Молодіжний клуб «М-Формація» Публічної бібліотеки з філіями Бердичівської міської територіальної громади відчинив двері для всіх, хто цікавиться історією рукотворного дива – писанки і прагне спробувати доторкнутися до прадавнього мистецтва. До майстер-класу «Писанка – символ життя і миру» від голови ГО «Інформаційно-освітній центр «Гармонія» та майстрині з розпису писанок Наталії Онофрійчук долучилися діти і дорослі з Бердичева та інших міст України. Учасники особливої події відчули себе частиною єдиної української родини…
В дні героїчного протистояння України у війні з Росією, відлік яким розпочався 24-го лютого, кожен із нас на своєму місці намагається робити все, що може, для країни – хтось приєднався до волонтерського руху, хтось навчає і виховує, хтось тримає оборону на економічному фронті, хтось працює в інформаційному просторі… Запитавши себе: «Чим можу бути корисною для України?», Наталія Онофрійчук, голова ГО «Інформаційно-освітній центр «Гармонія», вирішила розпочати цикл публікацій про писанки, адже пробудження в душах Родової пам’яті зміцнює, дає сили і вдихає віру. Важливо осмислили своє глибоке коріння та приналежність до величної давньої цивілізації, переконана майстриня з розпису писанок. Із такими думками і посилами вона розпочала спілкування з дітьми з Бердичева та різних областей України, запросивши їх до вивчення традицій наших пращурів, щоб осягнути мудрість та силу символічного письма і передати свої знання іншим: «Маємо пам’ятати минуле й творити сучасне заради майбутнього. Доки люди пишуть писанки, Світло перемагає темряву. Хай завжди будуть із нами Сила Духу, Віра в Перемогу, прагнення бути корисними своїй Україні, рідним і близьким!» Наталії Онофрійчук допомагала дочка – студентка Марія. До речі, розповіла голова громадської організації, свого часу саме рідні діти зацікавили її мистецтвом писанкарства: «Завдяки Маші, котрій тоді було 4 роки, і старшій доньці Олі я ознайомилася з особливостями оздоблення писанок. Це все почалося, коли дівчата були вихованками зразкового ансамблю фольклорного співу «Вінець» ЦПО ім. О. Разумкова…»
Майстриня вела тиху розмову про символи, що містять орнаменти писанок, пам’ятки трипільської культури та візерунки з квітковими і сонячними мотивами. У писанках – цілий світ: небо з зорями, вода з рибами, Дерево Життя з оленями й птахами та зоране і засіяне поле. Їх дарують на знак пошани, на щастя та добро, з побажаннями здоров’я, сили і краси, миру та любові… Які часи, такі й писанки. Учасники майстер-класу підтримують українських захисників патріотичними розписами. Синій і жовтий кольори – символи Свободи та Незалежності, єднання і віри у світле майбутнє… Низький уклін за мужній подвиг кращим синам і дочкам українського народу – захисникам та захисницям, які боронять рідну землю. Божого їм благословення…
В залі пахло розтопленим воском, а ще – смаколиками, які бібліотекарі і волонтери «М-Формації» випікають просто в приміщенні молодіжного клубу, щоб передати їх нашим воїнам. Відвідувачі майстер-класу мали можливість зробити благодійний внесок. Кошти будуть переслані на потреби Збройних Сил України.
Кожний із присутніх створював писанку, втілюючи те, що підказує серце, чого прагне душа. Обирали візерунок, опановували вміння працювати з писачком і, затамувавши подих, наносили тонкі лінії малюнка. Харківчанка Раїса Нечипорук уважно спостерігала за діями онуки – Дарини Краснікової. Семирічна дівчинка залюбки бере участь у дистанційних уроках у Бердичівській міській гуманітарній гімназії № 2. «Мама Вікторія чимало вміє робити своїми руками, – поділилася Дарина. – Ми з нею шили з фетру кроликів та одноріжків. Виготовили самі натуральну свічку з вощини. Я вирішила спробувати розмальовувати невидуті яйця…» Кияни Інна Задорожна та її дочка Марійка теж відкривають для себе секрети писанкарства. До них приєдналася й бабуся – вчитель математики ЗОШ № 6 м. Бердичева Людмила Станіславська. Всі троє захопилися дивовижним мистецтвом. Той, хто хоча б раз спробував писати писанку, знову повернеться до цього захоплюючого заняття… Для всіх, хто перебуває нині за межами міста, буде проведений майстер-клас в онлайн-форматі.
Поліна Куркович та Дмитро Довгий разом навчаються в НВК № 10, разом прийшли на майстер-клас. Що зрозуміли, що відкрили для себе? «Писанкарство має давні витоки, воно спонукає до роздумів: «Хто ми?»
Писанка – частина нашої історії та життя, це символ-оберіг українського народу. Ми зрозуміли, як «читати» прадавні посилання, закладені у візерунках на писанках», – міркували однокласники. Сестри Елеонора та Емма Фомічові повідомили: «Коли ми створювали писанки, відчували особливу радість. Писали з добрим настроєм. У такі хвилини заспокоюєшся…»
Незабаром Україна святкуватиме Великдень. Ми зустрінемо його зі світлими думками, з молитвами, закодованими у символах писанки, з надією та вірою: Добро переможе зло. Хай різнобарвні писанки стануть добрим оберегом для кожної родини і нашим спільним кроком до Перемоги, хай принесуть в оселі мир та спокій.