Вівторок, 16 Серпня

  • Dimpokrivli

                                                                                          Ми у  Facebook

Злочини рф в Україні: воєнні чи військові?

12 квіт. 2022 Пресслужба Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області

Публікуємо новий матеріал рубрики «#ВоєннийСтан», започаткованої нашим судом на початку березня з метою інформування громадян про юридичні особливості життя під час запровадженого правового режиму воєнного стану.

Повномасштабне вторгнення рф в Україну – беззаперечно, злочин, проте який: воєнний чи військовий? Важливо розібратись із цими поняттями, аби точно знати, яку саме відповідальність понесе країна-агресор.


Військові злочини – то злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби, вчинені військовослужбовцями, а також військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів. Це, приміром, невиконання наказу керівництва, дезертирство, втрата військового майна, розголошення військової таємниці, добровільна здача в полон тощо. Кримінальний кодекс України містить окремий розділ, присвячений цій категорії злочинів.


Відповідають за такі правопорушення військовослужбовці ЗСУ, СБУ, Держприкордонслужби, Нацгвардії та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, а також Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України тощо. Справи про притягнення винних до кримінальної відповідальності розглядають місцеві суди загальної юрисдикції.


Тепер про воєнні злочини – це порушення законів та звичаїв війни, перелік яких закріплено у Римському статуті Міжнародного кримінального суду (використання заборонених видів зброї, незаконна депортація, напади на об’єкти цивільної інфраструктури, удари по гуманітарним конвоям, геноцид тощо). Ці злочини належать до сфери міжнародного кримінального права, а деякі з них також передбачені національним законодавством України.


Притягнення до відповідальності здійснюється за результатами розгляду справ у Міжнародному кримінальному суді (не плутати з Міжнародним судом ООН, який також знаходиться у Гаазі, але має іншу компетенцію). Покарання за воєнні злочини передбачено як для безпосередніх учасників збройних формувань воюючої країни (комбатанти), так і для тих, хто віддавав злочинні накази. Важливим моментом є те, що воєнні злочини не мають терміну давності.


Отож, підсумуємо: військові злочини можуть мати місце лише у війську (у мирний та воєнний час), воєнні ж вчиняються виключно під час збройного конфлікту. Очевидно, що ворогу доведеться відповісти саме за воєнні злочини. Перемога за Україною!

 

Асоціація Незалежні регіональні видавці України
New Democracy Fund
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Відео

bazar 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.