Середа, 6 Липня

  • Dimpokrivli

                                                                                          Ми у  Facebook

Інтерв’ю з директором музею історії м. Бердичева Павлом Скавронським: слово про одного з перших вихованців В. О. Лонського Ігоря Матвєєва

23 лип. 2021 Вікторія Кучерява

Matveyev 01

 

На XXVII Міжнародних змаганнях зі стрибків у висоту «XVII Меморіал Віталія Лонського» серед почесних гостей, перших учнів заслуженого тренера СРСР та України, Почесного громадянина Бердичева, вболівальники побачили Ігоря Матвєєва.

Задовго до цьогорічної визначної спортивної події директору Музею історії міста Бердичева Павлу Скавронському вдалося відшукати відомого стрибуна-висотника, з яким в останні роки втратили зв’язок місцеві спортивні кола.


Все починалося з Бердичева…


Навесні 2017-го, коли виповнилося 90 років від дня народження Віталія Лонського, Бердичів вшанував пам’ять славного земляка – великого Тренера, талановитого Педагога і чудової Людини – відкриттям виставки «Спортивна гордість Бердичева» у Музеї історії міста. І виникла ідея створити залу «Історія спорту Бердичева», згадує директор закладу Павло Скавронський. До того у музеї був розміщений лише тематичний куточок, де стояв бюст Віталія Лонського (скульптор Петро Криворуцький, 1986 р.), знаходилися портрет заслуженого тренера (художник Григорій Положевець) та копії портретних фотознімків його найбільш відомих вихованців: майстрів спорту міжнародного класу Рустама Ахметова і Валерія Скворцова, першого учня Віталія Лонського, майстра спорту Віталія Романюка, майстра спорту, переможця європейських легкоатлетичних юніорських ігор 1964 р. у Варшаві Ігоря Матвєєва та інших спортсменів.

Matveyev 07

Як розповідається на сторінках біографічного, бібліографічного та хронологічного покажчика «Скавронський П. С. – Творча праця у школі, музеї та краєзнавстві», «у 2017–2019 рр. на основі встановлених директором музею тісних і дружніх контактів із ветеранами спорту, тренерами, діючими спортсменами вдалося відшукати, написати, відредагувати та помістити в експозиції портретні фотознімки і біографічні відомості заслуженого тренера СРСР та України Віталія Лонського і його учнів...». Велику допомогу з поповнення зали «Історія спорту Бердичева» надав директору музею син Віталія Лонського – заслужений тренер України, продовжувач справи батька Ігор Лонський. Він передав інформаційний пластиковий стенд «Досягнення вихованців школи Лонського В. О. на міжнародній арені», на якому розміщені фотопортрети Віталія Олексійовича та його вихованців: Валерія Скворцова, Ігоря Матвєєва, Анатолія Мороза, Рустама Ахметова, Віктора Пастуха, Олександра Журавльова, Юрія Кримаренка, Владислава Мазура, Дмитра Нікітіна, Олександра Бараннікова і Віктора Лонського та перелічені їх спортивні звання і найвищі досягнення на міжнародних змаганнях.

Matveyev 06

Шукаючи рідкісні фотознімки різних часів, Павло Степанович зацікавився долею Ігоря Матвєєва, якому першому серед вихованців школи В.О. Лонського було присвоєно звання «Майстер спорту СРСР». Виявилося, що певний час про свого учня не отримував відомостей сам Віталій Лонський. Не мали зв’язку з Ігорем Матвєєвим і нинішні тренери та активісти спортивного життя Бердичева. «Протягом довгих років проведення щорічних Міжнародних змагань зі стрибків у висоту у Бердичеві він жодного разу не був запрошений і не був присутній на цьому турнірі», – розповів Павло Скавронський. Йому, колишньому директору школи №11, допомогли випускники навчального закладу, які працюють у відділі ведення Державного реєстру виборців. Вони дізналися, що Ігор Матвєєв проживає і займає високу керівну посаду в Києві, має науковий ступінь кандидата технічних наук. Два роки тому почалося спілкування Павла Скавронського та Ігоря Матвєєва в телефонному режимі, а потім була особиста зустріч 26-го червня, коли Бердичів вітав учасників «Меморіалу Віталія Лонського».

Matveyev 10

Ігор Матвєєв передав музею цінну інформацію про себе, яка стала корисною для розширення експозиції зали «Історія спорту Бердичева». Під час інтерв’ю з Павлом Скавронським журналісти почули цікаві факти про людину, спортивний шлях якої починався у нашому місті.


– Павло Степановичу, Ви особисто були знайомі з Ігорем Матвєєвим, коли він проживав у Бердичеві?

– Ігор Матвєєв навчався у школі №2. Його батько був військовим, тому сім’я нерідко переїжджала з місця на місце. У Бердичеві Матвєєви проживали у 2-поверховому будинку навпроти молокозаводу. Школярами ми обидва відвідували тренування з легкої атлетики у ДЮСШ, у групі Віталія Лонського.

Matveyev 12

Вже у 7–8-му класах Ігор стрибав краще за всіх, постійно посідаючи перші місця. Був надією Віталія Олексійовича та Бердичева. Потім його батька перевели на службу до Львова, де Ігор став вихованцем спортивної школи. У 1967-му році я вступив на механіко-математичний факультет Львівського державного університету ім. Івана Франка.

На той час Ігор Матвєєв був студентом 3-го курсу, і одного разу ми зустрілися в університеті. Коли на канікулах я приїздив додому, Віталій Лонський розпитував про свого вихованця.

У 1968-му на першості університету з легкої атлетики в стрибках у висоту Ігор Матвєєв показав найкращий результат – 1.95 м, завоювавши 1-е місце. Я тоді посів 3-є (1.70 м). Я захоплювався стрибками у висоту, але майстром спорту не став…

Потім у Львові проходила першість із легкої атлетики серед студентів вищих навчальних закладів. Матвєєв знову став першим. І так було завжди… Мене призвали на військову службу, а потім через життєві обставини я вступив на заочне навчання на географічний факультет Київського державного університету ім. Тараса Шевченка…


Matveyev 02 Скворцов ЄфремовПавло Скавронський показав фото, де зображений бердичівський школяр Ігор Матвєєв разом із Валерієм Скворцовим та Георгієм Єфремовим, і світлини львівського періоду.

Приїхавши до Бердичева 26-го червня, Ігор Віктрович привіз у подарунок Музею історії міста декілька своїх Дипломів та Грамот, які розповідають про його спортивні досягнення у середині 60-х років минулого століття: 1964-й – 2-е місце на IV Всесоюзних студентських іграх із легкої атлетики у стрибках у висоту з результатом 2.06 м (м. Тарту), 1965-й – 2-е місце у стрибках у висоту на фінальних змаганнях VIII Всесоюзної літньої спартакіади профспілок із результатом 2.06 м (м. Москва), 1-е місце у стрибках у висоту з результатом 2.06 м на особистій першості Центральної ради студентських ДСО «Буревісник» (м. Київ), 1-е місце зі стрибків у висоту з результатом 2.09 м на першості України з легкої атлетики (м. Київ), 6-е місце зі стрибків у висоту на Всесвітній універсіаді в м. Будапешті та чимало інших.


У 1964-му році на Європейських юніорських легкоатлетичних іграх у Варшаві Ігор Матвєєв піднявся на першу сходинку п’єдесталу пошани з результатом 2.04 м.


Ігор Матвєєв – майстер спорту, науковець, керівник


Matveyev 04

Ми знаємо про спортивні успіхи Ігоря Матвєєва, вихованця заслуженого тренера Віктора Лонського. Але чи відомо бердичівлянам, що легкоатлет, майстер спорту – кандидат технічних наук, автор понад ста наукових робіт? Після закінчення механіко-математичного факультету Львівського державного університету ім. Івана Франка з серпня 1969-го року він працював у ДП «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій».

Пройшов шлях від інженера до завідувача відділу основ і фундаментів будинків та споруд. Зарекомендував себе як висококваліфікований фахівець в області теорії пружності і пластичності, будівельної механіки, основ і фундаментів. Протягом усього періоду роботи в інституті постійно проводив дослідницьку роботу.

Основні напрямки його наукової діяльності – геотехнічні та конструктивні заходи захисту будинків і споруд від негативних впливів складних інженерно-геологічних та сейсмічних умов будівництва, просторові розрахунки будинків і споруд спільно з основою, розробка нормативних документів. Результати виконаних робіт увійшли до нормативних документів із проєктування та будівництва. Ігор Матвєєв пройшов підготовку в аспірантурі інституту, стажувався в Польщі, вивчаючи досвід проєктування і будівництва будинків на підроблюваних територіях.

Захистив кандидатську дисертацію, має звання старшого наукового співробітника за спеціальністю «Основи та фундаменти», володіє багатьма методами досліджень і програмування. Найбільш важливі та відповідальні роботи, що виконувалися відділом, – рішення задач із проблем науково-технічного супроводу Чорнобильської АЕС та її об'єкта «Укриття», зведених на заплавно-намивних ґрунтах, будівництва на просадних ґрунтах: реконструкції Національного банку України, відтворення дзвіниці і собору Михайлівського Золотоверхого монастиря, Успенського собору Києво-Печерської Лаври, захисту об'єктів заповідника «Софія Київська», реконструкції Одеського театру опери та балету, Центрального вокзалу в Києві та багатьох інших. Із 2010-го року Ігор Матвєєв перебуває на пенсії, але продовжує працювати за фахом.

У 2019-му він очолив відділ «Дослідження та проєктування будівель і споруд у складних умовах будівництва» в ТОВ «Українські архітектурні технології». Маючи великий досвід і високу кваліфікацію, проєктує унікальні об’єкти в Києві.


Matveyev 08

 

Днями Ігор Вікторович зателефонував директору Музею історії міста Бердичева Павлу Скавронському і, згадуючи хвилюючі епізоди Міжнародних змагань зі стрибків у висоту «Меморіал Віталія Лонського», сказав: «Ви розумієте, скільки емоцій я отримав! Я – стрибун, і коли спортсмен розбігається, я думками біжу разом із ним.

Відчуваю всі рухи висотника, і хочеться долати планку разом із ним! На змаганнях переживав усі миті зі стрибунами…».Використані фото з експозиції Музею історії міста Бердичева

 

Асоціація Незалежні регіональні видавці України
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Відео

bazar 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.