Неділя, 29 Січня

У суді Бердичева продовжують шити справи білими нитками

Але це не крилатий вислів, який означає надуманість переслідувань, адже тоді б слова «шити білими нитками» потрібно було б брати у лапки, а проста буденність, з якою на днях ознайомились бердичівські журналісти у рамках прес-туру.

 


Організували його напередодні професійного свята працівників суду – Дня юриста, а провідником у судових коридорах стала прес-секретар суду Інна Плесна.

 


І виявилось, що як і у місяця, у суду теж є своя «темна сторона», якою досі ніхто з журналістів не ходив. Сюди, до тильної сторони будівлі суду привозять обвинувачуваних, для яких запобіжним заходом є утримання під вартою, осіб, яким мають обирати запобіжний захід або ж ув’язнених, які відбувають покарання.
Раніше ізолятор тимчасового утримання розміщувався в Бердичеві, але вже багато років існує лише один такий заклад на всю область, і учасників судових засідань зазначених вище категорій везуть з Житомира. Зважаючи на власну практику, знаю, що раніше старі конвойні автомобілі часто ламались, тому засідання або відкладались, або переносились, але тепер новий сучасний автомобіль значно зменшив кількість таких випадків.


Біля цього «чорного ходу» є кілька приміщень, обладнаних як для співробітників конвойної служби, так і для заарештованих. Їх туалети обладнанні віконцем, щоб бува нічого незаконного не змогли там зробити. А до судових зал ведуть окремі сходи із загратованими вікнами.


В судових залах більшість журналістів бували і не раз, а ось бачити суддю Тетяну Вдовиченко без мантії було досить незвично. Суддя-спікер розповіла присутнім, що скляні клітки у залах для кримінальних судових розглядів з’явились порівняно недавно. Заміни було проведено на виконання вимог чинного
Кримінального процесуального кодексу та відповідно до норм і стандартів утримання підсудних, які існують у Європ. А скляна клітка відповідає і нормам безпеки, і нормам цивілізації.


Останнім часом ця цивілізація пішла ще далі, і все більше судових засідань проходить нині по відео-конференц-зв’язку, задля чого всі судові зали обладнані і відео-, і звуковим обладнанням. Тобто, крім того, що судові засідання записуються на диск, ще й непотрібно свідків чи інших учасників процесу викликати з інших міст. Зали, обладнанні відеозв’язком є і в ізоляторі, і в закладах виконання покарань, і в судах інших міст, до яких може прийти, наприклад, свідок, та давати показання по справі, яка слухається в Бердичеві.


Із зміною кримінально-процесуального кодексу судді тепер не тільки «вступають в дію», після завершення слідства, але й на самому його початку. Тобто, як тільки якийсь злочин чи правопорушення сталось, воно вноситься до єдиного реєстру, і всі дії в межах кримінального провадження відтепер контролює не тільки прокуратура, а й слідчий суддя. Він же дає дозволи на проведення експертиз чи інших слідчих дій.


На запитання про тривалість судових розглядів, журналісти отримали відповідь, що зазвичай вони проходять у термін, вказаний КПК – 1,5 року. Але якщо немає встановлених осіб, які вчинили злочин, то такий термін продовжується. Найдовше у бердичівському суді на сьогодні слухаються справи про вбивство лісника у Чуднівському районі (з 2015 року) та про хабар посадовцями Бердичівської РДА (з 2011 року).


Далі групу журналістів прийняла на своєму робочому місці секретар судових засідань Наталя Бондарчук. І саме тут присутні змогли переконатись, що білі нитки існують. І хоча в інструкції по діловодству, яка передбачає і як складати аркуші справи, і в якому місці пробивати їх шилом, і по скільки листів складати у том, немає вказання на колір нитки, але користуються тут все-таки білими нитками. А журналістка ТРК «ВІК» погодилась навіть взяти участь у своєрідному майстер-класі та спробувала зшити реальну судову справу.


Ну, а потім учасники прес-туру побачили і куди всі ці справи попадають після  того, як судове рішення набрало законної сили та було виконано. Архіваріус суду Інна Олексієнко розповіла, що архів складається чотирьох відділів. Окремо зберігаються кримінальні справи, адміністративні та цивільні. Та й терміни зберігання у них різні – від одного року до 75 років. Найстаріші справи, які зберігаються тут датовані 60-ми роками минулого століття, але є й окремі документи ще 1944 року.


Підсумувала своєрідну екскурсію керівник апарату Бердичівського суду Анжела Постемська. Вона ще раз підтвердила, що суд працює прозоро, відкритий для громадськості, бердичівлянам його не слід боятись і активніше звертатись, якщо їх права кимось порушені.

ssud1

ssud2ssud3

ssud4

ssud5

ssud6

ssud7

 

Відео

Олександр Доманський

Головний редактор газети "РІО-Бердичів"

Сайт: rio-berdychiv.info/

bazar 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.