Неділя, 29 Січня

Голова Бердичівського суду Олександр Яковлєв: «Найстаршим у суді був дідусь 82 років, найменшим – 13-річний хлопець»

В післяобідній час у середу відбулася заздалегідь запланована зустріч представників ЗМІ Бердичева із головою міськрайонного суду Олександром Яковлєвим. На ній він звітував про роботу суду за минулий 2020 рік, попередньо зазначивши, що нині ситуація із кількістю суддів, які можуть розглядати справи, набагато краща, аніж це було раніше. На початку минулого року був 1 суддя-криміналіст та 4 суддів-цивілістів, але потім голова суду Олег Замега пішов у відставку, влітку прийшло ще 2 суддів і 1 суддя-криміналіст розпочав роботу у грудні. Таким чином по закінченню 2020 року і на сьогоднішній день у суді працює 7 суддів: 4 - по цивільним справам та 3 – по кримінальним.

Протягом минулого року на розгляд до суду надійшло всіх справ, клопотань, подань та проваджень майже 7 400. Із цієї кількості 4 400 стосуються цивільних справ (2 105), справ про адміністративні правопорушення (1 871), кримінальних справ (338) та адміністративних справ (84). В принципі, як зазначив Олександр Яковлєв, рівень надходження справ до суду кожного року мало різниться. Найбільше, як завжди, налічується цивільних справ, бо люди захищають свої права, коли є спори, і в основному це були сімейні правовідносини, розлучення, призначення аліментів, встановлення батьківства або позбавлення батьківських прав. Так само сюди відносяться такі правочини, як договори купівлі-продажу, договірні зобов’язання, кредити, дарування, оренда, страхування, конфлікти. Ну і, звісно, житлові питання: поділ, право власності, дарування або відшкодування шкоди. З великої кількості позовних проваджень цивільного характеру близько 90% було задоволено.


Крім цивільних позовних проваджень, є справи по наказам, коли є безспірні стягнення заборгованості, коли можна вирішити справу одразу. Більше 300 наказів було видано на загальну суму майже 3 мільйони гривень.


Другою категорією серед справ, що є однією із найбільших, є справи про адміністративні правопорушення, яких минулого року було близько 1 900. З боку суду є певні зауваження до якості оформлення матеріалів, що їх надсилають державні органи, особливо працівники поліції. Тому дуже багато протоколів було повернуто для доопрацювання з різного роду причин, а це майже півтисячі таких матеріалів. Водночас при розгляді таких проваджень у більшості випадків накладено штрафи – на 571 особу. Також були покарання у вигляді громадських робіт – для 470 осіб, коли була потреба у дієвому покаранні, аби людина відпрацювала за те, що накоїла, і більше не притягувалася до суду. Арешт в тому році було застосовано нечасто - 9 осіб за найбільш важкі суспільно-небезпечні діяння. А не так давно у зв’язку зі змінами у законодавстві з’явився такий вид стягнення, як суспільно-корисні роботи. Це стосується тих людей, які ухиляються від сплати аліментів.


Не менш цікавою, за словами голови суду, є інформація про покарання осіб, котрі сідають за кермо у стані алкогольного сп’яніння. Протягом 2020 року 135 таких водіїв було позбавлено права керувати транспортними засобами і оштрафовано, адже іншого альтернативного покарання суд не призначає. Відповідно ще 19 осіб - з конфіскацією майна.


Доволі часто, наголосив Олександр Яковлєв, до суду надходять матеріали і по вчиненню правопорушень неповнолітніми особами. Працівники поліції працюють і, виявляючи такі правопорушення, складають протоколи. Найчастіше це вживання спиртних напоїв, яке інколи закінчується потраплянням у лікарню і навіть у реанімацію, а також паління у громадських місцях. Звичайно, до повнолітніх є певні обмеження щодо стягнень, є попередження.


Зі справ про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією, було сказано про надходження минулого року меншої кількості таких протоколів – лише 11. Всі вони, і по місту, і по району, стосуються несвоєчасної подачі декларацій або взагалі їх не подачі. Ні з чим іншим у цій галузі правоохоронні органи не боряться, надходили тільки такі протоколи і до відповідальності притягувалися особи, які звільнялися з посад, що потребували подачі декларацій, бо це було обов’язковим. Штрафи за такі правопорушення є незначними - 850 гривень, а накладені вони були на 5 осіб із вищевказаних 11.


І в минулому році, і цьому у всіх на слуху покарання про порушення карантину. Всі знають, що поліція має право складати про це протоколи і штрафи за це немалі. Всього за минулий рік таких матеріалів до суду надійшло 151. Проте дві третини з них було повернуто на доопрацювання. Враховуючи, що це нові норми, суди, також вкрай насторожено ставляться до таких порушень і перекладань на людину таких тягарів у розмірі від 17 000 гривень штрафу. Тому судді більш прискіпливо розглядали правильність складання цих протоколів, виходячи із вимог карантину, і в дійсності вони були часто складені неправильно. Але з тих, які все ж були допущені до розгляду і були вирішені по суті, налічується лише 38 протоколів. З них по 12 встановлено відсутність правопорушень і по 2 було призначено штраф. Це стосувалося чоловіка, котрий продавав ковбасу без засобів захисту, та водія міського транспорту, котрий перевозив «стоячих» пасажирів.


Про кримінал Олександр Яковлєв залишив, так сказати, на десерт, зауваживши, що нічого не змінилося по розмежуванню кримінальних проваджень. Основна частина - злочини проти власності, крадіжки, в меншій мірі – грабежі та шахрайства, далі – розбої, яких зовсім мало. Далі по сходинках розміщуються наркотики: зберігання, збут коноплі чи амфетаміну в більшості випадків. Люди, як було сказано, чекають прийняття закону про легалізацію коноплі, та поки цього немає, справи такі суд розглядає і призначають покарання. Ще чимала кількість кримінальних проваджень стосується порушення правил дорожнього руху. З них, на щастя, найменша кількість із летальними випадками чи заподіянням тілесних ушкоджень середнього ступеня, а більшість – сторони доходять до розуміння, примирення та відшкодування завданих збитків.


Менше матеріалів надходить до суду про заподіяння тілесних ушкоджень, вбивств, хуліганств, самовільного залишення військової частини чи втечі із виправного центру. Потерпілими від злочинів у минулому році визнано 163 особи і заподіяно шкоди від злочинів на загальну суму більше 900 тисяч гривень.


Причому голова міськрайонного суду запевнив журналістів, що в кримінальних провадженнях фігурують і жінки, кількість яких не меншає, а навпаки – збільшується. У 2020 році на розгляді було 100 кримінальних справ щодо 109 жінок. Це злочини проти власності, бійки між жінками, шахрайства, яких у порівнянні з чоловіками 50 на 50, і іноді наркотики.


Насамкінець доповідач зазначив, що найстаршою людиною у суді був чоловік 82 років. На лаву підсудних він потрапив через сварку із сусідом, в якій себе аж ніяк не стримував, але йому призначили усне зауваження. Що ж до наймолодшого, то ним виявився 13-річний хлопець, котрий вкрав мобільний телефон. Хлопець зростає у нормальній сім’ї, але, як неодноразово зауважував Олександр Яковлєв, діти хочуть мати такі речі, як у когось, а батьки не мають змоги придбати, тому вдаються до крадіжок. Щодо цього випадку, то хлопцю призначили покарання у вигляді передачі під нагляд матері задля усвідомлення своєї вини і подальшого виправлення.

Yakovliev 1

Yakovliev 2

Відео

Світлана Семчук

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"

bazar 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.