Найпоширенішими видами злочинів, що трапляються на території Бердичівського району, залишаються крадіжки. Ласі на чуже добро зловмисники ладні заволодіти майном, влучно потрапивши до кишені необачного перехожого, порушивши недоторканість житла інших або завітавши до квартири чи будинку, поступово задурюючи голову господарям, проникши до салону автомобіля, де власники залишають цінні речі, а то й тишком-нишком влаштувавши «пограбування» магазину.
«Загалом, проникати в чужу оселю зловмисники можуть декількома способами. Наприклад, шляхом пошкодження внутрішнього замка, а також підбором ключів до замків. Інші ж зловмисники на перешкоди у вигляді замків на вхідних дверях особливо не зважають, обираючи шлях зламування», – розповідає начальник Бердичівського відділу поліції Роман Зайцев.
«Зоряним часом для візиту непроханих гостей до чужої оселі є період з 9-ї до 14-ї години, коли господарі, як правило, знаходяться на роботі, а діти – у школах або ж дитячих садках. Професійні злодії роблять свою чорну справу не кваплячись, попередньо впевнившись, що у вибраній ними оселі нікого немає і не буде ще порівняно тривалий час. Зазвичай злодій, відчинивши двері квартири або будинку, впускає всередину співучасників злочину, і група починає неквапний обшук, який може тривати до декількох годин. Іноді зловмисникам вистачає й декількох хвилин, якщо вони одразу ж знаходять цінності та гроші, які господарі безпечно зберігають у найдоступніших та «найпопулярніших» місцях: у ящиках комодів, серед одягу в шафах, у книжках, під матрацами і т.п.», – продовжує Роман Анатолійович.
Як уберегтися? У більшості випадків злочинці використовують досить примітивні методи проникнення в чужу оселю. Часом навіть наявність в апартаментах дорогої системи безпеки не може зупинити досвідченого крадія. Однак, як засвідчив Роман Зайцев, дотримання найелементарніших правил безпеки може значно зменшити ризик побачити свою квартиру обкраденою.
Щоб вберегти свою оселі від непроханих гостей потрібно враховувати наступне:
1. Двері, замки та вікна. Найкращий пасивний захист від сторонніх осіб – надійні вхідні двері та замки. Потурбуйтеся про те, щоб до Вашої оселі вели броньовані двері. Зверніть увагу на міцність дверної коробки, адже на практиці зустрічалися випадки, коли злодії, нестримно бажаючи потрапити до помешкання, просто зламували дверну конструкцію в цілому. Зверніть увагу й на надійність замків. Під час їх підбору порадьтеся зі спеціалістами. Корисно також встановити на дверях із внутрішнього боку ланцюжок-обмежувач. Якщо дозволяє планування, можна подумати й про тамбурний варіант на усьому поверсі. Проте, краще, щоб двері до тамбуру були не «глухі», а мешканці квартир мали можливість бачити, хто бажає до них завітати.
Мешканцям перших поверхів слід продумати варіант встановлення на вікнах своїх квартир найпростіших решіток.
2. Сигналізація. Там, де не допоможуть двері та решітки, вас і Вашу оселю захистять пульти централізованого спостереження та державні охоронці. У квартирі чи будинку буде встановлено стандартну систему сигналізації, яка підключається до пульту відділення охорони. Головна вимога – наявність телефонної лінії. Можливо встановити автономну сигналізацію. Якщо злодій намагатиметься проникнути через двері або вікно, сигналізація спрацює.
3. Цінні речі та грошові кошти. На жаль, доводиться констатувати, що таких місць у квартирах, про які не здогадувалися б злодії, практично не існує. Тому краще тримати своє «добро» подалі від власних квартир та будинків. Якщо ви не довіряєте банківським установам, то встановіть вдома хоча б металевий сейф – помірно важкий або вмонтований у стіну. Безперечно, він одразу приверне увагу зловмисників, але якщо конструкція металевої шафи буде досить надійною, злодію доведеться неабияк постаратися та затратити масу часу, поки він його зламає.
4. Якщо Ви від’їжджаєте. Залишаючи свою квартиру або будинок на декілька днів або тижнів, домовтеся із сусідами, щоб вони наглядали за вашою оселею і регулярно виймали кореспонденцію з вашої поштової скриньки. Попросіть когось із родичів навідуватися до вашого помешкання хоча б декілька разів на тиждень, періодично вмикаючи світло в кімнатах у вечірній час доби. Одним словом, потурбуйтеся про створення ілюзії присутності господарів під час вашої ж відсутності.
Залишаючи свою оселю, закривайте вікна, кватирки, балкони, вмикайте радіо. Пам’ятайте, якщо ви загубили ключі від дверей, слід негайно змінити дверний замок.
І останнє – якщо ви стали жертвою злодіїв, негайно телефонуйте на лінію «102». Чим скоріше ви повідомите про злочин, тим більше шансів його розкрити «гарячим» слідом.