Вівторок, 30 Трв

Вогонь, чаклунство і чорний кіт: лекція про інквізицію та полювання на відьом у Музеї історії м. Бердичева

14 лют. 2023 Вікторія Кучерява

Не така вже й страшна та фанатична інквізиція, як її малюють. У міфи про полювання на відьом ми найчастіше віримо через фільми та серіали. Чаклунством займалися не лише жінки, а й чоловіки. У Бердичеві відьми влаштовували шабаш на Лисій горі… Про це і не тільки дізнавалися бердичівляни на лекції дослідника історії Івана Гоменюка в міському музеї.

Читайте нас на Telegram // Facebook // Підтримати РІО //

Виставкова зала була переповнена. Чи то магія спрацювала, чи то притягальна сила події зібрала в одному місці в один час людей, яким властиві дух допитливості та прагнення до пізнання. Лектор одразу заволодів увагою слухачів. Імпонували широка ерудиція, доступний та переконливий виклад матеріалу, неспішна манера розповіді, неординарний підхід, почуття гумору та контакт з аудиторією Івана Гоменюка. Юрист за освітою і за покликанням дослідник історії, він займається улюбленою справою протягом багатьох років. Особливий інтерес для бердичівлянина представляють Середньовіччя, період Другої світової війни та країни-сусіди Центрально-Східної Європи.

Досить складна і широка тема «Інквізиція та полювання на відьом в Європі й Україні: міфи та реальність» подавалася максимально зрозуміло, з доступними формулюваннями та яскравими прикладами. Інтригуючий початок – повідомлення про моторошну подію, що сталась у 1753-му році в селі Щурівчики на Хмельниччині: у хліві знайшли мертве новонароджене немовля. Підозри впали на Євку Станориху, і та зізналась у скоєному разом  із жінкою на ім’я Оришка Личманиха. За її порадою прийняла зілля для переривання вагітності. А про траву місцевій чаклунці розповів хтось з-під Бердичева, і начебто Оришка літала з тамтешніми відьмами на їх зборище. Судді вирішили долю двох жінок, після тортур обох покарали: Євці відсікли голову, її спільниця отримала 200 ударів різками. Судді розцінили відьомство як другорядний злочин, що за серйозністю поступався дітовбивству.

Наступні інформаційні блоки – подорож у часі: початок інквізиції (у християнстві – особливий церковний інститут для боротьби з єресями), Середньовічна єпископська і папська інквізиція, Римська інквізиція, одна з найжорстокіших – іспанська, інквізиція в Центральній Європі, юрисдикція інквізиційного процесу, інквізиція на українських землях (перші інквізитори з’явились у 1298-му р.), протестантська інквізиція та по-московськи – з тортурами і стратами.  

Учасники лекції почули розповідь про «чорну легенду» інквізиції, що з’явилася в середині XVI сторіччя і була придумана протестантами з пропагандистською метою: «Її використовували кожен у своїх цілях – протестанти, діячі Просвітництва, комуністи та Голівуд». Лектор розглянув і таке явище, як «полювання на відьом», що досягло особливого розмаху наприкінці XV–середині XVII століття. У 1486-му–1487-му роках був уперше опублікований легендарний середньовічний трактат із демонології  та про методи боротьби з чаклунством «Молот відьом».

Іван Гоменюк акцентував увагу на книзі (1766-й р.) Юзефа Анджея Залуського – видатної особи Речі Посполитої, одного з організаторів та покровителів бердичівської друкарні. Автор писав про забобони, пов’язані з нечистою силою. Лектор згадав і вислів польського публіциста та літературного критика Єжи Стемповського про одну з особливостей Бердичева – відому на всю країну Лису гору, «miejsce sabatow czarownic».

Слухачі не відпускали лектора, ставлячи різні питання: чому звернувся до цієї теми, чи були випадки звинувачень в єресі самих інквізиторів, його погляд на екзорцизм та чи правда, що в середньовічній Європі найкрасивіших жінок спалювали як відьом?

Дійсно, чимало думок розповсюджується на рівні легенд. Міфи та реальність нерідко переплітаються, і все ж першоцеглинки знань – історичні факти.

Директор Музею історії міста Бердичева Наталія Захарчук та співробітники закладу сподіваються на подальшу співпрацю з  Іваном Гоменюком. Вдячні слухачі чекають продовження цікавих та пізнавальних зустрічей із дослідником історії. 

Lektsiya1

Lektsiya2

Lektsiya3

Lektsiya4

Lektsiya5

Lektsiya6 

Відео

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100

М’ясовита. Робота у Бердичеві

Посівний календар травень 2023

РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.