З 2018 року суд може призначати особам, які вчинили домашнє насильство у будь-яких його проявах, проходження Типової програми для кривдників. Однак у Бердичеві це стало можливим тільки нещодавно. Загалом у області програму проводять тільки 10 територіальних громад.
У 2023 році на обласному рівні провели навчання для 36 фахівців, одним з яких була психологиня з Бердичева — Яна Кропивник. Наразі вона працює у Спеціалізованій службі первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. Це саме та служба, кімнату для якої відкрили в січні 2024 року у відділенні КУ Центр надання соціальних послуг, вона була першою у Житомирській області.
Тоді говорилося тільки про допомогу постраждалим від насильства особам, але нещодавно стало відомо, що звертатися до служби можуть і самі кривдники, або ж їх направлятимуть туди за рішенням суду. Відомо вже про 2 таких рішення Бердичівського суду, одне з них вже виконується.
У одному з випадків громадянину обрали одним з обмежувальних заходів проходження такої Типової програми протягом 2-х місяців. 64-річний чоловік здійснював насильство над дружиною: кричав, лаявся, погрожував фізичною розправою. Суд вирішив, що йому може допомогти проходження Типової програми для кривдників. Це перший випадок застосування програми у Бердичеві.
Сама пані Яна зауважує, що попри те, що суд у цьому випадку призначив всього 2 місяці для проходження програми, потрібно від 3-х місяців до півтора року. Вона проводить заняття з чоловіком два рази на тиждень. Психологиня пояснила, що є декілька етапів:
- діагностика
- мотивація
- бесіда
- індивідуальна робота
Програма має на меті змінити модель насильницької поведінки людини. Вона складена за методикою когнітивно-поведінкової терапії. Адже людина може бути не агресивною щодо друзів, знайомих, колег, але мати викривлене бачення особистих відносин з родиною. Вона може не усвідомлювати до кінця, заперечувати, що здійснює насилля, звинувачувати при цьому саму жертву у провокаціях. Варто зазначити, що кривдником у стосунках може бути як чоловік, так і жінка.
На жаль, у Бердичівській громаді побільшало випадків домашнього насильства. Або не варто виключати й те, що сучасне суспільство не боїться просити допомоги і говорити про свої проблеми. Однак, звернень про скоєння насильства стає все більше. У 2022 році КУ Центр надання соціальних послуг було зафіксовано 52 повідомлення про домашнє насильство, а у 2023 майже у тричі більше – 173 звернення.
Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від насильства, у 2022 році отримала 14 повідомлень про скоєння насильства, а у 2023 році – 60 повідомлень.
Хоч спеціалізована служба працює всього декілька місяців, але її фахівці вже надали 79 послуг соціально-психологічного характеру. А 54 особи, які постраждали від домашнього насильства, отримали консультації. Серед них 25 жінок, 6 чоловіків і 24 дитини.
А от щодо даних бердичівської поліції, то вони повідомили, що тільки з початку 2024 року отримали 135 повідомлень про скоєння домашнього насильства. За два місяці працівниками поліції було проведено близько 200 профілактичних бесід з кривдниками. Правоохоронні органи повідомляють, що у цьому році від домашньої тиранії постраждали 99 осіб. Абсолютна більшість з них жінки — 87 осіб, а також 8 чоловіків і 4 дитини.