Вівторок, 4 Жовтня

Костел святої Варвари у Бердичеві ремонтують

Розпочаті ремонтні роботи уже добігають кінця, але планів щодо подальшої реконструкції ще дуже багато, розповів журналісту газети «РІО-Бердичів» настоятель костелу святої Варвари отець Роман Савицький. Храм є окрасою міста, він та його історія завжди притягували до себе увагу як мешканців міста, так і його гостей. У стінах святині у свій час Оноре де Бальзак вінчався зі своєю коханою Евеліною Ганською, закріпивши свої почуття обітницями перед Богом. Це місце духовного єднання та сили для парафіян, куди кожен може прийти із тим, що його турбує, або ж поділитися щасливими митями і знати напевно, що за нього тут обов’язково щиро помоляться і по-справжньому порадіють.

Kostel 19 10

Питання водовідведення як головний етап на шляху до відремонтованого костелу

Побутових проблем в житті не уникнути, тож нині постало питання необхідності ремонту цієї старовинної будівлі. Перелік першочергових завдань визначили швидко. Спочатку, каже настоятель, потрібно було вирішити проблему відведення дощових вод. Щоб фундамент і стіни не сиріли і не тягнули за собою глобальні руйнівні процеси бригада професійних столярів і дахівників, попередньо усе розрахувавши, забезпечила відвід води не під фундамент костелу, як було досі, а за кілька метрів від нього. Це могли побачити усі, хто днями проходив повз костел, обабіч якого були вириті канали для вкладання труб, розкладено інструмент та будівельні матеріали, необхідні для подальшого оздоблення доріжки біля храму та працівників, які втілювали в реальність усе те, що запланували на даному етапі.

На початку ремонту були переживання стосовно того, що фундамент може бути недостатньо міцним і роботи навколо нього стануть важким випробуванням. Та, як виявилось, за це хвилювались марно – минуле укріплення, проведене близько тридцяти років тому парафіянами, було якісним, тож зараз це неабияк сприяє в усіх починаннях.

Отець Роман зазначає, що усі ці роботи є стратегічними і згодом для людського ока стануть непомітними, адже ведуться вони, по суті, під землею. Тож як тільки технічно все буде вирішено, усе зроблене вкриє шар брущатки. Але на ділі це вже великий крок вперед, завдяки якому можна буде далі братися за наступне зі списку, а він, варто сказати, значний і актуальний.

Kostel 19 11

Kostel 19 11

Дзвіниця на костелі святої Варвари: якою вона буде?

Дзвіниця – сігнатурка - на костелі була ще до революції. Коли костел перебудовували на спортивну школу дзвіницю було знищено. Коли післяреволюційні події лишилися в минулому і будівля знову почала використовуватись у якості храму, було зроблено тимчасову дзвіницю, яка була неправильної форми. Коли вона зігнила, постала потреба у її відновленні. Ця сігнатура, яку зводять зараз, буде максимально відтворювати ту, що була до революції, розповідає настоятель парафії. Архітектор з Київського інституту архітектури зробив її проект і вже можна бачити, якою вона буде.

Дзвони теж відновили: вони лунають у місті щогодини, починаючи від першої служби у храмі о восьмій ранку і до дев’ятої години вечора. Отець Роман зазначає, що бердичівляни звикли до дзвонів костелу і запитували, коли вони відновляться, нині ж це питання перейшло в розряд виконаних – дзвони дзвонять. Однак, говорити про повне завершення сігнатури поки рано. Роботи над нею поставлені на паузу через проблему з пальним для авто. Метал, привезений із Німеччини для обшивки дзвіниці вже в Україні, на складах неподалік Києва, проте доставити його у Бердичів поки не виходить.

Через війну зазнала незначних зовнішніх змін і окрема ділянка дзвіниці. Під хрестом, що височіє над нею, згідно з проектом мала була бути розміщена куля. Такі кулі робили у Сумах, однак нині, у зв’язку з останніми подіями, на те, що їх виготовлення в найближчий час буде відновлено сподіватись, на жаль, не доводиться. Навіть телефоном зв’язатися із ними не вдалося, тож кулі немає.

Усе це - зовнішня конструкція вежі, основна знаходиться нижче – це підпорки, укріплення, потрібні для того, щоб дзвіниця трималась не на центрі стелі храму, а на стінах і була надійно закріпленою.

Kostel 19 13

Зняття стелі костелу і повернення його інтер’єру до первісного вигляду

Додаткове бетонне перекриття у якості стелі з’явилось в післяреволюційний період після облаштування спортшколи. Його зняття, зауважує настоятель костелу святої Варвари, чи не основна ціль початку естетичного ремонту. Стеля візуально «перерізає» храм по висоті і цей поділ навіть помітний ззовні з вікна, якщо придивитися. Тобто такого вигляду стеля у костелі не має бути і є величезне прагнення її змінити.

Для цього потрібно зрізати бетонні перекриття і тим самим об’єднати ці зараз два яруси в єдиний простір. Тоді можна було б втілити іще багато змін на шляху до відновлення первісного інтер’єру храму. Зробити бічні вівтарі та центральну наву, лавки такі, як потрібно, облаштувати належним чином хори (балкон для хористів). А тоді, навіть, реально було б спробувати звернутися з проханням до відповідних інстанцій про виділення для костелу справжнього органу. В київських храмах, які мають такий інструмент, колись влаштовували концерти органної музики, які збирали багато людей і були цікавими широкому загалу, у тому числі, туристам. Послухати орган до столиці приїздили люди з різних куточків нашої країни, а це неабияк сприяє не лише розвитку костелу, а й корисно і для міста загалом, адже робить його туристично привабливим.

Поки що про музичний інструмент говорити не доводиться, бо його появі передує багато роботи, а в неналежних умовах він зберігатися не повинен. Тож спершу потрібно доробити розпочате. Дозвільні документи від Міністерства культури та Інституту архітектури є, на їх отримання через коронавірус пішло цілих два роки. Після перевірок стану стін, штукатурки, рівня вологості тощо їхні фахівці надали свої позитивні висновки. Ще потрібно підготувати технічну документацію на зняття стелі та кошти на це. Приблизно, на стелю потрібен мільйон гривень, тобто, маючи таку суму можна починати роботу по її зняттю.

Kostel 19 6

Kostel 19 6

Kostel 19 6

Чи бути на території костелу молодіжному центру, класам для дітей та дитячому садочку?

«Дуже хочеться, щоб це вдалося реалізувати і щоб уся територія костелу була задіяна – від воріт і гаражів до будинків - каже отець Роман. Є певні бачення і напрацювання з приводу того, де і б що було б добре облаштувати. Ось тут (показує на двоповерхову будівлю поблизу храму) на другому поверсі добре було б зробити щось на кшталт молодіжного центру для парафіян. Місця, де вони можуть поспілкуватись за чашкою чаю чи кави та відпочити. Також було б добре влаштувати там два класи для дітей. Дитячий садочок для малечі можна було б теж зробити, там, де зараз живуть священики, а житло для священників облаштувати в кімнатах храму».

В майбутньому усю площу костелу настоятель бачить максимально функціональною та привабливою для екскурсій і чомусь під час розмови з’являється впевненість, що так і буде. Щоправда, поки ремонт тут змушені поставлено на паузу. За кілька днів планується завершити розпочате, а для початку нового його етапу банально немає коштів.

Фінансова сторона питання ремонту костелу 

Нинішня реконструкція стала можливою виключно завдяки парафіянам і проведена за зібрані ними кошти. Невеликий відсоток від суми складають також гроші, які передали на добру справу шкільні друзі настоятеля із закордону.

Після поверхневого аналізу усіх будівель території храму професійними майстрами будівельної справи було озвучено суму в близько 15 мільйонів гривень. За ці кошти, за попередніми підрахунками, реально повністю, так би мовити «під ключ», до пристойного вигляду реставрувати храм. Мова іде про всю територію і будинки на ній.

Так як зібрати одразу таку сумму дуже важко, ремонт проводять частинами. Тим паче, що дозвільні документи на реставрацію пам’яток архітектури, без яких неможливо приступати до ремонту, теж вартують грошей. Так, тільки щоб мати змогу приступити до відновлювальних робіт тут, на відповідні папери було витрачено близько 150 тисяч гривень. 

Робити інтер’єрний ремонт частково - це не страшно, каже настоятель. Можна діяти поступово - спочатку одну стіну, тоді - другу, і так до завершення. А от те, що стосується того ж зняття стелі - то вже масштабна робота і її потрібно робити за один раз. Якщо б мільйон людей змогли поділитися однією гривнею, уже можна було б починати і стельові роботи і стати ще ближчими до мети відновити святиню. 

Все це обов’язково з часом вдасться втілити. І війна не є тому перешкодою, зауважує отець Роман. Навпаки, хочеться навіть в таких непростих умовах зробити усе належним чином для людей, аби у бердичівському костелі святої Варвари було красиво й естетично, а з практичного боку, щоб будівля ще довго стояла без руйнувань, була надійною і безпечною для відвідувань. 

У храмі щодня проходять служби і тут знаходять втіху люди, які приходять сюди за душевним спокоєм і добрим словом. Тут лунають молитви за усіх і кожного й окремо за воїнів-захисників, які боронять нашу рідну землю від окупантів. Це спеціальні молитви у трьох намірах - перемоги України, відбудови України та збереження життя і здоров’я військових.

Усі парафіяни та священнослужителі костелу впевнені у тому, що перемога обов’язково буде і що врешті в Україні запанують мир і злагода. А поки намагаються робити усе, що від них залежить і що їм під силу, як у духовному плані, так і на побутовому рівні - для людей, для міста, для своєї святині.

Kostel 19 1

Kostel 19 1

Kostel 19 1

Kostel 19 1

Kostel 19 1

Асоціація Незалежні регіональні видавці України
New Democracy Fund
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Відео

Діана Сискова

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"

bazar 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
  • kilimi200 100
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.