Серед місцевих краєзнавців давно точились дискусії, де в Бердичеві жив відомий радянський письменник Василь Гроссман, а сьогодні до цих дискусій символічно долучилась і окружна прокуратура.
Наш Telegram канал: https://t.me/rio_berdychiv_informatsiya
Так, сьогодні на сайті обласної прокуратури була оприлюднена зведена інформація про те, як працівники цієї структури героїчно відстоюють збереження пам’яток архітектури на теренах області.
Ні, вони не організовують суботники задля ремонтів цих пам’яток. Вони подають судові позови проти власників цих будівель і споруд, щоб зобов’язати їх оформити охоронні договори.
Зокрема, Бердичівська прокуратура у судовому порядку вимагає укласти охоронні договори «з метою збереження трьох будинків», які мають статус пам’яток архітектури місцевого значення. Але зрозуміти, яких саме, з цього інформаційного повідомлення було важко.
У тексті говориться про «Будинок Гроссмана В.С., будинок міської думи», а для ілюстрації надана фотографія будинку по вул. Садовій, 3.
Я перетелефонував в прокуратуру, щоб уточнити, і там мені підтвердили: «Так, будинок Гроссмана має адресу вул. Садова, 3…». Мовляв, для подання судового позову перелопатили купу документів, все перевірили і тепер очікують позитивного рішення суду.
До цього часу я знав лише два місця в Бердичеві, пов’язані з Василем Гроссманом – це будинок по вул. Шевченка, 14, де і є відповідна меморіальна дошка, і нинішній спортмайданчик п’ятої школи, де колись був дитсадок «Дубок», а раніше в цьому ж будинку жила сім’я Гроссманів.
Щоб перевірити себе ще раз, перегорнув історичні книги про Бердичів та передзвонив краєзнавцям, які на цьому знаються більше, і все одно не знайшов ніякої згадки про зв’язок Гроссмана з будинком по вул. Садова, 3.
На цьому будинку є дата його будівництва – 1909 р. – та ініціали першого власника «Г» «Т». Можливо, саме буква «Г» привернула увагу прокуратури, а, можливо, й щось інше.
І якщо вже дійсно прокурорів би цікавила архітектурна спадщина Бердичева, то краще їм було б звернути увагу на інший будинок, по вулиці Мостовій, 20 (колишня 13-та школа). Нові власники просто розібрали дах і чекають, коли будинок завалиться сам, щоб не потрібна була ніяка морока з використанням земельної ділянки. У Києві це давно звична практика, а тепер вона дійшла і до нас…