Аграрний бізнес залежить від багатьох чинників, зокрема кліматичних умов, що впливають на врожайність та якість посівів. Для зменшення втрат підприємці використовують сучасні технологічні заходи. Таким методом є десикація — процес видалення води з агрокультур чи їхніх частин.
Десикація та її особливості
Десикація — це використання хімічних препаратів (десикантів) для штучного видалення вологи з рослин. Процедура підвищує врожайність, спрощує та прискорює збирання, запобігає втратам посівів. Найчастіше вона застосовується для таких культур:
- пшениця;
- соняшник;
- ріпак;
- льон;
- соя;
- горох;
- рис;
- картопля.
Під впливом десикантів знижуються вологість та засміченість, а олійність і вміст клейковини підвищуються. Обприскування не загрожує якості майбутнього врожаю.
Переваги та недоліки методу
Аграрії відзначають безліч плюсів десикації, а саме:
- полегшення та прискорення збирання врожаю;
- пригнічення бур’янів;
- знищення шкідників та хвороб (гнилі, фомопсису);
- зниження вологості в зернах, стеблах та листі рослин;
- контрольоване та одночасне дозрівання врожаю;
- зменшення витрат і часу на оброблення та сушіння;
- економія палива за обмолоту посівів.
До недоліків відносять складність використання у вітряну погоду, часткове приминання рослин та необхідність придбання (або оренди) спецтехніки. Ефективність можуть знизити помилково підібрана хімречовина та неправильна обробка.
Види та призначення десикантів
Загалом десиканти поділяються на дві групи:
- Контактні. Діючою речовиною є дикват.
- Системні. Діюча речовина — гліфосат.
Диквати — контактні речовини, що підходять для швидкого зневоднення рослин. Часто використовуються для зернових посівів, ефективно знищують бурʼяни. Препарат не змивається опадами. Вже за 4 дні після оброблення врожай можна збирати.
Гліфосати — системні препарати, що поступово просушують всю рослину, не порушуючи процес дозрівання. Добре підходять для бобових, зернових та соняшника. Борються зі всіма видами бурʼянів. Від обробки до збору врожаю має пройти 10 днів.
За призначенням бувають розрізняють такі види:
- Передзбиральні. Спрощують збір врожаю, зменшують фінансові та часові витрати.
- Викорінювальні. Діють системно та пролонговано. Ефективно знищують бурʼяни від верхівки до коріння.
- Технічні. Використовуються для розчищення великих та занедбаних земельних ділянок.
Як проводять десикацію
Графік десикації залежить від типів агрокультур. Зернові обробляють за два тижні до запланованого збору врожаю. Бобові — за 1–3 тижні, а ранні сорти сільськогосподарських рослин — приблизно за тиждень. В середньому насадження мають дозріти на 80%, проте деякі культури десикують раніше.
Обробку проводять у прохолодну погоду, зранку чи ввечері. Заздалегідь вираховують температурні параметри, вологість, швидкість і напрями вітру (максимально 5 м/с).
Джерело: Блог АгроАпп