Різкий зріст популярності NFT викликав початок ряду інновацій у сфері невзаємозамінних активів. Саме через це з’явився новий вид “напівзамінних” токенів SFT, що мають одночасно характеристики двох протилежних типів токенів: взаємозамінних та невзаємозамінних. ЦеКрипто пояснить, що які є особливості цих двох типів токенів та в чому між ними різниця. Прикладами таких напівзамінних предметів з реального життя є:
- квитки на концерти;
- подарункові купони та сертифікати;
- ваучери.
Що таке напівзамінний токен?
SFT або напівзамінний токен – це порівняно новий вид токенів, що можуть протягом усього циклу існування бути як невзаємозамінними, так і взаємозамінними. На початку свого життя напівзамінні токени працюють як звичні взаємозамінні, бо вони мають однакову вартість з ідентичними SFT. Для прикладу: токен, що показує актуальний ваучер від Rozetka з вартістю 1000 грн, буде мати точно так же цінність, як і будь-який інший ваучер від компанії з ідентичними характеристиками (як ціна, термін тощо). Тому обидва ці токени будуть взаємозамінними.
Як взаємозамінний токен стає невзаємозамінним?
Основна відмінність, яка й робить ці токени напівзамінними, є їхня особливість: токени після свого погашення втрачають номінальну вартість. Така втрата вартості з взаємозамінних токенів, у яких закінчився термін дії, робить невзаємозамінні.
Краще зрозуміти це допоможе приклад з реального життя. У вас є токен, що являє собою квиток на концерт з останнім виступом The Beatles. Квиток має номінальну вартість, а ще його можна обміняти на будь-який інший квиток, якщо він на концерт The Beatles того самого дня, точного самого часу та в тому ж самому місці. Як тільки концерт завершується, токен (тобто ваш квиток) стане вже раритетним предметом для колекціонерів та отримає повністю нову вартість. Також це означає, що більше квиток не може бути обміняний на інший квиток такого ж початкового номіналу, але на інший гурт.
Саме через цей процес трансформації взаємозамінних токенів, які вже стали погашеними, у невзаємозамінні напівзамінні токени отримали свою назву.
Стандарт ERC-1155
SFT на сьогодні карбують за участі стандарту Ethereum ERC-1155 – одного з декількох стандартів токенів Ethereum. Цей інструмент, який дозволяє створювати токени на Ethereum блокчейні, сумісний з іншими технологіями, створеними на основі ERC.
Створили цей стандарт ERC-1155 у 2017 році розробники блокчейн-ігор Horizon Games, Enjin та The Sandbox. По суті, він є комбінацією двох стандартів:
- ERC-721 – невзаємозамінний токен;
- ERC-20 – взаємозамінний токен.
Завдяки цьому люди можуть створювати як невзаємозамінні, так і взаємозамінні токени, та керувати ними за використанням тільки одного смарт-контракту.
Надзвичайно корисні SFT в індустрії ігор, де є, як завжди, два типи елементів:
- взаємозамінні (наприклад, золоті злитки та ігрова валюта);
- невзаємозамінні (наприклад, зброя та предмети колекціонування).
Це вказує на те, що компанії з розроблення ігор можуть створювати ці два види токенів та навіть забезпечувати їхню взаємодію. Так учасники ігорного процесу можуть легко обмінювати речі (наприклад, зброю) на інші (типу злитки золота) і навпаки.