Її ім’я не потребує особливого представлення, десятки років знаній солістці міського Палацу культури ім. Олексія Шабельника аплодує бердичівський глядач. Восени, 27 листопада, Тетяна Федорівна Щенявська зустрічає поважний ювілей.
Двадцять сьомого листопада зустрічає поважний ювілей легендарний голос Бердичева – Тетяна Щенявська. Жінка зі співочою душею, справжня українка, в якій переплелися мудрість та краса, працелюбність і щедрість, доброзичливість та щирість, крокує життям, обіймаючи світ крилами пісень.
Краса живе в серці з дитинства…
А співає Тетяна Щенявська, скільки себе пам’ятає, змалку. Цей дар дістався їй у спадок від батьків, в родині і дорослі, і діти мали чудові голоси! Отож тішили людей своїми талантами. Отримавши педагогічну освіту, Тетяна Щенявська, випускниця першої школи (нині гімназія № 1 ім. Т. Г. Шевченка), працювала вихователем у дошкільних закладах і 35 років присвятила улюбленій справі у Будинку дитини в селищі Гришківцях (сучасна Бердичівська спеціальна школа) та дитячому садку № 23. Комунікабельну і життєрадісну жінку любили та поважали педагоги і дошкільнята, згадує колега ювілярки Валентина Козачук: «Завжди усміхнена та діяльна, сповнена цікавих ідей. Надихала всіх, піднімала настрій і дарувала іншим свято».
Маленькою дівчинкою Тетяна Щенявська любила малювати, переносячи на папір квіти, пейзажі і казкові сюжети. Згодом, працюючи у закладах освіти, обдарована жінка прикрашала їх інтер’єр яскравим розписом. Переглядаючи фотографії Тетяни Федорівни, можна нерідко побачити її серед квітів чи з букетами в руках. Найпрекрасніші творіння природи буяють різнобарв’ям на картинах у її квартирі – полотнах із пейзажами і натюрмортами, подарованих місцевими художниками.
В душі її пісня звучить
Понад пів століття творчого життя Тетяни Щенявської пов’язано з міським Палацом культури ім. Олексія Шабельника. І протягом 30 років бердичівська співачка – солістка народного аматорського хору ветеранів, який навесні 2024-го підтвердив почесне звання. Її шлях – це безліч виходів на різні сцени, виступи у складі народного аматорського ансамблю народної пісні «Ладомир» та вокального ансамблю «Бердичі», цілий калейдоскоп концертів і широка палітра емоцій та вражень. Вона чимало разів побувала у Польщі, співала під баян у місті Яворі на Міжнародному фестивалі «Свято Хліба і Пряника». Тамтешні жителі бурхливо аплодували, захоплюючись «mocnym glosem», бердичівлянці з повагою дякував за майстерність тамтешній бургомістр.
Щоразу, коли Тетяна Щенявська з’являлася на міських сценах і в колективах різних установ, публіка не стримувала оплесків, вітаючи свою улюбленицю та слухаючи відомі пісні: «Молитва за Україну», «Ой ти, місяцю», «Червона калина», «Зеленеє жито, зелене», «Мамина коса», «Я козачка твоя», «На калині мене мати колихала», «Гей у вишневому саду» та інші твори. І нині бердичівлянка радує містян своїм голосом, огортаючи душевним теплом та крилами надій….
Вона співає легендарну «Степом, степом», написану в 1996-му як реквієм за спочилими солдатами Другої світової війни, і слухачі завмирають, слова пробирають до мурашок. У пісні – дух рідної землі, сила нашого народу, патріотичне піднесення, сльози матерів та дружин за загиблими воїнами і в той же час – життєствердна краса. Знову українські матері ждуть своїх солдатів, які ціною власного життя боронять Україну від ворога.…
Слова Лесі Українки «Так! я буду крізь сльози сміятись, серед лиха співати пісні…» стали життєвим кредо Тетяни Щенявської. На долю жінки випали радощі і труднощі, світлі та сумні події, але вона не втрачає оптимізму і, як би не було важко, підтримує добрим словом інших.
Красива та енергійна в молоді роки, Тетяна Федорівна й досі вражає бадьорістю духу, любов’ю до життя і людей та вмінням знаходити радість у простих речах. І, попри випробування, намагається відганяти «думи сумні», залишаючись елегантною, привабливою та комунікабельною. Коли приходить на репетиції народного аматорського хору ветеранів МПК ім. Олексія Шабельника, забуває про негаразди й тяготи.
Гордість, радість і втіха жінки, головна цінність життя – її велика сім’я: четверо дітей, дев’ятеро онуків та улюблений правнук Володимир. Пишається кожним і тішиться їхніми успіхами. А рідні дарують Тетяні Федорівні свою увагу та оточують турботою…
Тетяна Щенявська – учасниця й дипломантка багатьох конкурсів і фестивалів міського, обласного, всеукраїнського та міжнародного рівнів. У 2015 році солістка міського Палацу культури ім. Олексія Шабельника була нагороджена відзнакою «Честь і слава Бердичева».
Співаємо Вам, пані Тетяно!
Тетяна Щенявська надихає своїм співом та харизмою. Їй присвячують вірші, а портрети створюють місцеві митці. «І серце огортається в тепло, Як чуєм спів Щенявської Тетяни…» –пишепоет Анатолій Кондратюк. Вона дарує людям радість та щирість почуттів, музика – стан її душі, відгукується бердичівська письменниця і краєзнавиця Мілада Мартинюк:
Тетяна наша – наче лебідь,
Що морем музики пливе,
Вона – як джерело у лісі,
Лиш чисту воду всім дає…
У ІІ частині книги «Історія Бердичева в обличчях» Мілади Мартинюк надрукований нарис про талановиту бердичівлянку.
Є у пісні «Ой на горі на високій» слова: «Змалювала мене таку, щоб я вік співала…» Вони саме про неї, Тетяну Щенявську, котра народилася під музичною зіркою – жінка, яка не уявляю свого життя без пісні…
Ювілей – не просто дата, це своєрідний підсумок і старт до нових подій. Це привід згадати все добре, хороше й світле, що привнесено людиною у світ. Тетяна Щенявська перегорнула чергову сторінку життя і крокує своїм шляхом із дзвінкою піснею та вірою в мирне і щасливе майбутнє.
Шановна ювілярко, нехай цей вік – скарбниця мудрості та знань – подарує гармонію душі і спокій серцю. Бажаємо Вам добра, щастя та миру, родинного затишку, злагоди і тепла у Вашій оселі! Нехай Господь благословляє та оберігає Вас!
Хай щастя несе листопадове свято,
Хай стеляться Ваші доріжки крилато,
Хай квітнуть волошками лагідні очі,
Радіє душа Ваша світла, співоча!
Фото – з інтернет-ресурсів