Всесвітній день туризму фотохудожники Житомирщини традиційно відзначають, ділячись на світлинах своїми враженнями від подорожей просторами рідного краю. Любителів мандрувати з другом-фотоапаратом об’єднує щорічний обласний конкурс туристичної фотографії. Ім’я бердичівлянки Світлани Шмигельської – не вперше у трійці його переможців.
Захоплення фотографією ввійшло в життя Світлани Шмигельскої ще в дитинстві й повністю охопило. Інакше й бути не могло: вдома батько створив цілу фотолабораторію. З роками хобі дівчини переросло в улюблену справу, без якої себе не мислить. Крокуючи містом, прогулюючись його околицями, долаючи пішки великі відстані чи подорожуючи автостопом, Світлана відображає на фото миті та емоції, зміни в природі й події. Її роботи передають схоплені пильним поглядом фотографа своєрідність архітектури старих будівель, посмішку дитини, настрій людини й бульбашки на калюжах під час дощу…
Для Світлани дуже важливо знайти, побачити і показати незвичайне у звичайному, важливе – у дрібницях – те, що в нас перед очима або буквально під ногами. І коли це вдається, радіє всією душею: «Минулого року на міській фотовиставці до Дня туризму перехожі зупинялися біля моїх світлин і розпитували: «Це де?», відкриваючи для себе такі місця, які не помічаючи, проходячи повз…». Будь-яка подорож для бердичівлянки – це завжди подія. І постійно під рукою – фотоапарат:
«Мандри для мене – драйв, джерело натхнення та відкриття. Це маленьке життя, яке знову проживаєш, дивлячись на фотографії. Протягом одного дня вдалося відвідати Ізяслав, Острог. Подорожувала і до Кам’янець–Подільського… Автостопом добралася до гори Говерла. Один день, а фото – на цілий тиждень… Іноді сідаю на скутер і вирушаю в дорогу. Таким чином дісталася до різних кар’єрів: Соколівського в Житомирі, а також – до Жежелівського і Глухівського у Вінницькій області. Шкода тільки, що люди забруднюють навколишнє середовище… Є фотографії з Музею хліба в селі Білопілля Козятинського району – це жива історія хліборобського краю, експонати зберігають пам’ять про наших пращурів… Багато хто вважає, що гарне – далеко. У нас в Україні, зокрема в Житомирській області, є багато цікавих місць. Коли публікую свої світлини в мережах Інтернету, у людей виникають питання, а хтось пропонує нові маршрути. Рада, що в останні роки про Україну стали значно більше розповідати учасники різних творчих конкурсів і проєктів. Адже тривалий час наша культура перебувала у забутті. Зараз вона завойовує світ. Ми повертаємося до своїх витоків…».
Після поїздок чи піших подорожей Світлана Шмигельська прагне поділитися своїми думками та почуттями на знімках, щоб люди відкрили для себе місця, які зачаровують, і захотіли на власні очі побачити їх: «І не потрібно їхати у далекі краї, витрачати великі гроші.
Якщо є бажання, дивовижне – поруч. І коли ти зупиняєшся на ньому поглядом, отримуєш задоволення від побаченого, це реально класно! Є достатньо місць, які викликають радість. Щасливий той, хто може розгледіти красу в звичайних речах…» Це вміння фотохудожниці поповнює багаж її вражень і змушує знову та знову відправлятися в чергову мандрівку. У неї є колекції світлин культових споруд, історичних пам’яток та муралів…
– Кажуть, фотографія – це відкриття нового… Що Вас вражає під час поїздок Житомирщиною?
– У будь-яку пору року дивує атмосфера і неповторність нашого Бердичева, краса фортеці. У 2019-му році я брала участь в обласному фотоконкурсі «Житомирщина туристична», світлина «Візитівка Бердичева» посіла 2-е місце в номінації «Музика в камені». Є мальовничі місця і цікаві будівлі на Бердичівщині. Фотографувала Свято-Троїцький храм, приміщення цукрового заводу, гранітний кар’єр у Райках, будинок рибалки у Старому Солотвині… На Житомирщині варто побачити маєтки Терещенків у Червоному та Денишах, неоготичний палац у Краснополі, віллу Мазаракі у Райгородку.
– В яких місцях Вам хочеться побувати?
– Хочеться побачити Тараканівський форт – унікальну споруду часів Першої світової війни, що на Рівненщині.
Житомирський обласний туристичний інформаційний центр за підтримки Департаменту культури, молоді та спорту облдержадміністрації традиційно, за два місяці до відзначення Дня туризму в Україні, оголосив конкурс туристичної фотографії. Цього року 24 автора подали 126 робіт на розгляд суддів – відомих фотохудожників та співробітників Житомирського обласного ТІЦ. Двадцять сьомого вересня нагородили переможців конкурсу. Серед 17-и світлин бердичівлянки Світлани Шмигельської відзначили дві: у напрямку «Туристичні магніти Житомирщини» фотографія монастиря-фортеці Босих Кармелітів «Міце паломництва» посіла 3-є місце, у спеціальній номінації «Цікавий ракурс» перемогу отримала робота «Гранітний кар’єр». Через тиждень, 5-го жовтня, у Меморіальному будинку-музеї академіка С. П. Корольова відкриється виставка кращих конкурсних фотографій…
Є у Пауло Коельйо рядки: «Якщо ти здатний бачити прекрасне, то тільки тому, що носиш прекрасне всередині себе. Бо світ подібний до дзеркала, в якому кожен бачить власне відображення». Для Світлани Шмигельської мистецтво фотографії – це можливість показати людям навколишній світ таким, яким вона його сприймає: «За дверима будинку відкривається чимало доріг, подорож зводить із цікавими людьми і знайомить із мальовничими куточками. Мандруйте, змінюйте своє життя, пізнавайте та отримуйте враження. Дорогу здолає той, хто йде…».
Автор фото – Світлана Шмигельська