На початку січня на Бердичівщині, своїй малій Батьківщині, побувала легендарна людина – генерал-полковник Іван Іванович Олійник, який присвятив своє життя службі у ракетних військах стратегічного призначення, багато років обіймав командно-штабні посади і завершив службу, будучи заступником Міністра оборони України з питань озброєння.
Іван Олійник народився 14-го лютого 1937-го року у селі Скраглівці, навчався у Бердичеві, в школах № 4 та № 2. На військовій службі у Збройних силах СРСР – із 1956-го року. Закінчив Вище військово-морське училище інженерів зброї в Ленінграді в 1960-му. Служив у ракетних військах стратегічного призначення колишнього Радянського Союзу. У 34-річному віці командував полком, у 39 років – дивізією. Керував військовим училищем, протягом шести років був начальником випробувального космодрому «Плесецьк», у 1992–1994 рр. – заступником Міністра оборони України з питань озброєння. З листопада 94-го звільнений у запас, із 1995-го року працював головним науковим помічником Генерального конструктора ОКБ «Південне» імені М. К. Янгеля. Автор книг, науково-технічних монографій і численних публікацій з історії ракетобудування та ракетних військ. Кандидат військових наук (1990), доктор технічних наук (1999), дійсний член Академії технологічних наук України. Будучи членом редакційної ради науково-популярного журналу «Всесвіт, простір, час», читав цікаві лекції на зборах однойменного науково-просвітницького клубу в Будинку вчених НАН України. Нагороджений орденом Червоного Прапора, орденами «За службу Батьківщині в Збройних Силах СРСР» 2-го і 3-го ступенів та медалями СРСР і України. Проживає у Києві.
Чим би не займався Іван Олійник, за все береться з натхненням. Його організаторські здібності чудово поєднуються з інтересом до історико-географічного краєзнавства, зі всебічним вивченням різних місцевостей, де бував за волею долі. Зібрана Іваном Івановичем особиста величезна бібліотека, яка налічує декілька тисяч томів книг, – свідчення його широкого спектра інтересів та постійного прагнення до знань. У березні 2015-го року у залі Вченої ради головного корпусу Національного авіаційного університету відбулася презентація книги письменника «Мои земные и космические орбиты». У листопаді 2018-го в КПІ ім. Ігоря Сікорського – презентація книги «В поисках истины: они опережали время».
Третього січня Іван Олійник приїхав на Бердичівщину в особистих справах разом із зятем Володимиром і зустрівся з людьми, не байдужими до історії рідного краю, – приватним підприємцем Анатолієм Кашпіруком та місцевим краєзнавцем Володимиром Сінчуком. Під час спілкування вони з вдячністю згадували свою альма-матер – Бердичівську школу № 2, в якій навчались у різний час: її педагогів, чудові традиції і досягнення вихованців у науках та спорті. До речі, Іван Олійник грав у футбол у часи молодого Анатолія Пузача – майбутнього заслуженого тренера СРСР та України. «У Бердичеві виховане ціле покоління людей, які знайшли себе у важливих сферах діяльності, – зазначив Іван Іванович. – У своїх п’яти книгах я розповідаю про різні напрямки моєї творчості. Останню написав, опрацювавши 227 першоджерел, які містять думки знаних фахівців. Вона не для легкого та швидкого читання і порушує непрості та актуальні питання, пов’язані з розробкою, випробуванням та застосуванням ядерної зброї у минулій війні…» У п’ятій книзі «Превращение чуда в ядерного монстра» зібрані спогади про видатних фізиків світу – найкращих умів свого часу – і події, пов’язані з ядерним проектом. Подані в ній висновки та узагальнення засновані на аналізі великої кількості фактів і конкретних даних.
Учасники зустрічі зі знаним земляком вели розмову про історію нашого міста, добрі традиції та духовний розвиток полікультурного Бердичева. Одне з минулорічних занять слухачів «Вуличного університету» від Публічної бібліотеки з філіями Бердичівської міської ТГ, повідомив його лектор Володимир Сінчук, було присвячене життєпису Івана Олійника. Сам краєзнавець познайомився з цією непересічною людиною завдяки двоюрідній сестрі Фрідріха Горенштейна, котра навчалася разом з українським військовиком. У листопаді 2021-го року Максим Радіонов, 9-класник Бердичівської міської гуманітарної гімназії № 2, яку закінчив Іван Олійник, став переможцем XXII обласного інтелектуального конкурсу «Мирний космос» у напрямі «Історія розвитку авіації та космонавтики». Юнак представив роботу «Гордість нашої гімназії» (науковий керівник – учитель-методист БМГГ № 2, кандидат педагогічних наук Мілада Мартинюк). В основі дослідження – розповідь про важливі вектори життєвого шляху Івана Олійника, особливості становлення цікавої особистості з сузір’я видатних земляків – патріота України, взірця для сучасної молоді…
Нині письменник працює над шостою книгою про свої «земні та космічні орбіти».
Вікторія Кучерява
Використано фото Інтернет-ресурсів та
бердичівського краєзнавця Володимира Сінчука