У Звягелі в рамках Міжнародного свята літератури і мистецтв «Лесині джерела» відзначили лауреатів обласної літературно-мистецької премії імені Лесі Українки. Почесне звання в номінації «Образотворче мистецтво» отримав бердичівський митець – майстер народної творчості з художньої обробки деревини Валерій Земнухов.
«Лесині джерела» об’єднали таланти
На малій батьківщині геніальної дочки українського народу, в Літературно-меморіальному музеї Лесі Українки 27-го липня пройшов культурно-мистецький івент «Слово живуще – віки невмируще». Після екскурсії комплексом відбулося вручення обласної літературно-мистецької премії імені Лесі Українки. За словами Звягельського міського голови Миколи Боровця, стало гарною традицією саме в Лесиній оселі відзначати найталановитіших особистостей нашого краю. Присутніх привітали начальник управління культури і туризму Житомирської ОВА Анатолій Душко та голова Житомирської обласної організації Національної спілки письменників України, лауреатка премії імені Лесі Українки Світлана Гресь.
Цього року звання лауреатів обласної літературно-мистецької премії імені Лесі Українки отримали бердичівський митець, майстер народної творчості України з художньої обробки деревини Валерій Земнухов, – у номінації «Образотворче мистецтво», завідувачка відділу вокалу та хору Звягельської школи мистецтв Майя Куханська – у номінації «Дослідження і пропаганда творчої спадщини Лесі Українки» та заслужений працівник культури України, майстер народної творчості України, член Національної спілки письменників України, директор Краєзнавчого музею Романівщини Юрій Кондратюк – у номінації «Література».
Заслужений працівник культури України, лауреат премії імені Лесі Українки, режисер, автор літературно-мистецького свята Микола Мартинюк ознайомив присутніх з історією «Лесиних джерел», що започатковані у 1987-му році. У 1990-му свято набуло статусу всеукраїнського, а з 1994-го є міжнародним.
Учасникам липневої події дарували свою творчість народний вокальний аматорський ансамбль «Віра» та композиторка, педагог, виконавиця пісень, лауреатка численних фестивалів і конкурсів Лариса Бойко. Також відбулася презентація вінчального віночка Олени Пчілки, створеного в рамках проєкту «Освячені коханням» майстринею народної творчості, викладачкою Звягельського вищого професійного училища Світланою Голенею у співпраці з Київським музеєм Лесі Українки. Гості оглянули виставку народного художника України, лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка, почесного академіка НАНУ Миколи Максименка.
Мистецтво надихає…
Художня обробка деревини – чарівне самобутнє мистецтво, яке вражає та захоплює. Роботи майстра народної творчості Валерія Земнухова викликають відчуття цілісності і гармонії, несуть у собі глибокий філософський зміст… Кожний мистецький виріб можна прочитати, як книгу, та відшукати цікаві сторінки, що здивують і запам’ятаються…
Дякуючи за почесну нагороду, наш обдарований земляк Валерій Земнухов згадував, як у дитинстві відкрив для себе поезію Лесі Українки: «У простих словах – глибокі смисли… Коли вперше побачив екранізацію «Лісової пісні», був настільки вражений драматичним сюжетом, що фрагменти твору залишилися в пам’яті на довгі роки. Друга знакова подія відбулася, коли готував до друку свою поетичну збірку «За хвилину до сонця», яка була видана в 2016-му році. Під час зустрічі з головою Житомирської обласної організації НСПУ побачив на поличці тоненьку збірку поезій Лесі Українки, видану приблизно в 50–60-х роках минулого століття. Зацікавився її форматом… Свято «Лесині джерела» проходить із метою увічнення пам’яті та популяризації творчої спадщини видатної української поетеси. Приємно, що став лауреатом обласної премії ім. Лесі Українки. Вдячний усім, хто підтримував і був поряд на моєму творчому шляху: колективу Бердичівської художньої школи, художнику Сергію Шустеру (нині покійному), друзям-митцям, усім, хто надихав, давав поради й допомагав. Намагаюся завжди залишатися собою, не фальшувати та постійно бути в творчому русі».
Нагадаємо: у 1995-му році відбулася персональна виставка робіт Валерія Земнухова у престижній галереї «Кольори» Українського центру культурних досліджень. Його твори експонувалися в Житомирі, Валерій Земнухов неодноразово представляв наше місто в рамках всеукраїнських виставок на кращих майданчиках столиці: в Національному центрі «Український дім» та Національному палаці культури «Україна». Періодично роботи митця демонструвались у Бердичеві. У 2008-му році в Музеї історії міста відкрилася його персональна виставка. В 2011-му в МПК ім. Шабельника О. А. розмістилася виставка художніх фотокартин «На берегах Гнилоп’яті», яка відкрила ще одну грань таланту Валерія Земнухова. В листопаді 2023-го року в Музично-драматичному театрі на Європейській пройшов творчий вечір, присвячений 70-річчю митця. Ім’я нашого земляка внесено до Енциклопедії сучасної України (том 10).
Майстер, котрий оживляє дерево, перевтілює дари природи у прекрасні образи і дивовижні сюжети. Теплі витвори мистецтва вражають своєю вишуканістю та самобутністю.
«Лесині джерела» – невичерпні, ця багаторічна непересічна подія, символ непереборної сили українського духу, об’єднує талановитих митців та всіх поціновувачів прекрасного. Щиро радіємо успіхам майстра народної творчості Валерія Земнухова і вітаємо обдарованого земляка з заслуженим визнанням його таланту!
Фото – з інтернет-ресурсів