Вівторок, 17 Трв

Богдан Кицак про законодавчу діяльність Верховної Ради під час війни

Саме на тему воєнної законотворчості я попросив на минулому тижні інтерв’ю у нашого народного депутата, на що Богдан Вікторович без найменших вагань одразу погодився, призначивши для зустрічі день, вільний від пленарних засідань ради.


- Рішення суду щодо бердичівських колаборантів викликало обурення в багатьох жителів нашого міста. Чому не спрацював нещодавно прийнятий Закон про покарання колаборантів?


- При прийнятті цього Закону розраховували, що застосовуватись він буде по відношенню до посадових осіб державної влади та місцевого самоврядування, які будуть співпрацювати з ворогом, чи принаймні агітувати за це.

Але, коли пішли перші випадки застосування цього нового для нас законодавства судами, зокрема і в Бердичеві, стало зрозумілим, що покарання у вигляді заборони займати посади аж ніяк не впливає на тих, хто такі посади ніколи не мав і не збирається мати.

Саме тому, до Закону були внесені зміни щодо того, що українцям, як заперечують агресію росії, поряд із забороною заняття посад, судді зможуть виносити покарання у вигляді штрафу. Ці поправки вже прийняті Верховною Радою, але ще не підписані і не вступили в дію.

Можливо, цей Закон доведеться ще змінювати не раз, удосконалюючи його після напрацювання історії його застосувань. Це, в принципі, нормальний шлях, на ньому, наприклад, базується вся система Британського правосуддя.


- А як щодо Закону при вилучення російських активів на території України, він же теж поки що не показав якихось результатів?


- Так, до нього теж вже приймали зміни і доповнення. В першому варіанті вилученню підлягало лише майно російських державних установ, а після прийнятих поправок з’явилась можливість конфісковувати й майно фізичних осіб.


- І багато вже конфіскували?


- За спільної участі Мінюсту та РНБО вже запущено процедури по цьому Закону в деяких підприємствах, бенефіціарами яких є громадян країни-агресора, але інформації про те, що вони доведені вже до кінця поки що немає. Тут є чимало нюансів, адже, потрібно, щоб процедури відповідали і міжнародному законодавству.

Але, ми розуміємо, що є суспільний запит на такі дії, та й кошти на відбудову економіки потрібні чималі, тож, думаю, процеси незабаром прискоряться.


- А чому вирішили задіяти в цих процесах РНБО, а не якісь судові, можливо спеціальні інстанції?


- Рада національної безпеки і оборони – орган, який під час військового стану об’єднує всі гілки влади, тому сказати, що тут обійдеться без судової системи не можна. Реквізиції транспортних засобів, житлових будинків, інших об’єктів нерухомості вже відбувались, а ось вилучення часток у підприємствах, як наприклад, нашого заводу «Беверс» - справа значно складніша.


- Чому депутати не проголосували про зміни до Кодексу законів про працю?


- Зараз ідуть напрацювання щодо того, щоб прийняти абсолютно новий Кодекс, бо в старий внесено вже стільки поправок, що вони деколи протирічать одна одній. Коли новий Кодекс зайде на перше читання, тоді й буде можливість його широкого обговорення. Це мало б бути у березні, але через війну графік затримався.


- Як змінилась робота депутатів під час війни?


- Зараз законопроекти спочатку мають отримати попередню згоду від усіх фракцій, а лише потім виносяться до зали, де за них голосують без обговорення, тобто, всі правки погоджуються попередньо, щоб не затягувати час прийняття законів.


- Чи вносили Ви особисто якісь правки останнім часом?


- Зараз більшість правок іде від комітетів загалом. На останньому засіданні, наприклад, обговорювались зміни до Закону про органи місцевого самоврядування. І тут вже депутати зайшли в повноцінний процес обговорення, адже до цього Закону вже подано до 500 правок. Але необхідність змін до цього законодавства очевидна навіть на прикладі нашого міста, де іноді приймаються рішення в обхід законно обраних місцевих депутатів.


- Якщо вже мова зайшла за самоврядування, то що це за орган «Рада оборони області», яка видає якісь накази, які ніхто не бачив?


- Рада оборони Житомирщини створена при голові ОДА. Туди входить голова, його заступники та керівники силових структур. Попередньо планувалось, що такі ж ради оборони будуть створені у великих містах області, але чи є вони реально інформації не маю. Натомість, маю інформацію, що суттєво скорочений виконком міської ради, отримавши збільшені повноваження, провів ряд незрозумілих і закритих рішень.


- Зміни до Закону про наглядові ради державних підприємств збурили ЗМІ та викликали неоднозначну реакцію наших партнерів, чим вони були зумовлені?


- Зміни стосувались необхідності фізичної присутності членів наглядових рад в Україні, і якщо іноземні члени таких рад не приїдуть, то їх просто виключать. Дистанційно приймати участь у деяких наглядових радах (наприклад в «Укроборонпромі») просто неможливо з огляду необхідної секретності, яку не можна гарантувати в онлайн-режимі. Для введення нових членів до наглядових рад замість вибулих було прийнято спрощену процедуру.


- Як фізично змінились умови роботи особисто у Вас?


- Доводиться частіше показувати перепустку, адже в урядовому кварталі зараз особливий порядок пересування, більше охорони, суворіше оглядають транспортні засоби. Відразу після початку війни було прийнято рішення про заборону на виїзд з країни багатьом чиновникам, в тому числі і народним депутатам. Виключення – робота в міжнародних організаціях, адже дуже багато допомоги отримується саме після особистих контактів з закордонними парламентарями чи урядовцями. Засідання комітетів відбуваються дистанційно за допомогою онлайн-платформ.

Депутати мають бути постійно на зв’язку та готовими прибути до будинку під скляним куполом протягом 12 годин. Що було досить непросто зробити із Закарпаття чи Донеччини в перші тижні війни через надмірну кількість блок-постів.

У вільний від засідань та комітетів час депутатам рекомендували займатись гуманітарною діяльністю, чим я і займаюсь ось вже більше двох місяців. Зараз велика кількість волонтерів цим займається, чим значно пришвидшують нашу перемогу. Адже, волонтери значно швидше здійснюють поставки всього необхідного, ніж армійські тилові служби.


- Що змінилось в податковому законодавстві за час війни?


- Було прийнято багато законів стосовно зменшення, а часом і повної відміни податків, але зараз говорять вже про необхідні зміни до цих законів. Так, підготовлений законопроект №7311, який знову вводить оподаткування автомобілів, що ввозяться з-за кордону та посилює інші податкові норми. Але у вівторок (3 травня) до сесійної зали він не попав, напевно ще немає необхідної підтримки від фракцій.

Але, я наголошую, що я проти скасування пільгового ввезення авто, адже це нині єдиний шлях українським родинам, постраждалим від війни купити відносно недорогу автівку.


- Що Вам найбільше запам’яталось за 70 днів війни, що хотілося б здійснити?


- Хотілося б, як і всім, щоб війна закінчилась якнайшвидше. Але, є багато факторів, які можуть бажану перемогу значно затримувати. Наш противник непередбачуваний. Тому кожен з нас має на своєму фронті (військовому, економічному, волонтерському, медійному) діяти так, щоб швидше відбулось повернення територій та очікувана перемога.


Спілкування з депутатом тривало не більше години, але раз-по-раз йому доводилось збивати телефонні дзвінки, тож після завершення розмови Богдан Вікторович поспішив у справах. А я згадав, що крім вищеперерахованих є ще один фронт, на якому саме зараз найгарячіша пора – городній. І на цьому фронті українців ніхто не зможе перевершити, а отже і перемогти.

 

Відео

Олександр Доманський

Головний редактор газети "РІО-Бердичів"

Сайт: rio-berdychiv.info/

bazar 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.