Роздрукувати цю сторінку

«Притулок не врятує Бердичів від бездомних собак», - міський голова

Друга половина дня четверга для представників засобів масової інформації пресконференцією з міським головою, на якій журналісти мали змогу задавати питання, що найбільше цікавлять їх та читачів газет і сайтів. Проте, окрім цих питань, Сергій Орлюк відповідав також на питання, які попередньо були надіслані на електронну пошту міської ради від бердичівлян. Якраз і вони стали першою частиною цієї зустрічі.

Таких питань було близько шести і відповіді на деякі вже висвітлені на сторінках газет і сайтів, зокрема катафалк, про який ми писали буквально вчора. Що ж до решти, то розповімо кількома матеріалами, щоб було читати зручніше і щоб не змішувати все до купи.


Безпритульні собаки – одне із того, про що запитали містяни у міського голови, а точніше – вирішення цієї проблеми, їх відлов, стерилізація та притулок. Зазвичай про це постійно пишуть у соціальних мережах, обурюючись численними зграями чотирилапих, котрі бігають вулицями і кидаються на людей. Тому не дивно, що цю тему підняли і цього разу.


Міський голова почав з того, що бездомних собак стерилізують, але проблема полягає у їхньому відлові. Раніше, коли Сергій Орлюк ще не був мером, а працював на попередньому місці роботи – у ветклініці, «Айболіт» займалася відловом тварин і це було систематично, причому не тільки у Бердичеві. Завжди була нормальна співпраця з громадськими організаціями, яким болить проблема бездомних тварин.


Нині, як зазначив міський голова, на даному етапі в місті нормальний діалог з організаціями не виходить, а правильніше сказати, що немає співпраці. Інші міста, про досвід яких відомо і де ветклініка працювала, працюють за наступним принципом: небайдужі люди співпрацюють з організацією, котра займається відловом тварин, допомагають у цьому, а вже потім все відбувається згідно з законом (стерилізація, перетримка і відпускання назад у місто).


У Бердичеві так не виходить, бо немає активності і вже було змінено купу людей, причому різного соціального статусу, які готові відловлювати тварин. Але, як кажуть, віз і нині там. Навіть пробували брати засуджених із виправної колонії, бо відповідно до закону це дозволено. Вони попрацювали 10 днів, з яких 3 дні приходили з тваринами, а решту – із словами, що не зловили, не можуть, не виходить. Тоді виникає питання «За що платити гроші, якщо робота не виконується?».


За словами Сергія Орлюка, був зроблений крок назустріч – передано для відлову автомобіль, щоб не як раніше – на кузов кидати, а культурно – тварину садять в пікап. Але зловити собак – проблемно, бо бігати за ними – одна назва. Наводити приклад із телевізора, що стрільнути в собаку спеціальним препаратом і зловити, легко, а насправді тут є купа нюансів. По-перше, препарат почне діяти через 5-7 хвилин і за цей час тварина встигне втекти на чималу відстань і десь сховатися в дворах. По-друге, застосування таких ін’єкційних препаратів, як показує статистика, призводить у 10% випадків до летальних наслідків, бо незрозуміло, як зреагує організм тварини. А по-третє, далеко не кожен може ловити собак.


Сергій Орлюк зробив акцент на громадських організаціях тому, що прекрасно розуміє: це люди, які знають, що і як потрібно робити, а тому це оптимальний варіант і гроші на вітер не витрачаються. Є варіант вкладати кошти в організації, які приїжджатимуть з інших міст, але це задоволення не із дешевих, бо лише відлов 1 собаки коштуватиме близько 1500 гривень.


Сказати, що їх взагалі не відловлюють, мер не може, бо дійсно ловили, але системної роботи немає. Одне діло, якби, наприклад, 5-10 активістів приносили собак на стерилізацію, відповідали за це. А знайти людину, котра б могла відловлювати, напрочуд важко. Бо наче і є бажаючі, та говорять багато, а приходять одиниці і ті потім вже не хочуть цим займатися.


До речі, у «Бердичівкомунсервісі» відкрита вільна вакансія на ловця собак з запланованою зарплатнею десь близько 9000 гривень, але ажіотажу серед бажаючих абсолютно немає. Тим більше, що людина має вміти це зробити, бо ж просто так не всі собаки йдуть до рук, а якщо ще й в руках сітка чи палка спеціальна, то, тільки побачивши її, тварина втікає. А ще собаки відчувають людину, її адреналін, її боязнь тощо, а тому будуть втікати.


Насамкінець звернули увагу на ситуацію із будівництвом притулку для тварин, який почали будувати ще при бувшому міському голові і справа про привласнення коштів підрядником знаходилася в суді. Працювати, як зазначив міський голова, з ним можна, бо з судів його зняли з тими проблемами. Він огороджений, кліток поки ніяких немає, є приміщення, яке потрібно ремонтувати і ремонтувати. Але Сергій Орлюк додав, що притулок для міського бюджету є не найкращим варіантом, хіба що, як варіант, щоб громадська організація взяла його в оренду і це було добре, міська влада готова з бажаючими розмовляти про це.


Та мер переконаний, що притулок ніколи не врятує місто від безпритульних тварин і це стосується не лише нашого міста. Бо будь-який притулок – це тимчасове утримання тварин, більшість з яких не захочуть забрати в домівки, а якщо когось і візьмуть, то далеко не варіант, що потім не викинуть на вулицю, хтось не випустить приведене своєю собакою потомство скитатися вулицями. Врятує стерилізація, причому як бездомних тварин, так і домашніх, щоб потім не викидати цуценят і кошенят. Є ще й інші зміни. Раніше можна було стерилізовану тварину віддавати людині, яка за неї відповідатиме чи організації, будь-то ОСББ, комунальне підприємство тощо і це писали у документах, то нині стерилізовану тварину просто відпускають на територію, де вона живе, і відповідальних за неї немає. А це дуже погано, бо навіть стерилізована собака може когось вкусити і відповідати за тварину ніхто не буде.

1. Прес-конференція бердичівського мера була дещо схожа на аналогічні заходи Президента

2. Дорогу до районної лікарні ремонтувати повинна міська влада Бердичева

3. Про що питали міського голову бердичівські журналісти?

4. Бердичівлян турбує відсутність цілодобових аптек

Асоціація Незалежні регіональні видавці України
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.
Світлана Семчук

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"

Останнє від Світлана Семчук

Подібні матеріали