергій Ртіщев та інші здійснюють переклад фортепіанних творів на баянні, зокрема – «Плакала берізка», «Собака і гусак», «Веснянка» та інших.

Багато років триває творча дружба бердичівського композитора з єдиною в Україні Школою джазового та естрадного мистецтва в м. Київ (завідувачка вокального відділу Олена Собко). Педагоги столичного закладу на заняттях з учнями використовують твори Олеся Коляди, з якими їх вихованці здобувають перемоги на конкурсах різних рівнів: Всеукраїнського – «Крок до зірок», «Таланти твої, Україно», міжрегіонального –  «Мамині зіроньки» тощо.

Ще у 2008-му році на І Всеукраїнському конкурсі авторів пісень для дітей «Спалахи багаття» композитор із Бердичева Олесь Коляда отримав приз і почесний Диплом майстра. На той час він написав 150 музичних творів для малюків та юнацтва і переміг у всіх визначених номінаціях: «Свіжа танцювально-пісенна мелодія», «Дитячий наївно-зворушливий твір» та «Дитяча весела танцювальна мелодія».

Свій теперішній етап творчості Олесь Коляда називає особливим і відповідальним. Адже Всеукраїнський конкурс на здобуття премії імені В. С. Косенка за досягнення у сфері професійної композиторської творчості, в якому бердичівлянин збирається взяти участь, носить ім’я видатного композитора, піаніста-віртуоза та педагога. На честь Віктора Косенка названий Житомирський музичний фаховий коледж. Крім того бердичівський композитор готує подарунок українським дітям – переклад у чотири руки п’єси для фортепіано «Танкова», написаної славетним житомирянином, митцем європейського рівня, та аранжування цієї мініатюри. Запропонує на конкурс і авторський інструментальний твір «Зозуля» для старших класів музичних шкіл. Етюд жвавого характеру імітує звуки птаха з народного фольклору. Керівник зразкового театру пісні «Краплинки» ЦПО ім. Олександра Разумкова м. Бердичева Олена Вялова та акомпаніатор Ольга Морозова працюють над аудіо-записом конкурсної пісні «Диво-острів Кенгуру». 

Твори Олеся Коляди – найчастіше сюжетні. Їх нерідко інсценізують, вони звучать у виставах у закладах дошкільної освіти, на сценах гімназій та ліцеїв. І всі мають великий естетично-виховний потенціал –  піднімають питання добра та милосердя, дружби і взаємодопомоги. Вони сповнені любові до України та шанобливого ставлення до національних традицій. Чимало несуть духовну красу нашого народу і присвячені улюбленим святам українців – Великодню, Спасу та Стрітенню. Патріотичними мотивами пройняті твори «Чом сумуєш, дитино?», «Моя країна – Україна» і «Малювали щастя діти». На прохання дідуся юної поетеси Олександри Бурбело Олесь Коляда написав пісні на вірші обдарованої 15-річної дівчини, яка відійшла в світ інший у 2013-му році: «Україно-матінко», «Говерла», «Українська мова», «Добричка». В них поєднуються любов до рідної землі, романтизація дитинства і оспівування величі та краси українського народу.

У «Великому дитячому пісенному циклі» композитора є чимало жартівливих та іронічних творів, а також таких, що стали танцювальними руханками. Їх назви образно виражають головну ідею і викликають добру посмішку: «Моя курка», «Ходить коник по траві», «Цікава жаба», «Хитра бджілочка», «Комарик», «Цирк у місті», «Їжаки-футболісти» та «Ведмедик-музикант». Для дітей написано стільки сотень пісень, що навіть сам автор збився з рахунку. На сьогодні в Олеся Коляди є 4 збірки дитячих творів. П’ята – конкурсна. Три роки тому бердичівська поетеса Наталія Мариняк подарувала композитору ювілейний вірш-зізнання з побажаннями:

Хай найкращі пісні ще попереду будуть,

І мелодії нові хай серце гойда,

І нащадки тебе хай повік не забудуть,

Ми всі любимо щиро тебе, Коляда!

Відповідно до вимог Положення про Подання матеріалів на здобуття премії Олесь Коляда обрав 24 твори, що написані протягом останніх п’яти років. Така кількість – не випадкова. У 1936-му році Віктор Косенко написав збірку «24 дитячі п’єси для фортепіано». І Олесь Коляда прагне віддати данину любові та шани талановитому земляку та наблизитися до високих зразків музичного мистецтва, створених самобутнім композитором: «Я реально розумію, що кожний учасник конкурсу мріє перемогти у мистецькому змаганні, але мій головний намір – заявити про себе, композитора з Бердичева, – полікультурного міста, батьківщини відомих українців».  

Музика, написана для дітей, – особлива область у барвистому світі мистецтва, вважає Олесь Коляда та щиро бажає, аби твори, написані ним, сподобалися юним слухачам і стали популярними, щоб його пісні лунали у мирній та квітучій Україні та дарували людям радість.

Асоціація Незалежні регіональні видавці України
New Democracy Fund
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Відео

bazar 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.