Роздрукувати цю сторінку

Начальник відділу освіти, молоді та спорту Семенівської сільської ради Юрій Балюк: «Нашим дітям потрібна освіта для життя»

23 квіт. 2021 Вікторія Кучерява

У всіх, хто знайомий з Юрієм Балюком особисто або читав публікації про педагогічні досягнення очільника освітнього закладу, його ім'я в першу чергу асоціюється з інноваціями, творчістю та цікавими ініціативами. Шість років він пропрацював директором Красівської ЗОШ І-ІІІ ст. імені Ц. Л. Посудевського, а цієї весни був призначений начальником відділу освіти, молоді та спорту Семенівської сільської ради. В один із квітневих днів «РІО Бердичів» поспілкувався з молодим управлінцем. Говорили про перебудову в Україні в новому адміністративно-територіальному устрої, внутрішній аудит в закладах освіти, сценарії оптимізації освітньої мережі і моніторинг якості освіти у школах.

Шлях до себе

Шлях до себе – це один із ключових сенсів життя. І починається він із першого кроку. Юрій Балюк народився 5-го травня 1985-го року в Бердичеві. Навчався в експериментальній ЗОШ № 10. У 2002-му вступив до Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського. До речі, педагогів у родині раніше не було, він першим обрав учительську стезю. У 2007-му році закінчив магістратуру з відзнакою за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти. Біологія» та здобув кваліфікацію викладача біології і вчителя хімії. Близько семи років працював у рідній бердичівській школі – НВК № 10. На початку 2015-го став директором Красівської ЗОШ ім. Ц. Л. Посудевського. Згодом закінчив ПВНЗ «Європейський університет» за спеціальністю «Менеджмент» (спеціалізація «Менеджмент організацій і адміністрування»).

Будь-яке велике починається з малого, а мале має розпочатися в самій людині... Два з половиною роки тому представники мас-медіа різних міст побували у Красівській ЗОШ, взявши участь у прес-турі «Школа природи як елемент зеленого туризму в Семенівській ОТГ». Вже тоді навчальний заклад був одним із кращих у громаді з реалізації ідей та принципів Нової української школи. Енергійний і талановитий директор Юрій Балюк здійснив екскурсію для журналістів. Мас-медійники оглянули музейну експозицію, ознайомилися з презентаційними матеріалами про урочище Чорні Лози та створену екологічну стежку і почули захоплюючу розповідь керівника про Батьківський дуб – символ продовження роду. Легендарне дерево посаджено графом Яном Грохольським у 1797-му році… Директор школи став організатором та натхненником різноманітних починань: відновлення зелених насаджень, створення соціального шкільного підприємства, вирощування для продажу саджанців, придбаних за гроші грантового проєкту, проведення туристично-краєзнавчих походів, пошукових квестів, облаштування куточка природи тощо. Юрій Балюк із 2009-го очолює Бердичівську міськрайонну ГО «Добра справа», котра реалізує творчі та соціальні проєкти і акції. Був обраний депутатом Семенівської сільської ради 7-го скликання. Красівська «Школа природи» для Юрія Васильовича – не просто етап педагогічного шляху: «Це шість років мого життя – найбільш плідних та найкращих у трудовій діяльності. В цій школі я не відбував, а докладав зусиль для її розвитку. Дякую колегам, батькам учнів і персоналу за співпрацю! Дякую дітям – ви щирі та добрі люди…»

Першого квітня цього року за підсумками конкурсу Юрій Балюк був призначений начальником відділу освіти, молоді та спорту Семенівської сільської ради. Соціальна мережа рясніла позитивними відгуками і побажаннями: «Ви вмієте змінюватися та змінювати!» (Таїса Смагіна – завідувач кафедри методики викладання навчальних предметів Житомирського ОІППО), «Вітаємо! Задоволення від роботи на новій посаді, успіхів та натхнення!» (Ніна Ваховська – завідувач методичного відділу ЦПО ім. О. Разумкова), «Думаю, що освіті Семенівської громади дуже пощастило!» (телеоператор Віталій Сінєльніков).

Бліц-інтерв’ю з начальником відділу освіти: акценти бачення розвитку освіти в громаді

Під час зустрічі новопризначений начальник відділу освіти, молоді та спорту Семенівської сільської ради Юрій Балюк розповів про призначення на нову посаду, перші кроки на новому місці роботи, існуючі проблеми і плани.

– Скільки працівників та учнів об’єднує колектив Красівської школи?

– Близько 30-и педагогічних і технічних працівників та 68 школярів.

– Скільки освітніх закладів функціонує на території Семенівської ОТГ?

– Сім шкіл і 5 закладів дошкільної освіти, за показниками 2020-го року навчається 473 школяра, у дитячих садках виховується 125 дошкільнят. За тарифікаційними списками налічується 131-а ставка педагогічних працівників, 48 – обслуговуючого персоналу.

– Дяльність начальника відділу – це нова зона відповідальності, нові виклики… Чому вирішили посісти цю посаду?

– Мабуть, не останню роль зіграли амбіції. І, звичайно, прагнення змін, можливість задавати напрямок розвитку освіти в громаді. Думаю, з часом буде зрозумілим такий крок: мають оцінити мій попередній досвід та нові надбання і зробити висновок. Будучи депутатом Семенівської сільської ради, бачив проблеми зсередини…

– Про які проблеми йдеться?

– Незабезпеченість на виплату зарплати працівникам освіти, матеріально-технічна база закладів, яка в окремих випадках бажає кращого.

– З чого почали діяльність у межах своїх повноважень?

– Стільки інформації, що складно сказати… Першого квітня відбулася перша робоча нарада за участю представників органу місцевого самоврядування, керівників закладів дошкільної та загальної середньої освіти Семенівськоі сільськоі ради. Розповів про своє бачення розвитку освіти в громаді. Акцентував увагу на першочергових заходах із завершення ремонтних робіт, які були передбачені та які виникли, для забезпечення повноцінного функціонування закладів освіти.

– Які питання особливо актуальні?

– Вживаємо заходи, щоб відповідно до чинного законодавства працівникам закладів освіти було забезпечено виплату зарплати. Зараз триває внутрішній аудит в освітніх закладах. Разом із головою Семенівської ОТГ Наталією Володимирівною Семенюк працюємо над питанням розвитку позашкільної освіти, проте незабезпеченість коштів для виплати заробітної плати в розмірі 1,5 млн грн не дозволяє вирішити питання повноцінно – залучити фахівців, забезпечити охоплення учнів за допомогою підвезення та інше…

– Проведення внутрішньошкільного моніторингу – невід’ємна складова сучасного навчально-виховного процесу…

– Керівники закладів освіти мають забезпечити здійснення внутрішньошкільного моніторингу якості освітнього процесу. Створено Державну службу якості освіти. Директори повинні використати весь відповідний інструментарій оцінювання із залученням усіх учасників освітнього процесу (педагогів, учнів та батьків). Учитель, який працює, а не відбуває час, піде назустріч адміністрації, щоб підняти якість освіти на відповідний рівень. Думаю, що допомога відділу в цьому питанні актуальна.

– Ваше бачення «рейтингів» шкіл за результатами ЗНО?

– Такі рейтинги, як на мене, не пріоритетні. ЗНО має підтверджувати оцінку, яку дитині поставили в школі. Відповідність результатів ЗНО шкільним оцінкам може слугувати критерієм для самооцінки якості роботи шкіл, вчителів зокрема.

– Найближчі плани?

– На останній сесії було винесено питання розробки Програми розвитку освіти Семенівської громади. Створено робочу групу з числа працівників сільської ради. Пройшла зустріч із представниками депутатського корпусу, органу батьківського самоврядування, педагогами, директором освітнього закладу і старостою Великих Низгірців. Провели моніторинг освітнього середовища школи. Кожна школа повинна мати Стратегію розвитку. Я зосередився на Програмі, одночасно буду допомагати. І після моніторингу освітнього середовища кожного закладу робоча група узагальнить отриману інформацію та проаналізує.

– Ще раніше сільською радою затверджено План оптимізації закладів загальної середньої освіти на 2018 – 2020 роки… 

– На даному питанні акцентують увагу органи центральної та інших влад, зокрема воно стимулюється тією ж самою освітньою субвенцією... Якщо в громаді буде відбуватися оптимізація, то маю на це своє бачення: за підтримки спеціалістів апарату виконавчого комітету сільради потрібно розробити декілька сценаріїв оптимізації освітньої мережі. Таким чином буде проаналізовано співвідношення позитиву й негативу і виявлено сильні та слабкі сторони. Один із обов’язкових – сценарій «Статус-кво». Всі сценарії будуть представлені на громадських слуханнях, а потім винесені на розгляд сільської ради. Тим самим буде забезпечено демократичність і законність процесу. Ця методика не нова. У нас 131-а тарифна ставка педагогічних працівників, державою фінансується лише 81-а. Середня наповнюваність класів у школах громади – від 7-и до 9-и учнів. Розрахункова наповнюваність – 10. Відповідно є незабезпеченість зарплатою. Вартість утримання одного вихованця – від 39-и до 58-и тис. грн зарік. Якщо говорити про дітей від 0 до 6-и років, то протягом 5-и наступних років у перші класи підуть щорічно приблизно 35 учнів до семи шкіл. А ми ще не врахували міграцію населення... Звісно, що треба працювати над оптимізацією мережі, хоча за кожною цифрою на папері може бути людина.

– На місцевому рівні потребують вирішення багато питань і проблем у сфері освіти…

– Так. Нерівномірна наповнюваність шкіл і класів, колосальні витрати на енергоносії, утримання учнів та зарплату, застарілі матеріально-технічна база і шкільні приміщення, що потребують ремонту. Важливим є налагодження зв’язку з батьками, співпраця з ними – один із принципів НУШ. Школа має достукатися до дітей через батьків.

– Розкажіть, будь ласка, про Молодіжну раду.

– З ініціативи та за підтримки голови громади Наталії Володимирівни Семенюк зроблено перший крок до створення Молодіжної ради – консультативно-дорадчого органу при Семенівській сільській раді. Вже затверджено Положення. Депутати готові надати необхідне приміщення. Закликаємо молодь об’єднуватись і звертатися до відділу освіти, молоді та спорту Семенівської сільської ради.

– Ваші книги «Не дивись собакам в очі» та «Повернення» підтверджують, що Ви, як сказала відома українська письменниця Марія Хімич, – «цікавий та колоритний письменник». Чи вистачає зараз часу на творчість?

– Не вистачає. Є чимало запитів, надходить велика кількість зовнішньої інформації, на яку потрібно реагувати. Робота спеціалістів відділу освіти багато в чому бюрократична, хоч і важлива , та недооцінена. Легко оцінювати чиюсь діяльність, поки сам не станеш на місце управлінця. У будь-якому випадку спочатку потрібно проаналізувати, а потім робити висновки.

Спілкуючись із журналістами, начальник відділу освіти, молоді та спорту наголосив: «Завдання освітян – не нашкодити дитині, дати кожній можливість розкрити все краще, що закладене природою, сім'єю і педагогами. Зі школи має вийти випускник, котрий володіє цілим комплексом життєвих компетенцій, здатний використовувати набуті знання та вміння в навколишній дійсності, бути відповідальним громадянином своєї країни».

Balyuk1

Balyuk2

Balyuk3

Balyuk4

Balyuk5

Balyuk6

Balyuk7

Balyuk8

Balyuk9

Balyuk10

Balyuk11