Неділя, 5 Лютого

Містян просять надати для бібліотеки інформацію про Голокост у Бердичеві

В.О. Петрухіна – директор міської бібліотеки для дітей, член робочої групи з координації заходів, направлених на дослідження та увічнення єврейської сторінки в історії міста Бердичева, вшанування пам’яті жертв Голокосту.

Історія Бердичева цікава та має свої колоритні особливості. Одна із зірок, яка прикрашає герб міста, символізує єврейську культуру. І не даремно. Життя євреїв у Бердичеві – унікальна і особлива сторінка історії  міста. Масово євреї почали селитись у нашому місті з початку 18-го століття, 19-му - єврейське населення склало понад 80 відсотків, У різні періоди історії Бердичів називають Волинський Єрусалим.


Що саме сприяло збільшенню єврейської громади: перш за все це відомі усьому світові торгівельні ярмарки, які проходили на терені Бердичева 10 раз на рік, особливо Онуфрівський. Саме низькі податки сприяли розвитку торгівлі, в якій безпосередньо брали участь і євреї. Крім того почали поступово створюватися різні промислові цехи В останній чверті XVIII ст. Бердичів стає одним з центрів хасидизму на Україні, а після 1793 року - і на території Російської імперії. У 1785 році рабином Бердичева був обраний і залишався ним до своєї смерті один із засновників хасидизму Леві Іцхак Бен Меїр. Влітку 1784 року його виганяють з Пінська (нині місто на півдні Білорусі), де він був головним рабином, за поширення хасидського вчення, і він переїжджає до Бердичева. Рабин Леві Іцхак став одним з духовних лідерів свого покоління - тисячі хасидів приїжджали до нього за порадою та настановами. Завдяки його присутності Бердичів перетворився на центр хасидського руху на Волині та центральної України. За чотири тисячоліття історія становлення єврейської громади мала багато позитивних подій. Але Голокост другої світової війни - найбільша трагедія в історії нашого міста. з 72 тис. жителів Бердичева знищено 38,5 тис. євреїв. Ця трагедія й досі відзивається болем в наших серцях.


З метою збереження історії єврейства та увічнення пам’яті жертв Голокосту у 2015 році було відкрито Музей єврейства міста Бердичева. Кожний, хто відвідає Музей, відкриває для себе особливу сторінку життєвої книги – історію становлення місцевої єврейської громади. Музейні експонати розповідають про її вагомий вплив на розвиток Бердичева, а також про найстрашнішу з бід, що спіткала наше місто під час нацистської окупації. Про масове знищення євреїв у Бердичеві часто кажуть: «Світ здригнеться від стогону Бабиного Яру. Але це буде потім – першим від немислимого жахіття здригнеться Бердичів…»
Тоді, у 2015 році, міський голова сказав, що створення музею лише перший крок у накопиченні та збережені єврейської історії.


Згодом згідно з розпорядженням міського голови було створено робочу групу з координації заходів, направлених на дослідження та увічнення єврейської сторінки історії міста Бердичева, вшанування пам’яті жертв Голокосту.


Нещодавно на запрошення Фонду Меморіал убитим євреям Європи робоча група відвідала Берлін, де відбулась зустріч координаційної ради щодо проекту «Захистимо пам'ять» у м. Бердичеві. У ході зустрічі відбувалося обговорення масштабів Голокосту в Бердичеві, намічено план подальших спільних дій. Ми вдячні Фонду за увагу до нашого міста, до його непростої історії міста та сподіваємось на плідну співпрацю.


Певні історичні матеріали є у Фонді Меморіал убитим Євреям Європи, певні напрацювання є у нас, проте, нам не обійтись без допомоги усіх небайдужих, усіх, хто володіє інформацією стосовно розстрілу євреїв у роки Другої світової війни. Ми просимо допомогти зберегти історію заради мирного щасливого майбуття прийдешніх поколінь.


Ми хочемо зібрати сімейні історії, якомога більше різноманітних аспектів та показати різні долі у контексті Голокосту у м. Бердичеві. Також будемо вдячні за будь-яку інформацію про життя євреїв у місті, фотографії, які стосуються єврейського життя, документи сімейних архівів, свідчення очевидців.

Інформацію просимо надавати до Міської бібліотеки для дітей вул. Європейська,15.

Контактна особа - заступник директора ЦБС з питань обслуговування дітей, член робочої групи з координації заходів, направлених на дослідження та увічнення єврейської сторінки в історії міста Бердичева, вшанування пам’яті жертв Голокосту Петрухіна Валентина.

Службовий телефон 4-13-92; мобільний 096-936-82-02. Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Відео

Ольга Каткова

Адміністратор сайту "РІО-Бердичів"

Сайт: rio-berdychiv.info/

Lionok 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.