Приватний бізнес давно став опорою для української економіки, як і для багатьох економік світу. На щастя, ми живемо не у минулому столітті, тому займатися приватним бізнесом можуть як чоловіки, так і жінки. Загалом, жінки також беруть активну участь у створенні та розвитку власної справи. Станом на 2024 рік в Україні 59% нових ФОПів відкрили жінки, а це понад 43 тисячі нових приватних бізнесів. Але серед бердичів’янок є такі жінки, які ще давно вирішили брати життя у свої руки та вчитися забезпечувати себе самостійно.
Бердичів’янка Марина Трачук – флористка з понад 10-річним стажем. Вона має неабиякий досвід у роботі з квітами, а також двічі здобувала диплом у сфері весільної та комерційної флористики. Марина має власний бренд квіткових майстерень «Love is flowers», наразі у місті відкрито дві студії за адресами:
- площа Соборна, 17;
- Одеська, 58а.
Для Марини бути флористом — це не просто рутинна робота, а покликання. Окрім вміння ведення бізнесу, необхідно перш за все опанувати усі тонкощі роботи з рослинами, на що точно піде не один рік. Тож, як Марині вдалося відкрити квітковий бізнес у Бердичеві та стати справжньою професіоналкою у своїй справі, розповість в інтерв’ю вона сама.
Як відкрити квітковий бізнес у Бердичеві
Марина народилася й зростала у Бердичеві. Починала як і всі – навчалася у міській школі, а потім вирішила йти до коледжу навчатися на програміста. Щоб підзаробити у 17 років працювала на швейній фабриці. Але ще тоді дівчина зрозуміла, що така рутина точно не для неї. Надалі пробувала себе у багатьох справах, працювала у різних напрямках, здебільшого у сфері торгівлі. Але Марина швидко зрозуміла, що бути найманим працівником та мати свою власну справу – це дві абсолютно полярні речі, друга з яких для неї набагато привабливіша. Тому у 2011 році бердичів’янка наважилася спробувати відкрити власний маленький магазин з квітами на ринку в районі Червоної Гори.
«Рішення про відкриття квіткового магазину не було для мене спонтанним. Я з дитинства дуже любила рослини та тягнулася до чогось прекрасного, творчого. На щастя, змогла віддзеркалити прагнення у власній справі», — розповідає дівчина про своє рішення.
Підприємиця згадує, що на початку кар’єри у місті не було такої великої конкуренції квіткових бізнесів, як сьогодні. І це, звісно, було дещо легше, але загалом сфера флористики ще була зовсім не розвиненою.
Розвиток квіткової сфери
А й справді, на початку 2000-х квітковий бізнес в Україні був не розвиненим. У крамницях можна було знайти хіба що троянди та гвоздики з ромашками. А те, що є в асортименті зараз — це справжня екзотика, за допомогою якої можна створити не просто букет, а справжній витвір мистецтва.
На питання, як Марина наважилася відкрити першу свою крамницю, вона відповіла, що це сталося завдяки підтримці її рідних.
«Тоді, у 2011 році, я позичила у мами гроші на мінімальну партію квітів. На ці кошти вдалося придбати у Житомирі троянди на продаж. Загалом вибору було не багато, але всі торгували тим, що було», — розповідає підприємиця.
На початку розвитку власної справи Марині часто було важко, іноді навіть не вдавалося вийти в нуль. Але справи пішли вгору у 2013 році, коли вона переїхала в іншу просторішу крамничку. Приміщення мало краще розташування, а одна з майстерень функціонує в ньому й донині. Тож можна занотувати ще одне основне правило у бізнесі – розташування точки заробітку теж впливає на потік клієнтів.
Звідки у Бердичеві беруться квіти
До 2015 року, окрім як у Житомирі, закупити квіти на продаж було ніде. Але саме в той рік у селі Садки, що під Бердичевом, підприємець відкрив першу теплицю з трояндами. Це також позитивно вплинуло на розвиток флористики у місті. Але зараз квіти до майстерень потрапляють не тільки з різних сіл чи міст України, вони у буквальному сенсі подорожують по всьому світу.
«А ви знали, що голландська троянда – це не просто назва? Це реальна назва її походження. Зараз квіти до України потрапляють після великого аукціону, який відбувається у самій Голландії. До нього потрапляє неймовірне різноманіття квітів з різних куточків світу. На аукціоні рослини закуповують величезними партіями, та розвозять у різні країни. До нас вони потрапляють так само», — розповідає флористка.
Вибір рослин у наших сучасних магазинах вражає, у майстернях Марини зокрема. Сьогодні ви може там замовити букет на будь-який смак, побачити неймовірні композиції найсвіжіших ніжних бутонів та зелені. Але головне, що Марина цінить у букетах – якість. Бо можна зі смаком скласти суцвіття, яке на жаль, порадує клієнта не довго. Або зробити це дійсно якісно, тільки з найсвіжіших бутонів, які ще довго будуть милувати око в оселі.
Як вести бізнес під час війни
Попри те, що квітковий бізнес досить добре прогресував у країні останні роки, зараз він переживає чи не найважчі часи. Марина згадує, що навіть під час всесвітнього карантину майстерні вдавалося дарувати людям радість за допомогою доставлення квітів по всьому місту. А ось війна – це справді страшно. Окрім загального смутку, деморалізації суспільства, приватному бізнесу ще й доводиться не солодко фінансово.
«Позаду вже багато незгод. Ми пережили карантин, зуміли втриматися на плаву та навіть нещодавно відкрили ще одну майстерню. Однак останнім часом квитанції за спожиту електроенергію шокують», — ділиться підприємиця.
Марина каже, що вона боротиметься за свою ідею й надалі, налаштована дуже рішуче та позитивно. Адже, якщо дійсно йти за своєю мрією і багато працювати над її здійсненням, то все обов’язково втілиться у життя так, як задумано.
Однак дуже хочеться сподіватися, що труднощі сьогодення є короткостроковими. Було б дуже добре, якби у нашій країні все запрацювало для розвитку та процвітання приватних бізнесів, а не навпаки.
Майстер з флористики
Якість надання послуг, невпинне самовдосконалення та вміння розбиратися у сучасних тенденціях флористики дозволили Марині триматися на гідному рівні серед інших конкурентів у місті, мати сталий перелік постійних клієнтів, які не один рік поспіль обирають саме «Love is flowers».
Тільки нещодавно флористка вирішила розширитися та відкрити ще одну майстерню, але вже у центрі міста — на площі Соборній, 17. Тож тепер придбати гарний букет на будь-яке свято буде ще зручніше. До речі, Марина має у своїй майстерні не тільки вироби з флори, але й інші подарунки для особливих приводів: солодкі та солоні святкові набори, м’які іграшки та ароматні свічки власного виробництва. Для зручності та доступності майстриня пропонує доставлення романтичних сюрпризів у будь-яку точку міста і не тільки.
Зв’язатися з майстернею «Love is flowers» можна за номером: +380 67 878 55 17.