Підприємець з Бердичева допоміг у реалізації схеми незаконного переправлення за кордон чоловіків призовного віку. Під виглядом водіїв, що здійснюють міжнародні вантажоперевезення, 13 військовозобов’язаних громадян виїхали за межі України та не повернулися.
Протиправну діяльність викрили оперативники відділу міграційної поліції та Управління карного розшуку ГУНП в Житомирській області.
Під час досудового розслідування слідчі Бердичівського районного відділу поліції встановили, що наприкінці 2022 року 33-річний чоловік заснував фірму, основним видом діяльності якої є транспортні перевезення. Він отримав відповідні ліцензії та КВЕД, що дають право на міжнародні вантажні перевезення, та кваліфікований електронний підпис користувача. Підприємець зареєструвався у системі «Шлях», отримавши можливість подавати заявки на право перетину державного кордону України чоловіками призовного віку, як водіїв його «фірми».
Надалі ділок передав іншим особам, щодо яких нині триває розслідування, електронний носій з особистим кваліфікованим підписом та паролем до нього, логін та пароль доступу до облікового запису в системі «Шлях» та печатку заснованого ним ФОП. Чоловік усвідомлював, що таким чином бере участь у протиправній діяльності.
Після фіктивного працевлаштування на посади водіїв у вказаного ФОП «ухилянти» отримували пакет документів та детальні інструкції для успішного перетину державного кордону України через пункти пропуску в межах Львівської, Волинської та Закарпатської областей. Вони виїздили вантажними автомобілями, у тому числі транспортним засобом підприємця, які він безпосередньо доставляв до кордону.
Унаслідок таких дій у період з січня по травень 2023 року державний кордон України незаконно, в умовах дії правого режиму воєнного стану, перетнули 13 громадян. Станом на кінець серпня 2024 року жоден з них на територію держави не повернувся.
3 вересня слідчі поліції, під процесуальним керівництвом Бердичівської окружної прокуратури, вручили чоловікові повідомлення про підозру. Йому інкриміновано пособництво (ч. 5 ст. 27 ККУ) у незаконному переправленні осіб через державний кордон України (ч. 2 ст. 332 ККУ). Досудове розслідування триває.
Відповідно до чинного законодавства підозрюваному може загрожувати позбавлення волі на строк від 5 до 7 років.
Бердичівський районний відділ поліції