Неділя, 5 Лютого

Бердичівський краєзнавець представив на сторінках книги історію своєї Батьківщини

Пророче свого часу звучали слова відомого українського письменника Олександра Довженка «Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців». Нині історія нашого народу зазнає змін, але є також і усталені факти, які протягом століть розповідають про події, що змінили життя людей, змінили погляди, змінили країну. І та людина, що ними цікавиться, в першу чергу, стає частиною свого народу.


Та, окрім загальної історії, людину цікавить і історія того міста, того краю, де вона народилася, виросла, протоптувала стежини таких рідних і знайомих вулиць, будинків. Кожен куточок, кожний клаптик природи здається тоді таким близьким, неповторним та найкращим.


І хочеться всотувати в себе все більше і більше фактів, розповідей, легенд, аби знати, звідки і коли з’явився ось той будиночок, як виникла ця чи інша вулиця, чому так, а не інакше, назвали це місто, хто з відомих постатей його відвідав… Саме такими людьми, котрі приділяють час пошуку цікавих відомостей про свою Батьківщину, є краєзнавці – люди, які за велінням серця ведуть пошуково-дослідницьку роботу. А оскільки нині краєзнавство стало затребуваним, то все більше і більше людей звертаються до написання історії свого краю. Не став винятком і бердичівський краєзнавець, великий ентузіаст та член фотоклубу «Бердичів» Анатолій Горобчук. Це відома у нашому місті людина, справжній літописець життя міста в мережі Інтернет, людина, працями якої захоплюєшся.


20 вересня у стінах Бердичівської бібліотеки для дітей говорили про книгу відомого краєзнавця, на яку, мабуть, з нетерпінням чекали всі бердичівляни. До уваги присутніх був представлений історико-краєзнавчий нарис «Бердичів. Історія міста від заснування до сьогодення», точніше друге, доповнене та розширене видання. Перша книга побачила світ чотири роки тому, але до 25-річчя незалежності України з’явилася друга, уточнена, розширена, з новими рідкісними малюнками, старовинними та сучасними фото, причому кольоровими, гравюрами.


Вся книга наповнена розповідями про місто, історичними фактами, легендами та дослідженнями. На питання «Що для вас Бердичів?» автор з гордістю відповідає: «Бердичів для мене місто, в якому я народився і живу. Це моя Батьківщина. Цікаво було дослідити історію свого міста і розповісти її читачам».


В Анатолія Горобчука своє бачення книги. Талановитий краєзнавець порівнює її з дитиною. На його думку, перше видання книги про Бердичів є малою дитиною, в яку автор-батько намагається вкласти певний досвід, певні знання. А коли проходить час і дитина підростає, з’являється потреба щось додати, щось виправити, змінити та удосконалити. «Історія ж не стоїть на місці, вона поповнюється новими подіями, новими фактами, спростуваннями та дослідженнями. І тому історико-краєзнавчий нарис вимагає донести до читачів більш ширшу істину». Ось так, як результат, і з’явилася книга в оновленій редакції, хоча структура певною мірою не зазнала змін.


Дві книги (2012 і 2016 років) Анатолій Горобчук співставляє з підлітком і людиною зрілою. Підліток – безпосередній, має якісь захоплення та мрії, а людина зрілого віку в міру свого досвіду розкриває більш глибокі факти.


Історико-краєзнавчий нарис «Бердичів. Історія міста від заснування до сьогодення» наповнена різноманітними легендами про заснування костелу та інших пам’яток культури, дослідженнями подій різних часів. Особливо цікавими, за словами автора, є дослідження некрополю міста. Зокрема факти про розміщення єврейського кладовища на території парку відпочинку та багато інших цікавих розповідей, які будуть захоплювати читачів. Хоча паралельно краєзнавець і спростовує деякі версій подій, що відбувалися в Бердичеві. Однією з таких є перебування у місті відомого польського композитора Фредеріка Шопена. Анатолій Горобчук зазначає, що аналіз фактів показує невідповідність цієї події дійсності: «Я розвінчую такі легенди, бо потрібно давати правдиві пояснення та історію Бердичева».


Зазнали змін кілька розділів книги. Це і матеріал про становлення радянської влади, і розширений розділ про Велику Вітчизняну війну. Основний матеріал було додано до інформації про становлення незалежності. Краєзнавець згадав події 2013-2015 років, події Євромайдану, АТО, що продовжується і донині, та участь у цих подіях Бердичева і його жителів. Не оминула книгу така болюча сторінка в житі міста, як війна на сході України. У виданні перелічено всіх тих героїв, котрі віддали своє життя, захищаючи свою країну, та подано короткі відомості про них і про те, як ці події вплинули на бердичівлян.


Директор музею історії Павло Скавронський теплими словами охарактеризував дану книгу: «Більш повного видання про історію нашого міста немає». Викладач Бердичівського коледжу промисловості, економіки та права Броніслав Марковський зазначив, що його студенти з захопленням читають його праці та дізнаються багато нового і цікавого, а сам Анатолій Горобчук – це справжній приклад патріотизму. Колега по роботі та друг Мілада Мартинюк взагалі вважає, що автор виступає в цій книзі в різних іпостасях і спектр образів видання взагалі вражає.


Вражений такими теплими відгуками, автор книги подякував усім своїм друзям та краєзнавцям за підтримку, за їхні праці та дослідження, що йому дуже допомагають створювати історію своєї малої Батьківщини.


Окрему подяку Анатолій Горобчук висловив директору Житомирської юридичної компанії «Кодекс» Олександру Дмитруку, який надав фінансову спонсорську допомогу, видавши 300 примірників книги. І хоча ця людина не живе нині в Бердичеві, але навчався він у міській школі №14, тому історія міста для нього має велике значення. Олександр Дмитрук вважає, що історію повинні знати всі бердичівляни: «Навіть ті, хто нині проживає за кордоном, з цікавістю читали б книгу і дізнавалися б багато нового. А для цього потрібна допомога і зі сторони міської влади, щоб якомога більше людей знали про існування такої клопіткої праці, що викладена на сторінках книги».


На завершальному етапі заходу автору історико-краєзнавчого нарису «Бердичів. Історія міста від заснування до сьогодення» побажали не зупинятися на досягнутому і продовжувати створювати все нові і нові шедеври.

Фотогалерея

Світлана Семчук

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"

Lionok 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.