Подвиг студентів і гімназистів у бою під Крутами згадали бердичівляни. ФОТО — РІО Бердичів

Неділя, 20 Січня

  • TehnoMayster
  • TehnoMayster remont800

Подвиг студентів і гімназистів у бою під Крутами згадали бердичівляни. ФОТО

Сьогодні, 29 січня, виповнюється рівно 100 років з того часу, як на підступах до Києва бійці Української Народної Республіки, переважну більшість котрих склали гімназисти та студенти, чинили опір червоноармійцям. На жаль, сили у бою під Крутами були нерівними, маючи гарний військовий досвід, противник все ж захопив станцію «Крути», а військово непідготовлені студенти віддали своє життя за Україну.

Сьогодні в Центральній міській бібліотеці молодь міста, вчителі загальноосвітніх шкіл, представники міської влади, голови громадських організацій та усі небайдужі бердичівляни згадали одну з надзвичайно трагічних подій в історії нашої держави. Ці події набули символічного значення і стали прикладом героїзму, відваги юних борців за цілісність України. Тривалий час подробиці боїв під Крутами приховувались і замовчувались. Лише через багато десятиліть, після виявлення окремих документів і публікації численних спогадів, з’явилася можливість відтворити обставини бою. З коротким екскурсом в історію тієї кривавої і жахливої боротьби виступила вчитель історії ЗОШ №17 Олена Рябушкіна.

Асенизатор


Сто років тому наша історія закарбувала на своїх скрижалях новий символ, який став невід’ємною частиною генетичної пам’яті українського народу, і цей символ має назву «Крути». 29 січня 1918 року події на цій залізничній станції на Чернігівщині ознаменували відлік нового духовного злету нації. Неоголошена війна Радянської Росії розпочалась в Україні ще в грудні 1917 року, проте загострення вона набула 22 січня 1918 року, коли Україна проголосила свою незалежність. Були зайняті вже Харків, Чернігів та Полтава, а на Київ насувалося 6-тисячна армія Муравйова. Боєздатні частини було кинуто на придушення більшовицького повстання на заводі "Арсенал". Симон Петлюра вважав, що заколот у центрі столиці був більш небезпечним для влади УНР, ніж війська противника у 150 км від Києва.


Виявилося, що захищати залізницю на Чернігівщині було нікому, і до бою зірвалася українська молодь. У Києві формується курінь зі студентів та учнів гімназій, які, будучи майже незнайомими з військовою справою, виїхали на фронт разом з 250-ма курсантами старшинської школи. 28 січня о 4-й годині ранку потяг зупинився біля станції Крути, молодь готувалася до бою. А наступного дня більшовики наступали, юнаки вступили в кривавий бій. Противників було 6 тисяч на майже 300 молодих борців за волю України. Сили були надто нерівні. Історія зазначає, що командир, побачивши безперспективність подальшої битви, наказав відступати. Але поки ці слова дійшли з одного боку колії на інший, студенти почули наказ «Наступати!». Юнаки-курсанти відійшли назад, а студенти кинулися вперед, на смерть, з багнетами, бо набоїв вже не було. Бій тривалістю у 5 годин проти тисячного війська закінчився смертями сотень представників цвіту нації. Майже 250 курсантів та 10 старшин поклали свої голови на великому бойовищі. Жахливі муки випали і на долю 32 студентів, котрі потрапили у полон. Їх катували, а наступного дня 28 змордованих студентів повели на розстріл. Та й тоді вони не зреклися України, а в останні хвилини свого життя співали Гімн.


У березні 1918 року після звільнення Києва від більшовиків тіла полеглих під Крутами почали відшуковувати. Їх було знайдено небагато та поховано на Аскольдовому кладовищі у спільній могилі. Їхній патріотичний подвиг протягом століття живе у пам’яті наступних поколінь.


Радник міського голови Василь Толочко та голова «Спілки учасників АТО Бердичева та Бердичівського району» зазначають, що тоді український народ заплатив страшну ціну за цілісність своєї держави у боях проти ворога. Нині історія продовжується. Як і 100 років тому, країна, яка марить імперськими амбіціями, не може змиритися з існування незалежної України. Приклад «крутянців» надихає нинішніх хлопців і чоловіків на боротьбу проти ворога, на боротьбу за вільне і рівне життя нашого народу у власній незалежній Україні. І скорботною хвилиною мовчання присутні вшанували пам’ять загиблих у боях під Крутами, пам’ять Небесної Сотні та тих, хто на Сході нашої країни загинув за мирне небо над головами українців. Вічна пам’ять Героям!

IMG 5011

IMG 5013

IMG 5017

IMG 5018

IMG 5019

IMG 5020

IMG 5021

IMG 5023

IMG 5025

IMG 5027

IMG 5029

IMG 5031

IMG 5033

IMG 5037

IMG 5043

IMG 5044

IMG 5045

IMG 5046

IMG 5047

IMG 5049

IMG 5052

IMG 5054

IMG 5060

IMG 5061

IMG 5062

IMG 5066

Відео

Світлана Семчук

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"

anoliya zb 800

RIFdruk

  • asenposlugi1
  • moloko2
  • avtoshkola1
  • pamyat
  • UTK1

На правах реклами

РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. МЮДа 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 2-15-73, +38096-256-67-50
E-mail: rioberdychiv@gmail.com
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.