Чи не вперше в історії Бердичева прийняли рішення про Програму охорони та збереження культурної спадщини громади. Його підтримали міські депутати на засіданні сесії, яке відбулося 20 грудня 2024 року.
Бердичів – одне з історичних міст України, яке за фактом не має жодного об’єкта культурної спадщини. Як так склалося? Єдине, що можна сказати зі впевненістю: попри те, що місто має багато старовинних споруд, які відомі у всьому регіоні, жодна з них не занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Хоч обласні та райцентри порівнювати між собою недоречно, але варто зауважити, що у Житомирі на сьогодні до реєстру внесено 161 об’єкт, серед яких архітектурні, історичні та археологічні пам’ятки. А от зі всієї Бердичівщини там можна знайти тільки одну історичну пам’ятку, яка знаходиться у селі Хажин – це Меморіальний комплекс жертвам Другої світової війни.
20 грудня у Бердичівській міській раді відбулося засідання сесії, на якому розглянули проєкт рішення про Програму охорони та збереження культурної спадщини громади на 2025-2027 роки. Жодного фінансування на конкретні дії у програмі не передбачено, але депутат та представник відділу культури міськради Олексій Побережний пояснив, чому її необхідно підтримати.
«Вперше на території Бердичева приймається ця Програма для того, щоб працювати над документацією, на яку потрібні кошти. Для того, щоб, власне, реєстр почав наповнюватися тими пам’ятками, які за фактом вже існують у Бердичеві, відповідно до закону України про охорону культурної спадщини. Тож як тільки з’являться кошти у фінуправлінні, будуть реалізовані відповідні заходи, щоб поповнити реєстр», – пояснив пан Побережний.
Своєю чергою міський голова Сергій Орлюк пояснив депутатам, що попри те, що Програма розрахована на 2025-2027 роки, місто поставило задачу поповнити Державний реєстр нерухомих пам’яток України вже наступного року.
За прийняття Програми охорони та збереження культурної спадщини громади на 2025-2027 роки проголосували 22 бердичівських депутати.