Кожного року 9 листопада українці підтримують гарну традицію об’єднання народу навколо українського слова, беручи участь в своєрідному мовному флешмобі – написанні радіодиктанту національної єдності. Кожного року усі бажаючі збираються в заздалегідь визначеному місті, отримують ручку і папір, якщо з собою не взяли, і зосереджено та уважно вслуховуються у текст всеукраїнського диктанту.
Цьогоріч він є вже вісімнадцятим, завдяки якому і дорослі, і молодь, і діти мають змогу перевірити себе на знання рідної мови, на знання правил українського правопису, згадати уроки в школі та перевірити свої сили. А нині, коли українська мова дедалі більше набирає популярності серед людей, які зробили її об’єктом повсякденного вжитку, розмовляють нею не лише на роботі, а й в родинному колі, серед друзів та знайомих, така щорічна акція знаходить все більше прихильників різної вікової категорії. Розмовляти українською – це престижно, це вияв поваги до народу, частинкою якого є кожен, це вияв любові до своєї Батьківщини, де народився, зростав і живеш, це данина предкам, котрі за свою мову проливали кров.
В Бердичеві, вже традиційно, усі бажаючі також долучилися до написання диктанту, завітавши до філіалу міської бібліотеки №6, що по вулиці Є. Старікова. В очікуванні тексту диктанту ті, хто вже його писав минулі роки, ділилися враженнями з так званими «новачками», обговорювали, яким може бути цьогорічний, і уважно дивилися пряме включення підготовки до написання у різних містах України. Чернівці, Харків, Київ та Луцьк – це лише кілька населених пунктів, які показали на екрані, а писали, з упевненістю можна сказати, люди з різних куточків і навіть іноземці.
Хоча до зали бібліотеки прийшло не так багато людей (лише 15 осіб), та, можливо, чимала кількість долучилася до акції вдома, на роботі чи деінде. Бібліотекарі, вчителі, представники засобів масової інформації і просто звичайні бердичівляни – усі гуртом з певним хвилюванням чекали початку. Автором диктанту під назвою «Крила України», вже також традиційно, став доцент Київського університету ім. Б. Грінченка Олександр Авраменко. На початку чоловік зазначив, що у цій справі, звісно, важко догодити усім, але він намагатиметься максимально чітко та у звичайному темпі донести до слухачів кожне слово. А ще додав, що варто уважно слухати і орієнтуватися на паузи (коротші – кома, триваліші – тире, двокрапка чи крапка з комою).
Тридцять хвилин радіодиктанту пролетіли дуже швидко, а вражень залишилося напрочуд багато. Для когось, можливо, було важкувато, для когось – не зовсім, але, в будь-якому випадку, кожен пише в першу чергу для того, аби перевірити себе. Працівник Центральної міської бібліотеки Бердичева Олена Гринчук, котра вперше взяла участь в цьому мовному флешмобі, поділилися з журналістом газети «РІО-Бердичів» своїми враженнями від написання: «Цей диктант, про що було сказано ще вчора, а сьогодні ми переконалися, за обсягом слів та за складністю розрахований на учня 9-го класу. Була велика насиченість орфограм правопису великої букви, вставних слів та конструкцій. В останньому реченні Олександр Авраменко намагався вже так натякнути на знак оклику, що було виражено чути ту інтонацію, яка і вказувала на цей знак пунктуації. Я дуже чекаю самого диктанту, аби перевірити себе і особливо перевірити окремі речення. Тема диктанту цікава, цікаве поєднання слів «крила» та «мрія», текст пізнавальний, бо дізналися про видатних українців, розвивальний і під хештегом #пишемо_разом дійсно, я думаю, об’єднав українців».
А для тих, хто з певних причин не встиг об 11:30 долучитися до написання радіодиктанту національної єдності або, можливо, не встиг щось дописати, є можливість це зробити, адже через годину після трансляції в ефірі Першого каналу Українського радіо на сайті вже розміщують аудіо-варіант тексту.
Бажаючі можуть надіслати диктант на перевірку на «Українське радіо», відправивши або звичайний лист поштою на адресу Хрещатик, 26, Київ – 1, 01001, або ж в електронному вигляді на електронну адресу [email protected].
Будуть перевірені паперові листи, надіслані 9 та 10 листопада, та електронні версії написаного диктанту, які будуть надіслані до 12-ї години 10 листопада.