Саме це привело до того, що найбільшу електро-механічну автоматичну телефонну станцію (АТС) в квітні буде закрито і демонтовано.
В найкращі часи для «Укртелекому» в Бердичеві було близько 25 тисяч абонентів. 9 тисяч з них (це номери, що починались на «двійку») обслуговувала саме ця електро-механічна АТС. Вона займала більшу частину приміщень по вулиці Вінницькій.
В кінці дев’яностих років були плани по спорудженню нової АТС, під яку вже навіть було споруджено велику будівлю біля 15 школи, але згодом її продали під супермаркет. Адже з приходом в телефонію цифровізації, фізичні розміри АТС зменшились в десятки разів.
В 2002 – 2005 роках було встановлено нові цифрові АТС на Червоній горі, а згодом так звані «виноси» в районі Цегельного заводу по вулиці Расковій та в інших місцях. Вони дозволили повністю закрити потребу в телефонних номерах після шаленого дефіциту на них у 90-х роках.
Але потім з розширенням та зростанням мереж мобільного зв’язку від стаціонарних телефонів люди почали масово відмовлятись. Саме тому нинішніх 8 тисяч абонентів можуть цілком і повністю «поміститись» в існуючих цифрових АТС.
На сьогодні стара станція обслуговує всього 700 номерів, але й вони протягом квітня будуть перенесені на цифрові АТС. При цьому, на жаль, абонентам доведеться звикати до нових телефонних номерів. У тих, в кого номер починався на «двійку», тепер буде починатись на «четвірку», а тих, в кого була «трійка», тепер буде «п’ятірка».
І не просто зміниться перша цифра в номері, а зміняться й інші цифри. Абонентів про ці зміни мали б попередити в квитанціях за сплату послуги зв’язку, але нас, наприклад, в редакції ніхто не попереджав. Так-так, тепер і наш старий, перевірений часом і людьми номер 2-15-73 буде змінено на 4-12-39.
На це треба зважати тим, хто повідомляє нам свої оголошення ще по стаціонарному телефону, а не мобільним чи електронною поштою.
Обладнання старої АТС буде демонтовано, і знову в будівлі телекому звільняться чергові приміщення. Сьогодні і так чимало кімнат там орендуються під магазини та офіси, а приміщення, де зараз знаходиться АТС, напевно, можна було б використовувати навіть під спортивний чи танцювальний зал, таке воно велике. Ця будівля за свої більш як сто років існування знала багато змін, а за наступні сто, мабуть, зазнає ще більше.