Субота, 25 Березня

Екологія чи амбіції – що головне у темі Бердичівських очисних?

Звучить ця «тема» в нашому місті вже дуже й дуже давно. В усякому разі, останніх три десятиліття – це точно.

 

 

Читайте нас на Telegram // Facebook // Підтримати РІО //

До того побутові стоки з осель бердичівлян з більшої половини міста випаровувались на мулових картах по вулиці Чуднівській, а з меншої – очищувались на очисних спорудах шкіроб’єднання імені Ілліча, потім ще довідстоювались на «біопрудах» поблизу Агатівки та скидались в Гнилоп’ять в Швайківці.

І був тоді навіть момент, коли місто вимагало у шкіроб’єднання плати за те, що побутові стоки розбавляють їхні промислові стоки, адже очищати їх вважалось значно простішою справою, ніж чистити від хрому стоки шкірзаводів. Але так домовитись тоді не вдалось, а платити за очистку підприємству не хотілось, тому міська влада і розпочала будівництво власних, комунальних очисних споруд.

Почали їх споруджувати в кінці вісімдесятих на території між існуючими картами та звалищем, але на початку дев’яностих це будівництво завмерло.

Я все довго не міг збагнути, чому ж місто під час банкрутства шкіроб’єднання не забрало собі його очисні споруди, і лише зараз, готуючи цей матеріал, знайшов рішення господарського суду про банкрутство шкіроб’єднання від 2002 року. А ЗАТ «КЕС» на базі очисних споруд було створено ще в 1998 році, тож у список банкрутів воно не попало.

Тоді Володимир Цимбалюк шукав інвесторів для залишків шкіряного виробництва і порадив іспанцям, що без власних очисних в них не вийде налагодити тут виробництво. Щоб не було так накладно вони знайшли собі компаньйона, якому теж потрібні були очисні. Ним виявився новий власник солового заводу, який в ті часи заново починав на ньому виробництво солоду. А поскільки все це відбувалось в Бердичеві, то акції «КЕС» розподілили не порівну, а по-бердичівські. Основним гравцям дісталось по 49%, а те, що залишилось, так звану «золоту» вирішальну частку оформили на себе кілька бердичівлян.

І спочатку, здавалось все всіх влаштовувало: місто платило за очистку стоків КЕСу, чи платили йому власники за очистку ніхто не знає, щось трохи чистилось, трохи скидалось в річку неочищеним, і в результаті вже давно ніхто з порядних рибалок не ловить рибу у Скраглівському ставу. Люди жалілись, писали скарги, тож потрібно було щось робити.

Василь Мазур тоді знову повернувся до ідеї зробити для міста власні комунальні очисні. В акурат після того, як завершилась багаторічна епопея з будівництвом фільтрувальної станції (тобто тієї, яка очищає воду з річки для подачі її у водопровідну мережу) цю ідею було представлено тодішньому прем’єр міністру Миколі Азарову. Він у 2012 році приїхав в Бердичів на відкриття фільтрувальної станції. Тоді ще трапився конфуз, бо міський голова і його заступник з ЖКГ називали різну кількість коштів, які потрібні для добудови очисних. Один казав 14, другий – 28, але правильною все ж була цифра 28, яку незадовго перед цим вивели в проектно-кошторисній документації.

Якийсь комусь сигнал після цього все ж пішов і незабаром з державного бюджету виділили перших 8 мільйонів гривень. На них житомирська будівельна фірма вирубала трохи хащів, влаштувала паркан, дах і вікна в адмінбудівлі та закупила трансформатор і пластмасові труби. Але наступний транш з держбюджету не прийшов, а потім почалась війна, і будівництво заглохло знову. Труби і трансформатор охороняють з того часу сторожі, яких змушений там тримати вже майже десять років наш водоканал.

З того часу два рази проектно-кошторисну документацію перераховували і ціна будівництва збільшувалась спочатку до 76 мільйонів, а потім і до 150 мільйонів. І ось тепер за 3,5 мільйона її хочуть перерахувати знову і за попередніми оцінками ціна добудови комунальних очисних може сягнути 350 мільйонів.

А на очисних КЕСу за цей час не прожекти малювали, а за рахунок власних оборотних коштів провели серйозну реконструкцію і ремонт обладнання і добились значно кращої якості очистки стоків. І якби їм водоканал виплатив борг в 3,5 мільйони, то вони могли провести реконструкцію другої черги аеротенків і очистили стоки до такого рівня, що вже непотрібно було б їх транспортувати додатково на біопруди, що могло б зменшити і тарифи на очистку.

Ось тут ми й дійшли до питання, винесеного в заголовок статті. Ціна питання однакова. Але, якщо думати в першу чергу за екологію, то потрібно ці 3,5 мільйони пустити на термінову реконструкцію КЕСу, а якщо думати про те, як можна щось отримати на відкатах за такі дорогущі проектні роботи, а потім ходити з оновленим проектом і ще три-п’ять-десять років розказувати всім що ми ось-ось отримаємо гроші на грандіозне будівництво (з якого теж, думаю, щось «відвалиться» його кураторам), то тоді звичайно ж, потрібно віддати ці гроші за черговий ящик паперу.

А якщо вже так хочеться потішити свої амбіції і міському голові і народному депутату, який знову буде бити себе в груди, що виб’є гроші на будівництво з державного бюджету, тоді, грець із ним, потрібно виділити все ж гроші на корегування проекту, але одночасно з цим дати таку ж суму комунальному водоканалу на те, щоб він розрахувався з боргами.

Для кращого розуміння публікуємо нижче свіжі фото з місця потенційного Великого Будівництва та з місця реальної роботи на екологію:

ochisni1

ochisni2

ochisni3

ochisni4

ochisni5

ochisni6

ochisni7

ochisni8

ochisni9

ochisni10

ochisni11

ochisni12

ochisni13

ochisni15

ochisni16

 

Відео

Олександр Доманський

Головний редактор газети "РІО-Бердичів"

Сайт: rio-berdychiv.info/

Офіційна інформація

За рішуче затримання грабіжника очільник поліції відзначив бердичівлянина

За рішуче затримання грабіжника очільник поліції відзначив бердичівлянина

24 березня 2023

22 березня до оселі жительки райцентру, пошкодивши вікно, заліз незнайомець. Підозрілий шум у житловому приміщенні привернув увагу жінки, яка у цей час працювала в офісній частині будинку. Заявниця відразу звер...

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100

Посівний календар 2023

Приватне БТІ

Три ведмеді запрошує на роботу

Робота в Бердичеві

РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.