Субота, 4 Лютого

У ПТУ №4 Бердичева навчають на кухаря, офіціанта, закрійника, кравця та навіть продавця

Ми продовжуємо розповідати про вступну кампанію, яку проводять навчальні заклади Бердичева для випускників 9-х та 11-х класів загальноосвітніх шкіл міста. Про те, як проходить набір до бердичівських коледжів, на якому етапі вступ і скільки випускників подали заяви, бажаючи навчатися у цих закладах, ми вже повідомляли.

Наразі на черзі училища та ліцей Бердичева, а їх, раніше у місті налічувалося аж чотири: Бердичівський професійний будівельний ліцей, Бердичівське вище професійне училище, Бердичівське професійно-технічне училище №4 та Бердичівське професійно-технічне училище №12. Проте останнє вже входить до складу ПТУ №4 у зв’язку з тим, що зараз в Україні розглядається взагалі питання реструктуризації професійної освіти у плані об’єднання в одне кількох таких закладів, якщо вони є некомплектними. Оскільки у ПТУ №12 спостерігалася така недоукомлектованість, було і прийнято рішення про підготовку їхніх здобувачів освіти на базі іншого училища, тим більше, що площа закладу цілком дозволяє це зробити.


Про таке об’єднання, про вступ до Бердичівського професійно-технічного училища, цьогорічний набір, спеціальності тощо спочатку детально дізнавалися у заступника директора з навчально-виробничої роботи Степана Тарасюка.


Найперше було наголошено на тому, що кількість здобувачів освіти у ПТУ №12 і справді невелика – трохи більше 100 осіб, а тому функціонувати окремо цей заклад не мав можливості. Тепер їхні спеціальності абітурієнти можуть отримувати в ПТУ №4. Це такі, як «Кравець. Закрійник», «Кухар», «Продавець продовольчих товарів» та «Продавець непродовольчих товарів». Так само перейшли сюди працювати майже 90% педагогічного колективу – майстри та викладачі.


Професійно-технічне училище №4 пропонує для випускників спеціальності, які нині вважаються гостродефіцитними. На основі базової загальної середньої освіти випускники шкіл і нашого міста, і сусідніх міст, сіл та селищ можуть отримати такі професії:
- «Електрогазозварник. Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах»;

- «Електрослюсар (слюсар) черговий та з ремонту устаткування. Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування»;

- «Монтажник санітарно-технічних систем. Газозварник»;

- «Кухар. Офіціант»;

- «Продавець продовольчих товарів. Продавець непродовольчих товарів».


Термін навчання за цими спеціальностями становить 3 роки з одержанням повної загальної середньої освіти. Набір учнів, а точніше – вступна кампанія – здійснюється на основі плану регіонального замовлення, а тому спеціальності затверджується відповідно до того, чи є потреба в таких працівниках. Саме тому актуальним на сьогоднішній день, як зазначає Степан Тарасюк, є питання відкриття групи «Кухар. Офіціант». А от, наприклад, професія «Продавець продовольчих товарів. Продавець непродовольчих товарів» стала неактуальною, адже вступна кампанія активно триває, але так ніхто і не подав заяви на цю спеціальність, тому, швидше за все, групи такої цьогоріч не буде в училищі.


Що ж до випускників 11-х класів загальноосвітніх шкіл, то на основі повної загальної середньої освіти проводиться набір на такі спеціальності: 


- «Токар. Еелектрозварник ручного зварювання». Це єдина професія, навчання якої проводиться за державним замовленням і, як було зазначено, 1 рік студентів навчають за професією «Токар» та ще півроку за професією «Електрозварник ручного зварювання»;

- «Кравець. Закрійник». Термін навчання – 1,5 роки. Причому нині в училищі за такою спеціальністю на базі 9-ти класів навчається 2 групи, а цьогоріч було вирішено набрати групу на базі 11-ти класів. Більше це пов’язано з тим, що дівчата вже доросліші і вони проходять виробничу практику на швейній фабриці, керівництво якої також поділяє думку, щоб на практику приходили доросліші практикантки, більш підготовлені.

До речі, на рахунок дівчат, то якщо раніше в цьому училищі їх було, дійсно, або відсутність, або ну дуже мала кількість, то нині цей показник змінився суттєво. Ще в 2018 році навчалося на електромонтерів всього-на-всього 10 дівчат, то минулого року кількість збільшилася до 31. Тим більше, що наразі вони можуть навчатися і на закрійника, і на кухаря, і на офіціанта тощо.


Здійснюється також навчання за кошти юридичних і фізичних осіб. Це так зване «індивідуальне навчання» і за цією формою навчання готують працівників за трьома професіями: «Електрогазозварник», «Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування» та «Кухар». Навчання проводиться відповідно до того, який розряд, яка кваліфікація потрібна роботодавцеві, і таким чином розраховується термін навчання.


Директор ПТУ №4 Вадим Климов, який теж розповів про цьогорічну вступну кампанію, навіть додав, що у зв’язку з таким об’єднанням в їдальні училища проводиться ремонт, аби можна було встановити плити для приготування, адже це основа спеціальностей «Кухар» та «Офіціант» і можливість застосовувати теоретичні знання на практиці.


Приймальна комісія працюватиме до 25 серпня, тобто трохи менше місяця у бажаючих подати заяви для навчання ще є. Нині 53% майбутніх учнів вже набрали, а загальний набір налічує 155 осіб. В минулому році недобір становить всього лишень 5 осіб, що, як наголошує заступник директора з навчально-виробничої роботи училища, не є критичним. А загалом укомплектованість закладу має бути 400 осіб і в ПТУ №4 навіть не сумніваються, що така кількість старшокурсників і першокурсників цьогоріч і буде.


Для абітурієнтів тут також діють пільги при вступові. Таких дітей зараховують першочергово, поза конкурсом. Це, традиційно, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти з числа внутрішньо переміщених осіб, діти учасників бойових дій, діти-чорнобильці, діти з малозабезпечених сімей. Решта розраховують на конкурс середнього бала шкільного атестату. А ті, хто любить займатися спортом, має змогу тренуватися в спортзалі і навіть брати участь у змаганнях.


Для приїжджих дітей, які навчатимуться в училищі, надають при потребі кімнати у гуртожитку. Навіть об’єднання двох закладів в одне не вплинуло у плані дефіциту кімнат. Їх, як було зазначено, вдосталь, адже гуртожиток розрахований на 460 осіб, але ж не всі там проживають. Місцевим кімнати не потрібні, а ті, хто живе неподалік Бердичева і має змогу діставатися на і з навчання електричкою чи автобусом, також відмовляються від гуртожитку.


На рахунок дистанційного навчання, з яким довелося зіткнутися всім навчальним закладам, і ПТУ №4 не є винятком, переконані, що училище було готове до цього на всі 100%. Звісно, були певні проблеми у деяких здобувачів освіти, які в силу поганого телефонного та інтернет-зв’язку не могли зареєструватися на якійсь із освітніх платформ тощо. Але ця проблема поширена всюди, навіть у школах. Виробнича практика цьогоріч виявилася позитивною для тих, хто її пройшов ще до початку карантину і дистанційного навчання і хто проходив її в умовах послаблення карантинних обмежень, але так пощастило, звісно ж, не всім.


Отож у випускників загальноосвітніх шкіл ще є час для того, аби подати заяву для навчання у Бердичівському професійно-технічному училищі №4. Оскільки робота приймальної комісії запланована до 25 серпня, то тоді вже більш-менш буде чітка картина того, скільки бажаючих вступити є, хто буде зарахований першочергово і найголовніше – завершений набір на навчання чи його продовжать. Але так складається вже кілька років підряд, що набір продовжують до 1 жовтня.

nabir ptu41

nabir ptu42

nabir ptu43

Відео

Світлана Семчук

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"

Lionok 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.