Субота, 13 Серпня

  • Dimpokrivli

                                                                                          Ми у  Facebook

Бердичів став на крок ближчим до кредиту в 11 мільйонів євро на заміну водогону

Як тільки в місті торкаються теми води, одразу ж сиплеться ціла купа обурень та претензій, що перетворюються не лише в дискусії, але іноді і в сварки. Нарікань на неякісну воду або, як її ще називають, субстанцією, що тече з кранів, у бердичівлян багато. Ще більше їх не так давно стало після новини, що для ремонту та оновлення водовідведення місто планує взяти кредит у 11 мільйонів євро. І тут бердичівляни взагалі отримали шок та в один голос кричали, що за цей кредит не розрахуються ані вони, ані навіть їхні діти та внуки.


Чергові обговорення виникли і між депутатами під час сесії міської ради, коли в порядку денному постало питання про підтримку участі МПК «Бердичівводоканал» у проекті «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України» та надання дозволу. Не розуміючи спочатку, в чому полягає суть даного питання, дехто з депутатів почав обговорення з претензій у сторону міської влади, наводячи свої аргументи та представляючи своє бачення всього цього.


Депутат Володимир Сенча порівняв даний проект з будівництвом об’єкта, коли складається план, вираховуються необхідні кошти, робиться оцінка будівельних матеріалів, а далі вже у разі нестачі якоїсь суми грошей людина йде або в банк, або звертається до родичів. «Зараз нам пропонують взяти 11 мільйонів євро, коли у міської влади немає чіткого плану і розуміння того, на що ми будемо витрачати кошти, скільки витратимо на труби, скільки на самі роботи…», - зазначив депутат. Також він додав, що є великі ризики. По-перше, поки будуть тривати роботи, людям прийдеться платити суму за чисту воду з урахуванням кредиту, а з кранів тектиме бруд. По-друге, зауважив Володимир Сенча, зараз євро коштує 28 гривень, а не факт, що через кілька років він коштуватиме 40 чи 50 гривень, важко уявити, якою ж тоді буде місячна оплата води. Звучали і нарікання на те, що сподівання про прощення боргу є безглуздям, бо це не фінансова допомога якогось фонду, а кредит, і європейський банк нічого нікому не прощає. Тому постала пропозиція детальніше ознайомитися з даним питанням, добре все вивчити, порахувати необхідні кошти, а тоді вже щось думати.


З метою дати зрозуміти присутнім, що нині розглядається зовсім інше питання, виступив Сергій Онофрійчук, зазначивши, що на сесії депутати мають прийняти рішення стосовно бажання чи небажання взяти участь у конкурсному відборі на можливе отримання коштів для відновлення водогону. «Далеко не факт, що ми виграємо цей конкурс, бо учасників дуже багато і вони вже майже всі подали свої документи, а ми ще ні. Нашими фахівцями, в тому числі і мною, ще півроку тому проведено розрахунки, які є на звороті рішення. Там написано, на що витратяться гроші і скільки їх потрібно. Не вводьте людей в оману. Кредит надається на 30 років з відстрочкою платежу на 5 років по завершенню впровадження робіт, тобто плати потрібно буде не одразу, а коли все побудується», - вказав заступник міського голови.


Сам Василь Мазур теж вирішив пояснити людям, наскільки важливим для міста є прийняття даного рішення, бо, за його словами, участь у проекті муніципальної інфраструктури дасть можливість реалізувати намічені цілі стосовно покращення якості води та усунути проблему, яка є нині і яка нікуди не подінеться.


Послухавши всі твердження, більшість депутатів більш позитивно почали відноситися до даного питання, закликаючи усіх інших підтримати проект рішення. Наводилися приклади, як з-під відремонтованих доріг проривають старі трубопроводи і комунальні служби тільки те й роблять, що ліквідовують прориви та латають труби. «Система водопостачання у місті така, що не брати участь у проекті – це злочин, причому, в першу чергу, над людьми», - говорили одні депутати. «Це глобальне питання, яке не логічно порівнювати з будівництвом звичайного будинку чи сараю. Є досвід інших країн, зокрема Польщі, коли різного роду будівництва та ремонти проводилися за рахунок коштів кредиту, і вони знаходять, як віддати. Нам потрібно взяти участь, нам потрібно ремонтувати водогін», - запевняли інші депутати.


Серед закликів свою думку щодо цього питання і заразом роз’яснення надала також секретар міської ради Юлія Лефтер. Вона розповіла присутнім, що Європейський інвестиційний банк надав Україні безпрецедентні умови залучення коштів на розвиток муніципальної інфраструктури, а саме на виправлення тих необхідних життєвоважливих ресурсів у місті, які знаходяться у жахливому стані. «Примітним є те, що подаються документи на всі 4 види проектів: водопостачання, поводження з твердими побутовими відходами, енергоефективність і заміна тепломереж. Ці міста усвідомлюють, що це варіант мати більше шансів виграти у конкурсі. Дехто думає, що якщо ми з якихось причин не зможемо віддати кредит, то ціле місто прийдеться комусь віддати чи продати. Це абсолютна маячня, бо кредитні інституції працюють на гарантії держави», - додала Юлія Лефтер.


Депутатів також запевнили, що ще кілька таких протестуючих виступів та позицій і Бердичів або не буде в числі тих 67 міст, які беруть участь у даному проекті, або шанси на виграш зменшуватимуться. Вже є розроблена технічна документація, що пройшла технічну експертизу, вона буде ще корегуватися, а сама процедура отримання коштів буде непростою. Перед тим, як оголосити переможця, іноземці скажуть, скільки часу займе процедура, бо може бути і до 3 років. Далі скажуть, хто буде робити, яке обладнання використовуватиметься, проводитиметься експертиза кожного кроку, буде поетапність вивчення. Як зазначають представники міської влади, все це вивчиться після того, як місто пройде перший крок. Далі необхідна підтримка Міністерства фінансів та їх висновок, потім інвестиційний банк проаналізує всю систему і тоді розглядатимуться пропозиції міста. «Це державний рівень відносин, буде робоча група, проект розглянуть наші фінансисти, все це буде винесено на розгляд сесії. Тому варто починати робити кроки та брати участь у конкурсі», - закликав міський голова.


Після всіх аргументів, доказів та пояснень депутати перейшли до голосування за дане питання з урахування пропозиції комісії житлової політики. Вона запропонувала доповнити рішення пунктом, що остаточне рішення про отримання кредиту приймається на сесійному засіданні депутатів міської ради після розробки і презентації техніко-економічного обґрунтування. 35 голосів «за» - рішення прийняте, Бердичів братиме участь у проекті «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України».

IMG 0611

IMG 0602

IMG 0631

Асоціація Незалежні регіональні видавці України
New Democracy Fund
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Відео

Світлана Семчук

Журналіст редакції газети "РІО-Бердичів"

bazar 800

  • asenposlugi1
  • pamyat
РІО Бердичів
 
Видання "РІО Бердичів"
Головний редактор: Олександр Доманський
Адреса: вул. Свободи 6 м. Бердичів,
Житомирська обл., 13300 Україна
Телефони редакції: 
04143 4-12-39, +38096-256-67-50
Веб сайт: 

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється за умови посилання на "РІО-Бердичів". Для інтернет-видань – обов'язкове пряме відкрите для пошукових систем гіперпосилання. Посилання має бути розміщене незалежно від повного або часткового використання матеріалів, в підзаголовку або в першому абзаці матеріалу. Редакція "РІО Бердичів" не несе відповідальність за матеріали авторів розділу “Блоги”.