Понеділок, 3 Жовтня

100 днів після Указу – чим живе Бердичівська районна військова адміністрація

Раніше частіше вживалась ідіома «100 днів до наказу», яка характеризувала останній період служби в радянській армії і навіть стала заголовком для одного з відомих романів. Це був час, коли військові себе відчували майже вільними і нехотя добували свої дні до «дембеля».

 


Але зовсім по-іншому довелось відчувати себе людям, які в один момент після Указу Президента №68/2022 від 24 лютого з цивільних перетворились у військових. Саме цим документом було створено військові адміністрації на базі обласних і районних державних адміністрацій.

 


І саме через 100 днів війни та 100 днів діяльності Бердичівської РВА її очільниця Людмила Димидюк запросила журналістів, щоб розповісти про деталі своєї роботи та привітати їх з прийдешнім професійним святом.


У кабінеті голови зібрались Анатолій Горобчук (газета «Земля Бердичівська), Олексій Побережний («1 студія Бердичів»), Людмила Острожинська (радіо «Live FM»), Олександр Крижанівський та Андрій Борисов (волонтери з ТРК «ВІК»), автор цих рядків, радник голови РВА Денис Заремський та троє представників Бердичівського батальйону тероборони. За словами організаторів, мав ще бути представник від порталу «Бердичів-Біз», але не прийшов.


Людмила Вікторівна розповіла про труднощі перших військових тижнів, хоч і не так емоційно, як на сесії районної ради, але все ж досить переконливо. Щоб убезпечити працівників РВА, їх перевели на дистанційну форму роботи і лише потім вони знову повернулись до звичних кабінетів, хоча і не всі. Досі у відпустках знаходяться 5 співробітниць адміністрації та 5 співробітників служить у війську.


Основною стала діяльність по створенню на теренах району батальйону територіальної оборони чисельністю більше 500 чоловік. І він був створений буквально з нуля (тут, напевно, потрібно було б розказати ще про зусилля Гришковецької громади, на яку лягла велика частина господарських завдань, місто Бердичів, який дав основний кадровий ресурс батальйону, старосту села та тих сільських жіночок, які іноді мали за кілька годин приготувати їжі на півтисячі людей, але голова РВА лише сказала про велику згуртованість громад, яка й дала потрібний результат – авт.).


Наступним серйозним завданням, отриманим від обласної адміністрації, стала підтримка аграріїв у їх потребах для посівної. Своїх запасів чи ресурсів військова адміністрація не мала, але телефонувала керівникам паливних мереж, координувала інформування щодо наявності палива – словом, допомагала, як завжди.


В кінці свого спічу Людмила Димидюк не забула підкреслити, що всі завдання вдалось вирішити завдяки тому, що «…глава держави Володимир Зеленський стояв гідно на своїх позиціях і вселяв у нас віру і надію…».


На всі запитання, які я попередньо надав для прес-конференції, в адміністрації дали розгорнуті відповіді, які в принципі не потребують коментарів, окрім одного, щодо гуманітарної діяльності адміністрації. Адже якщо прості люди чи підприємці користуються принципом: «Що не заборонено, то дозволено», тоді чиновники мали б користуватись принципом: «Що не дозволено, те заборонено». Саме про це говорить стаття 19 Конституції України. І якось не дуже корегується з цим третина новин на офіційному сайті РВА про допомоги і подарунки.


Отже питання та відповіді:


Якими документами керується в своїй роботі РВА?


- У своїй діяльності Бердичівська районна військова адміністрація керується Законом України «Про правовий режим воєнного стану», Указом ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №68/2022 «Про утворення військових адміністрацій», Законами України «Про військово-цивільні адміністрації» та «Про внесення змін до деяких законів України щодо державних гарантій в умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану», а також розпорядженнями голови Житомирської обласної військової адміністрації Віталія Бунечка.


Що змінилось в адміністрації після переходу з РДА до РВА (штатний розпис, розмір зарплат, режим роботи тощо)?


- З перших днів широкомасштабного вторгнення російської федерації на територію України було створено Бердичівську районну військову адміністрацію. Частину працівників в цілях безпеки було переведено на дистанційний режим роботи. Водночас я та мої заступники, керівники структурних підрозділів, а також частина апарату районної адміністрації продовжували працювати тут, на місці. Перший місяць робочий день у нас був взагалі не регламентований. Ми приходили на восьму-сьому годину ранку, і були на робочому місці стільки часу, скільки було необхідно. Інколи по 12-14 годин на день, без вихідних. Особисто я була на зв’язку в режимі 24/7, так як доводилося постійно, незалежно від часу доби, вирішувати нагальні питання та тримати ситуацію на контролі. Зараз, коли ситуація вже не така напружена, Бердичівська районна військова адміністрація перейшла у звичайний режим роботи. Штатний розпис не змінився, однак працівників у нас стало менше у зв’язку з тим, що 5 військовозобов’язаних вступили до територіальної оброни і наразі виконують поставлені завдання на півночі нашої області. Фінансування фонду заробітної плати дійсно зменшилося, хоча люди навпаки, почали працювати більше, так як стало надходити більше доручень з області. Якою буде ситуація з виплатами заробітних плат надалі, сказати не можу. Але прогнози поки що невтішні.


Чи надавались додаткові кошти на фінансування додаткових завдань РВА?


- Бердичівська районна військова адміністрація не є розпорядником бюджетних коштів та не отримує ніяких додаткових фінансувань. Всі заходи проводилися спільними зусиллями з головами територіальних громад та Бердичівською районною радою за всебічного сприяння та підтримки волонтерських організацій та місцевих підприємців і просто небайдужих громадян, які намагалися допомогти хто чим міг. Саме так спільними зусиллями ми змогли з нуля розгорнути батальйон територіальної оборони, за лічені дні суттєво зміцнивши його матеріальну базу та технічне забезпечення. Адже коли ти бачиш, що на вулиці мороз і на блокпосту стоїть молодий хлопчина в кедах, то використовуєш усі можливості, шукаєш будь-які шляхи, аби одягнути і взути наших захисників.


Як змінились взаємовідносини між адміністрацією та органами місцевого самоврядування громад району?


- Після об’єднання 10 громад в один великий об’єднаний Бердичівський район першочерговим завданням було налагодити співпрацю з головами громад та між нашими працівниками. Вважаю, з цим завданням ми впоралися на сто відсотків, тому війна жодним чином не погіршила наші взаємовідносини. Навпаки. Ми стали більше спілкуватися, адже щодня потрібно вирішувати велику кількість питань. Забезпеченням пальним фермерських господарств, прийняттям внутрішньо-переміщених осіб...


Чи координує РВА діяльність місцевих громад, якщо так, то у яких сферах?


- Так, Бердичівська районна державна адміністрація у мирний час координує впровадження і реалізацію державної політики на місцях, не втручаючись в їх фінансову та господарську діяльність. На почату року ми чекали на зміни до законодавства стосовно діяльності районних державних адміністрацій, однак у зв’язку з початком активних бойових дій на території нашої держави районні адміністрації було реорганізовано у військові. Начальники районних військових адміністрацій на період дії воєнного стану та протягом 30 днів після його скасування отримують додаткові функції, але вони стосуються переважно взаємовідносин з районною радою. Зокрема: виконавчий апарат районної ради підпорядковується начальнику відповідної ВА; комунальні підприємства, установи та організації, засновані на базі майна спільної власності територіальних громад району підпорядковуються відповідній ВА; управління об'єктами спільної власності територіальних громад району та/або області здійснюється начальником відповідної районної ВА; начальник районної ВА за погодженням з начальником відповідної обласної ВА може звільняти від виконання посадових обов'язків працівників виконавчого апарату районної ради.


Які публічні заходи (наради, конференції, зустрічі тощо) проводяться в РВА і де відбувається анонсування таких заходів?


- При начальнику Бердичівської РВА періодично, по мірі необхідності, збираються апаратні наради, проводяться наради з головами територіальних громад, силовими структурами та військовими. На жаль, воєнний стан передбачає деякі обмеження публічності даних заходів, оскільки на таких нарадах обговорюються здебільшого питання забезпечення обороноздатності Бердичівського району (місця розташування блок-постів та бліндажів, координація роботи штабів, підвіз харчування, допомога військовим тощо). Зрозуміло, що така інформація – не для широкого загалу. Після нашої з вами перемоги, я впевнена, ми знову повернемося до відкритої та прозорої роботи. Але поки від мене залежить безпека жителів району я не буду ризикувати життям та здоров’ям людей, розголошуючи інформацію, що зможе так чи інакше допомогти ворогу збирати важливу для них інформацію.


Яким документом регламентується гуманітарна діяльність РВА?


- Бердичівська районна військова адміністрація не приймає і не видає гуманітарну допомогу, тому дане питання є трохи некоректним. Ми лише збираємо інформацію від наших військових, правоохоронців, лікарів, пожежних чи територіальних громад про нагальні потреби, а потім намагаємося закрити їх, залучаючи підприємців, волонтерів чи гуманітарні штаби. Допомагаємо з оформленням відповідних дозвільних документів для волонтерських організацій, якщо вони того потребують. Поки що не бачу потреби у створенні ще одного гуманітарного штабу під егідою РВА. Адже практично кожна громада займається гуманітарною роботою у себе на місцях, відповідно до існуючих потреб. Крім того, по території району дуже активно з перших днів війни працює Гуманітарний штаб, створений народним депутатом Богданом Кицаком, працюють волонтери Віталій Стодольський та Юрій Богатирчук, у Ружинській ТГ діє гуманітарний пост та інші.


Які з будівництв, замовником яких була ОДА, а контролером – РДА, продовжують реалізовуватись в даний час?


- На жаль, у зв’язку з веденням воєнного стану та збройною агресією росії на території Бердичівського району призупинено реалізацію проектів у рамках Програми Президента України «Велике будівництво». Відбувся перерозподіл коштів до резервного державного фонду. І ми всі розуміємо чому. Адже зараз всі зусилля направлені на допомогу нашим Збройним силам України та часткову відбудову тих об’єктів, які постраждали в результаті ворожих обстрілів. Мільйони людей залишилися без даху над головою, деякі міста та села були вщент зруйновані окупантами та теж потребують відновлення. Державою передбачено механізм відшкодування збитків тим громадянам України, які в результаті ведення бойових дій втратили власне житло. Причому подати заявку на відшкодування можна за прощеною процедурою через додаток «ДІЯ». Це теж колосальні кошти з державного бюджету. Я переконана, що ми обов’язково повернемося до програми Президента України «Велике будівництво», але зробимо це вже після завершення повномасштабної війни. Зараз у нас на часі зовсім інші плани та завдання.


Чи часто збираються в Житомирі голови РВА, які поточні завдання ставить ОДА?


- Голова Житомирської обласної військової адміністрації збирає голів РВА на наради по мірі необхідності. Головні завдання, які ставляться зараз перед керівниками військових адміністрацій, це продовження роботи по зміцненню обороноздатності ввірених їм районів та максимальне відновлення і запуск економіки. Під час посівної кампанії велика увага приділялася саме галузі сільського господарства, щоб місцеві фермери змогли завершити посівну у повному об’ємі, не скорочуючи посівні площі. В цей час виникало багато питань, які вимагали швидкого вирішення. Це і перебої з пальним, і видача перепусток на час комендантської години, і накладення броні на мобілізацію працівників фермерських господарств. Особисто я задоволена, що ми пройшли весь цей період достойно і не допустили ніяких зривів чи перебоїв у посівній компанії на території Бердичівського району.

 

Після запитань інших журналістів та відповідей на них, голова адміністрації вручила представникам медіа грамоти та блокноти з побажаннями плідної співпраці.

konferenciya1

konferenciya2

konferenciya3

konferenciya4

 

 

 

Асоціація Незалежні регіональні видавці України
New Democracy Fund
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Відео

Олександр Доманський

Головний редактор газети "РІО-Бердичів"

Сайт: rio-berdychiv.info/

bazar 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.