Частка жінок, які працюють у tech-сфері невпинно зростає. Якщо у 2011 році в Україні вона становила лише 7%, то вже у 2023 – 24%. Але це не означає, що сьогодні можна говорити про гендерну рівність в українському технологічному середовищі. Співзасновник інвестиційної групи Roosh та ІТ-підприємець Сергій Токарєв розповів, як саме досягти паритету та чому це має значення для економіки України.
Все більше tech-спеціалісток у технологіях: причини та наслідки
«У 2020 році кількість жінок, які займали посади менеджерів в інвестиційній групі Roosh, становила 20%. На той час це вже був непоганий показник. А вже у 2024 році він збільшився до 38%. Тому можна констатувати, що українська технологічна сфера припиняє бути виключно «чоловічою». У цьому є сенс, оскільки з досліджень Міжнародної організації праці виходить, що компанії з гендерно збалансованою радою директорів ефективніші на 20%», – стверджує Сергій Токарєв.
У 2023 році магістратуру у напрямку STEM успішно закінчили 54,5% дівчат, згідно з даними Держстату. І сьогодні потрібно створити відповідні умови, аби всі вони мали можливість працевлаштуватися за спеціальністю. Але не всі причини такого зросту можна вважати позитивними. Наприклад, через те, що росія розпочала повномасштабне вторгнення, кількість чоловіків серед ІТ-фахівців зменшилася, оскільки багато хто долучається до лав ЗСУ.
На перший погляд, запущено незворотні процеси: українки навчаються, здобувають освіту та навички, а потім працевлаштовуються. Але все не зовсім так. І сьогодні в Україні є безліч перешкод, котрі потрібно вирішувати вже зараз.
Негативний вплив війни з рф на технологічну індустрію нашої країни важко не помітити. Наразі за кордоном перебуває 4,9 млн українських біженців. Більшість з них – жінки, серед яких певна частка зайнята у технологічному бізнесі. Навіть якщо українські спеціалістки не одразу починають працювати за спеціальністю, із часом вони обирають американські та європейські компанії.
Крім того, все більше чоловіків стають на захист держави, тому домашніми справами, вихованням і забезпеченням дітей займаються виключно жінки. Навіть маючи бажання навчатися у галузі технологій, у них просто не вистачає на це часу.
Які кроки потрібно зробити, аби покращити ситуацію
«Як би нам не хотілося орієнтуватися на бізнеси з прогресивним баченням, упередження щодо жінок у tech-галузі все ще існують. До моменту, коли дівчина почне працювати у своїй першій технологічній компанії, потрібно, аби вона відчувала підтримку близьких і сприймала технології як сферу для кар’єрного зросту та досягнення успіху. Жінка повинна мати змогу отримувати високий рівень знань у закладах з однаковим ставленням до всіх студентів, а також навчатися у справжніх експертів. На жаль, не всім вдається все це отримати», – говорить Сергій Токарєв.
Інвестор наголошує на кількох кроках, які здатні допомогти виправити ситуацію:
Освітні активності та практика. Потрібно заохочувати українок до навчання через знайомство з технологіями, їхньою різноманітністю та напрямками. Більш того, треба супроводжувати будь-які освітні етапи практикою.
Менторська підтримка. Це один з найнеобхідніших елементів навчання, оскільки кожному потрібні рольові моделі. Йдеться про експертів та експерток, які надихають. Правильно розроблені програми наставництва сприятимуть пізнанню чужого досвіду.
Допомога від бізнесу. Ніхто так не зацікавлений в появі нових висококваліфікованих фахівців, як технологічні компанії. Тому бізнесу варто більше підтримувати освітні ініціативи та запускати програми стажування.
Додатково слід зауважити, що важливими є не лише hard skills. Сьогодні багато хто здатен навчитися писати код. Але ще потрібно критично мислити, мати високі комунікаційні навички та вміти розв’язувати складні проблеми.
Гендерна рівність у технологічній сфері України дозволить зміцнити економіку та сприятиме розвитку держави.