Про вибір майбутньої професії та реалізацію мрій, про кар’єру як особистий план успіху та її побудову в сучасних реаліях міркували майбутні випускники ЦПО ім. Олександра Разумкова нинішнього навчального року. На зустрічі у форматі інтерактиву з юнацтвом спілкувались і давали відповіді на різні запитання справжні друзі та помічники Центру. Розповідали про виклики на кар’єрному шляху та їх подолання, секрети успіху і лайфхаки з професійного зростання.
День кар’єри – один з івентів Тижня профорієнтації у Центрі позашкілля. Маленькі разумковці здійснювали подорож у завтра, відображаючи свої думки про майбутню професію на малюнках та фотографіях і презентуючи ідеї та мрії. Вихованці гуртків основного і вищого рівнів навчання побували на пізнавальній екскурсії у Житомирському фаховому коледжі культури і мистецтв імені Івана Огієнка.
Час планувати кар’єру
Двадцять восьмого лютого випускників запросили на відверту розмову про кар’єру, інструменти планування та фактори і цінності, які впливають на її розвиток. Модератор зустрічі «День кар’єри. Твій старт вирішує твій успіх», завідувач методичного відділу Оксана Рощенюк, спонукала до спілкування, запропонувавши помріяти про майбутню професію: «Це нелегкий і дуже важливий вибір. Адже щасливе та успішне життя багато в чому залежить від того, чим займається людина». Директор ЦПО ім. О. Разумкова Олена Боровська радила , обираючи професію, прислухатися до свого серця, своїх прагнень та мрій: «Правильний вибір – це впевнений крок у майбутнє. Не бійтесь експериментувати і щось змінювати. Шукайте та будьте впевненими у своїх діях. Коли робиш те, що подобається, отримуєш велике задоволення».
Випускники, допитливі та розумні, вдумливі і небайдужі, слухали, жваво реагували та ділилися міркуваннями. Хтось уже визначився зі своїм вибором, а хтось ще вагається. Отож, створюючи «Дерево професій», виражали думки
стікерами у формі яблук і квітів. Аня, Артем та Олександр ризикнули зробити рішучий крок до невідомого: інтуїтивно обрали коробку з таємничим предметом, не знаючи, що всередині і чи справдяться очікування. Важко визначитися з вибором, не маючи інформації…
Учасники інтерактивної години спілкування вели розмову про професію, спеціальність, кваліфікацію та посаду. Чи не час уже в старших класах почати думати про майбутню кар’єру: скласти план успіху, сформулювати мету, налаштувати цілі, окреслити етапи шляху та зважити всі можливості, щоб просуватися в професії? Звичайно, прагнення мають бути реальними. Здавалось би, як можна планувати в умовах війни, адже складно оцінити ризики? Слід робити те, що підтримує, зміцнює, та рухатися далі. Не опускати руки, коли щось не втілиться, налаштуватися на зміни і діяти в межах обставин. Життя не можна поставити на паузу…
Сам собі режисер: діалог з успішними людьми
Секретами професійного зростання з випускниками піділилися успішні люди.
На відеозв’язок вийшов доктор філософії, доцент кафедри позашкільної освіти Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова Олександр Шевченко. Тема його дисертаційного дослідження – «Методика навчання учнів у гуртках початкового технічного профілю закладів позашкільної освіти». Свідомо обравши в юності вчительський шлях та напрямок розвитку, успішний викладач і науковець нині не шкодує про своє рішення. Його діяльність – це ефективна комунікація, різноманітні функції і напрями роботи та постійний розвиток у багатьох сферах знань.
Розмову підтримала Людмила Кицак – освітянка у четвертому поколінні, кандидатка філологічних наук, заслужений працівник освіти України, викладачка Бердичівського педагогічного фахового коледжу, депутатка Житомирської обласної ради, заступниця голови постійної комісії з гуманітарних питань, голова депутатської групи з гендерних питань «Рівні можливості» Житомирської облради і президентка Федерації шахів Житомирської області. Ініціативна та діяльна гостя з дитинства прагнула допомагати людям і відстоювати права інших. Те, чим займається, надихає та мотивує. На думку Людмили Вікторівни, важливо формувати корисні звички. Незважаючи на велику зайнятість, вона знаходить час для вечірнього читання. Серед останніх книг – «Атомні звички» Джеймса Кліра. Успішна українка порадила вести щоденник для планування завдань і дій: «Чим більше плануєш – тим більше встигаєш».
Кар’єра, освіта, робота і сім’я… Як бути самодостатньою та щасливою жінкою 21-го століття? Про особистий досвід розповіла голова батьківського комітету ЦПО ім. О. Разумкова, засновниця студії вишивки «Я – Українець», директорка мережі шоу-румів «Я – Українець», волонтерка, голова місцевого осередку Національної скаутської організації «Пласт» Тетяна Білоус. Бердичівлянка надихається Україною – нашими талановитими і працелюбними людьми, мужніми героями-захисниками, нашою культурою, традиціями і природою. Випускники почули поради колишньої вихованки Центру, які можуть стати інструментарієм для втілення кар’єрних мрій, та її посил: «Йдіть проти течії, рухайтеся за покликанням, мрійте і досягайте».
Відповідаючи на запитання вікторини, випускники згадували, якими талантами володів геній українського народу Тарас Шевченко, ким був за професією французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері, та впізнавали вислови канадсько- американського інженера, винахідника і мільярдера Ілона Маска.
З собою понесли гарний настрій, чудові враження і кар’єрні карти – своєрідний GPS-навігатор для досягнення бажаної мети, що підкаже, яким маршрутом крокувати.
Мабуть, яблук на «Дереві професій» побільшало, і ця зустріч допомогла гуртківцям Центру позашкілля визначитися, ким себе бачать у недалекому майбутньому.
Вікторія Кучерява