Незважаючи на те, що сьогодні український IT-сектор стикається з великою кількістю проблем, пов’язаних з війною, іноземні інвестори не втрачають інтерес до українських проєктів. Про це заявляє Сергій Токарєв — IT-підприємець та співзасновник інвестиційної групи Roosh.
“Якщо технології, які розробляє стартап, круті, і інвестор бачить в них потенціал – він захоче вкластися в проєкт. Та важливо одразу комунікувати про ризики, а не чекати, поки інвестор спитає про них. Україна має потенціал стати лідером світового tech-ринку. Це підтвердив розвиток українського IT-сектору, який не зупинила повномасштабна війна”, — зазначає бізнесмен.
В якості прикладу він наводить Zibra AI, що створює технологію, яка дозволяє розробникам комп’ютерних ігор ефективніше працювати з 3D. Минулоріч компанія отримала $500 тисяч інвестицій. Український стартап Haiqu, який розробляє квантове програмне забезпечення, залучив $4 мільйони фінансування, а онлайн-платформа для вивчення мов Preply, яка була заснована українцями — $70 мільйонів.
Однак для того, щоб іноземні інвестори активніше вкладалися в українські компанії, Україна має демонструвати певну прогнозованість. Сьогодні це важко робити через відсутність прозорих правил бронювання та відряджень tech-спеціалістів, зазначає Сергій Токарєв у своїй колонці для видання “Економічна правда”.
Він підкреслює: по-перше, люди за кордоном не до кінця розуміють ситуацію в Україні і те, що у фахівців є можливість переїхати до відносно безпечних західних областей та працювати у приміщеннях з бомбосховищами та стабільним зв’язком.
По-друге, для інвесторів важливо мати можливість наживо поспілкуватися з представниками стартапу, у який вони хочуть вкластись. Zoom-зустрічі не здатні замінити живе спілкування з іноземними колегами чи принести стільки ж нетворкінгу, як offline-події. Тож неможливість українців виїжджати за кордон гальмує співпрацю з міжнародними компаніями.
Саме тому, на думку Токарєва, пріоритетна задача України зараз — розробити чесні та прозорі умови для бронювання та відряджень айтівців. Таким чином держава зможе показати іноземцям, що, попри воєнні дії, українські фахівці можуть регулярно та безпечно працювати, а також виїжджати за кордон для важливих зустрічей та заходів. Адже це ті спеціалісти, які приносять більшу частину валютних надходжень в державний бюджет — а отже забезпечують кошти, на які купується зброя, необхідна для перемоги України.
Сьогодні частину проблем український бізнес долає завдяки Дія.City — податковому режиму для технологічних компаній, який IT-сектор та держава розробили напередодні повномасштабного вторгнення. За час існування режиму до нього доєднались 847 компаній. За 2023 рік вони збільшили сплату податків вдвічі — до 8,6 мільярдів гривень.
Цьогоріч, аби вирішувати виклики воєнного часу та покращувати умови режиму, його резиденти створили спілку Diia.City United. Мета об’єднання — розробка прозорих та чесних правил для розвитку українського tech-бізнесу. Зокрема, спілка налагоджуватиме діалог між компаніями та державою, доноситиме та відстоюватиме інтереси бізнесу. Серед співзасновників об’єднання — такі провідні tech-компанії, як Ajax, MacPaw, Monobank, Roosh, Genesis та Netpeak Group.
Сергій Токарєв підкреслює: завдяки діяльності Diia.City United, прогнозованості та іноземним інвестиціям Україна зможе побудувати глобально конкурентноспроможну технологічну екосистему.