Зараз у Бердичеві активно продають полуницю. До того, як ягода попаде на прилавки, мають провести лабораторні дослідження.
Весна тільки-но почалася, але на прилавках ринків та крамниць уже з’явилася перша полуниця. Хоча сезон розпочинається значно пізніше. Як відомо, що більшість таких ранніх ягід вирощені у теплицях.
Бердичів’яни не відмовляють собі у вітамінах й прагнуть відчути смак літа раніше. Утім, чимало людей не наважуються зараз споживати полуницю, побоюючись, що у ній може бути перевищений рівень нітратів. Мовляв, замість користі можна завдати організму шкоди. І чекають, коли буде своя, городня.
Нещодавно всю країну сколихнула страшна звістка. У місті Дніпрі від полуниці помер 6-річний хлопчик. Після вживання ягід хлопчику стало погано. Почалася діарея, болів живіт, підвищилася температура й з’явився висип. У дитини почала розвиватися поліорганна недостатність і шоковий стан. На наступний день хлопчик помер у лікарні. Деталі трагічної події й досі з’ясовують.
Зараз полуниця має дуже привабливий вигляд й важко встояти перед спокусою. Та чи все те золото, що блищить? Поговорімо про нітрати. На кожному ринку є своя лабораторія, де спеціалісти щодня перед тим, як пустити продукцію на прилавки, мають провести лабораторні дослідження. Зокрема, досліджують на наявність нітратів. Лише після того, як лабораторія дасть висновок, що продукція безпечна, дирекція ринку дає допуск на продаж.
Чи є перевищення кількості нітратів у полуниці? Ми вирішили завітати до лабораторії Бердичівського ринку з даним питанням. У відповідь почули: «Ми не маємо права перевіряти полуницю на нітрати, можемо її оцінювати лише за зовнішнім виглядом». Для визначення якості ягоди, проводять оцінку за допомогою органів чуття людини. Органолептика – метод визначення показників якості продукції на основі аналізу сприйняттів органів чуття: зору, нюху, слуху, дотику, смаку.
Безумовно, головний показник якості – товарний вигляд. Ягоди не повинні мати механічних пошкоджень та ознак гниття. Але при цьому бездоганний зовнішній вигляд теж повинен насторожити. Якщо полуниця надто велика чи має неприродно яскравий колір – висока ймовірність застосування нітратів. Ягоди можуть обробляти спеціальними засобами, що уповільнюють процес гниття і роблять плоди більш привабливими для покупця.
Всі ми знаємо, що свіжа ягода є хорошим джерелом вітаміну С, який зміцнює імунну систему, сприяє засвоєнню заліза з рослинної їжі, нормалізує цукор у крові. Мабуть, що ця полуниця, яка сьогодні у продажі, не може похизуватись такими властивостями.
Якщо купуєте полуницю на ринку, то це повністю ваша відповідальність. Їсте самі, даєте дітям, то вже ваша справа, бо відповідати вам. Полуницю зазвичай обприскують пестицидами. Щоб мінімізувати вплив, добре вимийте її перед вживанням, а краще замочіть у воді на 5-7 хвилин.
Слід запам’ятати, що краще вживати улюблену ягоду в сезон, тоді вона буде корисною й не принесе шкоди здоров’ю. Бережіть себе.