Роздрукувати цю сторінку

На Бердичівщині відкрили дитсадок, будівництво якого почали ще в 1988 році

29 лист. 2021 Олександр Доманський

Так-так, більше тридцяти років жителі Швайківки чекали, коли в центрі їх села замість довгобуду і хащів постане будівля, яка наповниться дитячими голосами, хоч їх і стало значно менше, ніж в минулому столітті.

В далекому вісімдесят восьмому місцевий колгосп прийняв рішення збудувати дитсадок. Десь за два роки він був майже готовий до відкриття, адже будівля була збудована, меблі і обладнання закуплені, і всього-то залишилось десь щось узгодити, десь щось підписати, але…

Потім пішли дев’яності, почались двотисячні, будівля лише старішала і заростала. Лише в 2010 році тодішній голова Бердичівської райдержадміністрації, житель Слободища, Олег Шевчук, взявся за його добудову. Тоді підрахували, що вона мала б коштувати десь 1,6 мільйона гривень. Один мільйон «освоїти» встигли. Розчистили хащі, укріпили від руйнування задню стіну і почали ремонт внутрішніх приміщень. Я тоді, пам’ятаю, що працівники, які там робили, жалілись, що зарплату їм затримують, і в швидке завершення будівництва вони не вірили.

Але почались проблеми і в бюджеті, і в самого Шевчука, тож будівництво знову заглохло. І лише два роки тому нове керівництво нової громади проявило максимум ініціативи та винахідливості, щоб довести, що саме цей об’єкт добре впишеться в програму «Великого будівництва», а на відкритті його можна буде гарно попозувати. Саме так і сталося.

Майже у призначений час в Слободище приїхав голова облдержадміністрації, у якого на цей день був запланований вояж Бердичівщиною, але підходити до людей, які чекали його біля новобудови, не спішив. І лише через кілька хвилин стало зрозуміло, чому. Адже тільки після того, як приїхали тележурналісти бердичівського телеканалу «ВІК» та житомирського телеканалу «СК1» (які скрізь слідують за губернатором), головні гості пішли до слоненяти, що зустрічав їх біля воріт. Ну й, дійсно, навіщо без телекамери дарма «корячитись».

Майбутні «клієнти» дитсадка дошкільного віку у кількості тринадцять осіб (казали, що всі вони саме з Швайківки) вже чекали початку дійства в доволі прохолодний день, а потім ще довго чекали, поки переспівають всі пісні, перетанцюють всі танці і почесні гості виголосять всі промови.

Розпочав виступи місцевий Отець Віталій, який наголосив, що швайківчанам потрібно гарно старатись, щоб дітей у дитсадку було якнайбільше. А після представника влади божественної слово надали представнику земної – голові облдержадміністрації Віталію Бунечко.

Він зазначив, що коли влітку він приїздив сюди для перевірки будівництва і побачив, хто саме проводить будівельні роботи, зрозумів, що все буде добре. Воно й не дивно, адже до серйозних будівельних тендерів в усій області допускають лише кілька житомирських будівельних фірм, і губернатор особисто слідкує за «правильним» використанням бюджетних коштів.

А під час інтерв’ю, яке в кінці заходу традиційно голова ОДА розповідав в телекамеру СК1, як вони багато будують і добудовують, я спитав, а скільки ж грошей всього «освоєно» на всіх будівництвах Житомирщини за рік. Очі Віталія Івановича розширились, посмішка мрійлива осяяла обличчя, і він сказав, що за два роки ця сума складає десь близько трьох мільярдів гривень. Та після наступного питання «І який середній відсоток відкатів?», міміка змінилась, і відповідь була якась невиразна. Мовляв, це питання не до нас, а до попередників. Ми тут не про відкати, а про садочки, школи і дороги…

Виступи голови Швайківської ОТГ Габріела Мкртчана завжди цікаво слухати, і цього разу теж так і було. Більшість його виступу склали подяки голові ОДА, голові РДА, народному депутату, місцевим підприємцям і членам своєї команди. Він сказав, що садок розрахований на 28 дітей, і зараз вже є 20 його потенціальних вихованців.

Депутат Богдан Кицак, який трохи запізнився через якийсь інцидент на дорозі, зазначив, що дітлахи, які будуть ходити до нового дитсадка, можуть в майбутньому продовжити навчання в Мирославській гімназії, яку теж планують реконструювати так, як Гришковецьку.

Очільники Бердичівського району Людмила Димидюк та Олександр Балянов наголосили, що саме Швайківська ОТГ отримала останнім часом більше бюджетних коштів, ніж інші громади. Це й нова дорога Демчин-Малосілка, ремонт клубу в Малосілці та встановлення дитячого майданчика там же, і ось сьогодні – відкриття дитячого садка.

Олег Шевчук сказав, що він, як ніхто, зацікавлений у роботі цього дитсадка, адже він продовжує розбудовувати своє тваринницьке господарство, в якому вже працює 100 людей, а утримується 2000 голів ВРХ. Інші підприємці - директор ТОВ «Райківський гранітний кар’єр» Андрій Кирюшенко, який подарував дитсадку пральну машину та керівник СФГ «Заріччя» Микола Довгалюк (якого встигли «розкрутити» на подарунки ще раніше) - були небагатослівними. Микола Віталійович лише зазначив, що це він, ще малим, мав іти до цього дитсадка, та не довелось.

У відповідальних працівників ОТГ вдалось дізнатись, що коштувала добудова цього дитсадка 7,8 мільйони гривень з державного бюджету та 1,5 мільйона з бюджету громади. А меблі, постіль та інше обладнання допомагали придбати підприємці або ж купили теж за кошти громади.

Для опалення дитсадка збудували окрему котельню з твердопаливним котлом, але ті, хто її проектував, напевно ніколи в житті не пробували палити дровами. Адже замість облаштованого заїзду тачкою та місця для зручного закидання дров, тут східці і мінімум місця перед котлом. Про те, що немає хоча б навісу для зберігання дров, я вже й не кажу.

Поки гості оглядали нові кімнати дитсадка, дітей розважали найняті аніматори, а після того, як гості поїхали, обговорювати результати «великого будівництва» у більш зручному місці. Дітей теж або порозбирали мами додому, або повели у старий дитсадок, який вже багато років займав одну кімнату місцевої школи.

Коли дітей будуть водити до нового дитсадка мами не знали, казали, що, напевно, десь через місяць. Адже їм сказали, що лише в бюджеті наступного року будуть закладені кошти на його утримання. А одна маленька дівчинка, яка гралась в старому дитсадку, висловилась точніше: «Мама сказала, що в новий дитсадок ми будемо ходити лише по святам…»

ditsad1

ditsad2

ditsad3

ditsad4

ditsad5

ditsad6

ditsad7

ditsad8

ditsad9

ditsad10

ditsad11

ditsad12

ditsad13

ditsad14

ditsad15

ditsad16

ditsad17

ditsad18

ditsad19

ditsad20

ditsad21

ditsad22

ditsad23

ditsad24