У середині січня в актовій залі Бердичівської музичної школи розливалася мелодія баяна. Колишній випускник, 4-курсник відділу «Народні інструменти» Житомирського музичного фахового коледжу ім. В. С. Косенка, лауреат міжнародних і всеукраїнських конкурсів, президентський стипендіат Назарій Каліщук запросив на свій концерт викладачів та учнів улюбленої альма-матер.
Незадовго до концерту
З Назарієм Каліщуком ми познайомилися у 2018-му році на регіональному фестивалі-конкурсі вокально-інструментальної творчості «Музика, що єднає молодь». Виступ юного баяніста не просто запам’ятався: він вразив не лише глядачів, а й компетентне журі майстерністю виконання. Учень музичної школи отримав Диплом ІІ ступеня. А потім були наступні успіхи та перемоги: в обласному фестивалі інструментальної музики «Мелодія» і ХІІ відкритому Всеукраїнському конкурсі юних баяністів та акордеоністів ім. Анатолія Білошицького…
Чому він обрав саме баян, і які можливості інструмент з безмежною широтою звучання дає виконавцю? Про це ми говорили з хлопцем та його мамою, Світланою Павлівною, незадовго до концерту…
Назарій навчався у Бердичівському НВК № 10. Він добре пам’ятає 2012-й рік. Разом із мамою прийшли до музичної школи. На той час її очолював Валерій Редчиць. І хоч Світлані Павлівні хотілося, аби син грав на фортепіано чи гітарі, мудрий керівник захопив хлопця розповіддю про баян, який має багатий музично-виразний потенціал. Назарій раз і назавжди вирішив: буде опановувати тонкощі гри саме на цьому інструменті. Успішно пройшов прослуховування й став учнем Валерія Семеновича. Чи є в родині ще музиканти? «Професійних – немає, – посміхнулася мама юнака. – Але всі люблять музику та спів. Свого часу син займався футболом у ФК «Кармель», відвідував заняття у зразковому ансамблі народного танцю «Радість» у Тетяни Олександрівни Самойленко. А потім остаточно визначився і у старших класах віддав перевагу баяну».
Роки навчання у музичній школі, розповів Назарій, – незабутні: «Чудові педагоги: мій перший викладач – Валерій Семенович Редчиць, потім – Людмила Вікторівна Зарбишева, яка підтримувала, надихала, спрямовувала та наставляла. Глибоко вдячний викладачам музично-теоретичних дисциплін Тетяні Пилипівні Нечипоренко та Ірині Павлівні Кучер і керівнику ансамблю баяністів Ірині Михайлівні Редькіній. Вдячний кожному вчителю, кожному працівнику колективу». Баян – універсальний інструмент із необмеженими можливостями, говорить Назарій Каліщук, йому підвладні будь-які мелодії – від народних до класичних. У 2018-му році він став студентом Житомирського музичного фахового коледжу ім. В. С. Косенка (клас народного артиста України Віктора Губанова).
Не перелічити всіх творчих досягнень і звершень обдарованого юнака. Лише у 2021-му році від брав участь у 16-и конкурсах міжнародного та всеукраїнського рівнів, отримавши дипломи І, ІІ і ІІІ ступенів. Одна з останніх знакових подій: 18-річний Назарій Каліщук став володарем Всеукраїнської мистецької Премії «Золота Молодь–2021» (увійшов у четвірку найкращих у номінації «Інструментальне мистецтво»). За результатами відбору експертною радою 20 переможців 1-го туру були запрошені на церемонію нагородження та гала-концерт, які пройшли 24-го серпня в Аккерманській фортеці у м. Білгород-Дністровському. У грудні Назарій посів І місце в номінації «Народні інструменти» II Міжнародного фестивалю-конкурсу «Аrt Fest UA». Наприкінці 2021-го став лауреатом І премії ІІ Всеукраїнського відкритого конкурсу молодих виконавців української інструментальної музики імені Германа Жуковського у номінації «Народні інструменти». За творчі здобутки у мистецтві студент Назарій Каліщук отримуватиме стипендію Президента України.
Цього року він закінчує Житомирський музичний фаховий коледж ім. В. С. Косенка. Що далі? Скоріше за все, вступ до консерваторії…
Музична подорож із баяном від Назарія Каліщука
В актовій залі Бердичівської музичної школи зібралися викладачі та учні, і атмосфера зустрічі була особливо теплою та задушевною. Завідувач відділу народних інструментів Ірина Редькіна представила всім давнього знайомого, винуватця цієї січневої події – випускника мистецького навчального закладу Назарія Каліщука. Він запросив улюблених педагогів та їх вихованців на концерт із 2-х частин. Музичну подорож під звуки баяну супроводжував коментарем і теплими словами вдячності своїм наставникам. Розпочав із «Ніжного джазового вальсу» відомого акордеоніста Френка Марокко. Потішив двома п’єсами з «Дитячого альбому», самбою «Мік-Мак» та п’єсою «У Парижі дощ…» свого викладача, народного артиста України Віктора Губанова. Музикант виконав твір «Лихач» відомого композитора, викладача Одеської державної консерваторії Віктора Власова, який заслужений діяч мистецтв України особисто подарував Назарію Каліщуку. Юний баяніст проживав кожну композицію, грав усім своїм єством, зливаючись з інструментом.
Звучали твори сучасних авторів – Володимира Грушевського, Анатолія Амелічкіна, Миколи Малигіна та з класичної спадщини – Йоганна Себастьяна Баха й Олександра Скрябіна. І щоразу глядачі нагороджували Назарія Каліщука шквалом оплесків та вигуками «Браво!». У паузі публіці дарували мелодії випускник Бердичівської музичної школи Денис Сєбов і учні – Костянтин Терепов та Євгеній Слюсар.
Колись Людмила Зарбишева, викладач Назарія Каліщука, запропонувала йому ввести до свого репертуару п’єсу композитора Бориса Мокроусова «Самотня гармонь». Ця мелодія постійно живе в серці, говорить баяніст, вона завжди торкається струн душі…
І знову лунали чарівні переливи, а слухачі замислювалися, згадували та мріяли. Викладачі і учні дякували колишньому вихованцю музичної школи, талантом якого захоплюються, а успіхами пишаються, за проникливу і хвилюючу музику, за віртуозну, емоційно насичену гру…