Потенціал України у технологічній сфері вважається одним із найбільших, стверджує засновник Roosh Сергій Токарєв. Він впевнений, що після закінчення війни до країни приїдуть тисячі спеціалістів, що суттєво вплине на майбутнє держави. Особливо це буде відчутно в ІТ галузі. Але у своїх коментарях для українського видання dev.ua Токарєв також зауважив, що без проблем не обійдеться.
В першу чергу йдеться про пошук інвестицій для ІТ-галузі. Через військову агресію іноземні інвестори вдалися до релокації проектів і співробітників у безпечніші місця. Як вважає Founding Partner Roosh Сергій Токарєв, тут немає нічого дивного, оскільки йдеться навіть не про працездатність, а про існування компаній загалом. До того ж, війна має великий вплив на продуктивність праці, що особливо помітно під час відключення електроенергії.
Звичайно, спрогнозувати майбутнє ринку ІТ в Україні сьогодні дуже складно, але певні тенденції все ж таки помітні. Після 24 лютого багато людей виїхали з країни. Але вже влітку, коли загроза наземного вторгнення стала мінімальною, більшість з них повернулися назад. Така тенденція особливо помітна в Києві та інших великих містах.
Бізнесмен Сергій Токарєв стверджує, що повернуться не тільки біженці, а й емігранти, які виїхали до інших країн ще у 90-х роках. Вже зараз вони активно допомагають ресурсами та коштами, а у майбутньому неодмінно зажадають долучитися до відбудови економіки України. Додатково Токарєв наголошує про велику ймовірність приїзду іноземців, які привезуть із собою свій бізнес і досвід.
А ще після війни можна буде спостерігати певний тренд на допомогу та співпрацю з Україною. Не останню роль у цьому зіграють гіганти світового ІТ-ринку. Через це у країні збільшиться кількість продуктових технологічних компаній і почне зміцнюватися співпраця між ІТ-сферою та державою.
Але буде й негативна тенденція. Після закінчення дії військового стану кордони відкриються, а отже чоловіки зможуть виїхати закордон. Особливо це буде помітно саме в ІТ-галузі. Адже деякі компанії одразу почали відкривати офіси в інших країнах або навіть повністю перевезли core-команди за межі України.
Сергій Токарєв вважає, що на виїзд українських айтішників також впливатимуть інші глобальні тенденції. Наприклад, зараз спостерігається хвиля масових скорочень у багатьох ІТ-компаніях США. Більшість працівників переводять на аутсорс, а у штаті залишаються лише головні команди та окремі співробітники. Саме тут західним компаніям можуть знадобитися фахівці з України, які володіють усіма необхідними навичками, але є більш доступною робочою силою з точки зору вартості праці.