Роздрукувати цю сторінку

«Святий Миколай з життієм». Представлення авторської ікони Ольги Шевчук

18 груд. 2020 Ольга Романівна Шевчук

«Творче виховання – то річ не тільки надзвичайно важлива, але і незвичайно трудна. Слушно її назвали «мистецтвом мистецтв» і «знанням усякого знання». До 21-го року ти повинен знайти себе, бо складаєш основу свого життя, а друге – це отримати фах, який приносить відчуття реалізації та користь для народу. Саме в юності ти закладаєш основу свого життя»…
Зі «Щоденника думок»
Митрополита Андрея Шептицького

Скільки себе пам'ятаю, завжди чекаю приходу святого Миколая. Це чарівний час, коли виникає особливе передчуття того, що має відбутися якесь диво. Сьогодення передбачило для нас такі умови освітнього процесу, через які ми можемо проілюструвати всю велич і новизну вшанування празника святого Миколая, поєднуючи це із синхронним навчанням. Я пропоную всім подивитися та насолодитися цікавою розповіддю про прийдешні свята, які продемонструють наші творчі студенти.

Культ і почитання ікон святого Миколая настільки вкорінений в нашому народі, що мабуть, немає храму, оселі де не було б ікони цього святого. Формулюючи основі ознаки феномена особистості святого Миколая, його святості, жертовності, любові до людини, треба ще раз підкреслити популярність святого серед молоді, адже саме вшановуючи День святого Миколая, ще раннього дитинства діти пізнають сакральний зміст свята, спонукають потребу до духовності та віри у диво.

Досліджуючи традицію написання давньої української ікони із збереженням її канонічності та автентичності, я поставила собі за мету на прикладі уже сучасної ікони привернути увагу молоді до духовного роздуму про мистецтво, про те, як у час новітніх технологій та великих можливостей не варто забувати свої традиції та досягнення минулих поколінь.

Саме тому, окрім канонічного відтворення у своїй авторській іконі сюжетів із життя святого Миколая, я використовувала справжні, притаманні нашому іконопису матеріали: липову дошку, врізні шпуги, левкас, ручний різьблений рослинний орнамент, поклад сусальним золотом, традиційну техніку та фарби. Моя робота виконана темперними фарбами, розчинником яких є пиво і жовток домашнього яйця (як символи жертовності і творіння). Тобто усі матеріали виключно органічні, а даній техніці темперного живопису вже більше тисячі років.

Щодо загального колориту ікони то він дуже виразний і непритемнений – це специфіка саме нашої української ікони. Яскравість є ознакою нашого іконопису.

Українським іконам святого Миколая притаманна декоративність та впровадження у сюжети житійних клейм (клейма - це невеликі описи із життя святих, маленькі сюжети, які обрамляють ікону).

Студентки першого курсу відділення «Дошкільна освіта» нашого Бердичівського педагогічного фахового коледжу: Наталія Берелет, Анна Богачук, Катерина Горецька, Анабель Гофман, Анастасія Козік, Вікторія Левковська, Дар’я Мінайлюк, Катерина Остапчук, Дарина Плеханова, Ліна Прикладовська, Дар’я Рак, Катерина Соколовська, а також студентки третього курсу коледжу Наталія Васильківська, Ірина Степанчук, Вероніка Чернюк та Світлана Харченко виявили велике бажання приєднатися до розповіді по окремих житійних сценах святих, зображених на іконі. Такою ініціативою та захопленням я, безумовно, рада, тому паралельно із нашим дистанційним навчанням ми створили атмосферну відео презентацію моєї авторської ікони «Святий Миколай з життієм», де наші студентки захопливо розповідають про час, коли святий Миколай, наділений Божою силою, творив свої дива.

Сучасна ікона має покликання створити міст між сьогоденням і наступними поколіннями, це такий безперервний духовний зв'язок, який до того ж подобається молоді і є естетично цікавим. Нам педагогам, необхідно відроджувати і підтримувати цю духовність, щоб і надалі направляти державу в культурному руслі.

Експозиція стилістики таких ікон із життя святого Миколая сьогодні представлена майже п’ятдесятьма відреставрованими іконами XV-XVIII століть, які експонуються у Національному музеї ім. Андрея Шептицького, що у Львові.

Надіюся, що представлення моєї авторської роботи спонукає вас до роздумів, надихне до творчості та поверне у час дитинства, коли ви з нетерпінням чекали приходу святого Чудотворця.

Ольга Романівна Шевчук, магістр сакрального мистецтва ЛНАМ, викладачка практичного навчання в майстерні та декоративно-прикладного мистецтва

shevchuk.ikona1

Відео