Неділя, 1 Жовтня

Спілкування з краєзнавцями- екскурсоводами краю у Музеї історії міста Бердичева

28 лист. 2022 Вікторія Кучерява

Екскурсія (від латинського excursio) – прогулянка, поїздка, похід. А якщо її проводить цікава, любляча свою справу людина, вважайте, що вам поталанило. Наприкінці листопада у Музеї історії Бердичева з жителями міста спілкувалися місцеві краєзнавці-екскурсоводи, закохані в рідний край: Анатолій Горобчук, Мілада Мартинюк та Володимир Сінчук.

Читайте нас на Telegram // Facebook // Підтримати РІО //

Двадцять шосте листопада… День пам’яті жертв Голодомору… Забуттю не підлягає… У напівтемряві виставкової зали Музею історії міста Бердичева з відвідувачами спілкувалися директор закладу Наталія Захарчук, науковий співробітник Лариса Коломієць та інші працівники. З міськими краєзнавцями у них давня дружба і постійна взаємодія.

Вимушене відключення світла не завадило зустрічі. Легкий присмерк у кімнаті створював атмосферу затишку… Ініціатор події Володимир Сінчук запросив до діалогу Анатолія Горобчука – члена Національної спілки краєзнавців України, автора інтернет-проєкту «Пам’ятки і пам’ятні місця історії та культури Бердичівщини», співавтора проєкту «Бердичів із висоти», автора вебсайту «Мій Бердичів» та «Маркуші». Корінний бердичівлянин давно цікавиться історією свого міста і декілька років тому підтримав інновацію Публічної бібліотеки з філіями Бердичівської міської територіальної громади – проєкт «Вуличний університет». Його розповіді під час подорожей містом відкрили жителям чимало цікавинок. «Кожна прогулянка знайомими вулицями для мене – жива екскурсія, – поділився краєзнавець. – Мені цікаві куточки Бердичева та різні будівлі. Я – краєзнавець, котрому хочеться досліджувати рідний край, шукати нові відомості. Люди часто не замислюються над тим, якою є історія звичних вулиць… Історія нашого міста багатошарова, і кожний пласт – цікавий. Бердичів – це один зріз історії нашого краю…» Анатолій Горобчук звернув увагу слухачів на деякі сторінки літопису Музею, відповідав на питання щодо єврейського кладовища, де, за писемними згадками, останні поховання датувалися 1797–1798 роками. За часи радянської влади тут створили міський парк. Учасники зустрічі почули про бердичівську кінно-залізничну дорогу, більш відому широкому колу жителів як конка, про перші дерев’яні водогони, підземні ходи під багатьма будинками тощо. Наше місто має багату та унікальну історію…

О 16:00  відвідувачі Музею історії Бердичева приєдналися до загальнонаціональної хвилина мовчання, вшановуючи пам’ять тих, хто загинув голодною смертю і став жертвою репресій тоталітарного режиму. Запалена свічка – символ мільйонів закатованих сердець…

Незабутні екскурсії з учнями Бердичівської міської гуманітарної гімназії № 2 проводить Мілада Мартинюк – кандидат педагогічних наук, учитель мистецтва БМГГ № 2, письменниця, краєзнавець. «Знання історії будинку,  де ти мешкаєш, вулиці, міста і краю – ознака та обов’язок освіченої людини, – переконана дослідниця. – Краєзнавство в школі є одним із джерел виховання громадян, патріотів України, які люблять свій край. Діти мають знати нашу минувшину та історію, що твориться сьогодні. Я глибоко вдячна своєму вчителю історії – Ірині Максимівні Синявській, яка викладала у школі № 2 і вміла захопити та зацікавити дітей». Разом із гімназистами Мілада Вікторівна відвідувала місце розкопок біля кляштору Босих Кармелітів, продовжує вивчати з учнями архітектуру старовинних будівель Бердичева, відкриває сторінки творчості Фрідріха Горенштейна та інших відомих особистостей, життя яких пов’язане з Бердичевом. Педагог долучає учнів до пошуково-дослідницької діяльності та розробки туристично-екскурсійних маршрутів містом. Мілада Мартинюк побувала в оселях багатьох бердичівлян, збираючи спогади очевидців Голодомору 1932–1933-х років… Результати своїх досліджень застосовує на уроках та у позакласній роботі.  

Любить своє місто, знає чимало історій з життя його мешканців та отримує задоволення від спілкування з людьми колишній екскурсовод краєзнавчого музею Лариса Сердюк. Цього осіннього вечора вона згадувала про бурхливу діяльність Бердичівського бюро подорожей та екскурсій: «Його очолювала Валентина Григорівна Нечаєва – людина-легенда, палка шанувальниця туризму, яка віддано служила улюбленій справі. У ті роки кожний учитель міста був екскурсоводом! Здійснювали екскурсії Бердичевом та різними куточками Житомирщини…»

Двадцять першого лютого  світ відзначає Міжнародний день екскурсовода.

Можливо, взимку до наступної зустрічі в Музеї приєднаються нові співрозмовники – цікаві особистості з глибокими знаннями історії рідного міста, які здатні допомогти побачити й відчути Бердичів у всьому різноманітті часів та культур.

Exkurs1 

Exkurs2 

Exkurs3 

Exkurs4 

Exkurs5 

Exkurs6 

Exkurs7 

 

Відео

  • Послуги асенізатора в Бердичеві
  • pamyat
  • kilimi200 100

М’ясовита. Робота у Бердичеві

Посівний календар вересень 2023

Три ведмеді запрошує на роботу

РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.