Днями увагу звернули на кілька ухвал Бердичівського суду, що стосувались засуджених, яким обрано міру покарання, не пов’язану з позбавленням чи обмеженням волі. Тобто тим, кому суд присудив іспитовий термін або штраф, або ж інші заходи.
В одній з таких ухвал говорилось про те, що суд за клопотанням служби пробації розстрочив виплату штрафу в 17 тисяч гривень на декілька місяців, а в іншій — що, знову ж, за клопотанням пробації, суд замінив штраф громадськими роботами.
Щоб дізнатись детальніше про роль служби пробації, створеної ще порівняно недавно, довелось завітати до них особисто. Зараз ця служба займає частину приміщень колишнього паспортного столу, тож тепер її «клієнти» можуть заходити «відмічатись» без проходження поліцейського КПП та блукання коридорами райвідділу поліції.
І саме вчорашнього ранку тут їх зібрали разом для проведення бесіди щодо протидії торгівлі людьми. Цей захід проводили спеціалісти комунальної установи «Центр соціальних служб» і тривав він недовго.
Подібні заходи, як пояснила в.о. начальника відділу пробації Людмила Міхалкіна, є однією зі складових роботи служби разом з іншими, передбаченими законодавством. А як пояснили самі засуджені, головним у їхній взаємодії зі службою є те саме «відмічання». Зазвичай постановою пробації встановлюється необхідність з’являтись до служби пробації два рази на місяць, але якщо хтось порушує графік «побачень», тоді йому встановлюють інший, наприклад, двічі на тиждень.
Також В.О. начальника відділу відзначила, що у разі отримання вироку про накладання штрафу засуджений має принести квитанцію про його сплату саме до служби пробації. А якщо він цього не зробив, тоді і з’являються клопотання про розстрочку штрафу або ж його заміну громадськими роботами. Відробляють засуджені на комунальному підприємстві, яке обслуговує міські кладовища. Роботи там завжди вистачає і не для тих 10-15 засуджених, яким призначається таке «перевиховання», а й ще для кількох десятків вистачило б. Працюють засуджені не більше ніж 4 години на день.
Ну, а якщо ніякі заходи не допомагають, тоді пробація звертається з клопотанням до суду щодо заміни м’якого вироку на більш суворий, пов’язаний із позбавленням або обмеженням волі.
Останнім часом, в зв’язку зі змінами в законодавстві, засуджені можуть бути мобілізованими до ЗСУ, і деякі з бердичів’ян вже скористались такою можливістю. А дехто вже й віддав життя за волю і свободу країни…