Юна художниця Діана Голяєва запросила шанувальників мистецтва у подорож чарівним космічним простором, передавши у своїх творах прекрасні миті. Першу персональну виставку в Музеї історії міста Бердичева дівчина назвала «Сонячна система».
Перші зустрічі – емоційні і хвилюючі
Перша зустріч, перші враження зазвичай дають імпульс для подальшого спілкування. Ми познайомилися с Діаною Голяєвою на випускному вечорі у Бердичівській художній школі. В експозиції творчих робіт у Музеї історії міста відвідувачі побачили мінівиставку вихованки Олександра Войтка. Звернули увагу на серію креативних портретів, створених дівчиною. Пригадуються слова юної бердичівлянки, сказані рік тому: «Мій простір для творчості та фантазії – космос, Всесвіт, що надихає усіма його кольорами».
Діана малює з трирічного віку. Вона мріяла вчитися у художній школі, але прийти туди на співбесіду соромилася і трохи побоювалася. Дівчина з посмішкою згадує той випадок, коли мама, Наталія Валеріївна, наполягала на візиті до художки. Діана якось програла одну суперечку і за її умовами змушена була погодитися на відвідини школи: «Це відбулося одного літнього вечора 6 років тому. Мене записали на проходження майбутньої співбесіди, і у вересні я стала ученицею художньої школи. Мама – мій Ангел-Хранитель. Вона постійно допомагає та підтримує, розуміє мене і радіє успіхам». Навчання у художній школі – час осягнення краси мистецтва, спостережень та осяянь, яскравих вражень і відкриття нового.
У червні цього року ми знову зустрілися з Діаною Голяєвою, студенткою Української академії друкарства, на виставці творчих робіт випускників Бердичівської художньої школи. Нове досягнення майбутньої графічної дизайнерки – ілюстрування книги «Сонечкова сім’я» дитячого письменника Володимира Вакуленка, який загинув під час окупації на Харківщині. Третя розмова з дівчиною відбулася напередодні її персональної виставки «Сонячна система» в Музеї історії міста Бердичева. Діана поділилася своїми думками про творчі пошуки і планами на перспективу.
Планета на ім’я Діана
Ми спілкувалися, говорячи про різне: художню школу, де здійснювалися мрії, навчання у виші, величезний позитивний досвід першого року студентства, світобачення, прагнення та мрії…
– Бердичівська художня школа – початок початків?
– Так, вчителі допомогли мені розкрити творчий потенціал, знайти свій шлях. Глибоко вдячна викладачам Олександру Олександровичу Войтку і Валентину Петровичу Кривінському та директору школи Ірині Броніславівні Ніколайчук за знання, цікаві заняття, розуміння і турботу. 2022–2023-й роки – період наполегливої праці, участь у різних творчих конкурсах, детальне вивчення основи композиції, колористики та анатомії людини, художні експерименти. Улюбленими стали кольорові і графітні олівці, згодом – акварель. У 2023-му році вступила до Української академії друкарства у Львові.
– Ваші мистецькі вподобання.
– Портретний жанр образотворчого мистецтва. Прагну вдосконалюватися в цьому напрямку. Мені близький стиль аніме. Використовую елементи у творчих роботах, додаю своє, щоб підкреслити характер персонажів. Приваблюють ідеї коміксів, малюю манґу. Надихають цікаві референси, фотозйомки, косплей. Цікавить мультимедійний дизайн. Хочеться опановувати нові техніки і методики. Останнім часом особливо захоплюють астрономічні об’єкти та явища – спалахи, глибина космосу і кольори планет. А підштовхнула мене до вивчення астрономії бабуся, з якою ще в дитинстві спостерігала за зоряним небом. Вона розповідала про білі цятки, показувала сузір’я. Всесвіт завжди манить загадковістю…
– Афіша цієї виставки – своєрідна сонячна система, де 8 планет – Ваші портрети в різних образах. Найчастіше – із золотистим волоссям. В центрі – сигнатура (підпис), частина всієї композиції зі словосполученням cOurtjesterr. Чому саме «Придворний блазень»?
– З дитинства колекціоную фігурки клоунів і блазнів – порцелянові та м’які. У світовій літературі блазень, як правило, є носієм прихованої мудрості… У 2021-му я створила сторінку з ім’ям Court Jester в Instagram, а з часом – і в інших соцмережах. Два роки тому стала шити ляльки і повернулася до дитячого захоплення – вишивання.
– Ваші улюблені кольори.
– Теплі, сонячні, жовто-гарячі. А ще – пурпуровий та його відтінки. Люблю поєднувати непоєднувані кольори…
Сонце в палітрі барв
Виставка Діани Голяєвої «Сонячна система» відкрилася 12-го серпня, коли світ відзначає Міжнародний день молоді. Це свято творчості і натхнення, пізнання та реалізації цікавих проєктів, енергії і завзяття. «Серед тих, хто захищає Україну в боротьбі з ворогом, – молоді хлопці і дівчата. – відкрила мистецьку подію директор Музею історії міста Бердичева Наталія Захарчук. – Пишаємося подвигами Героїв і схиляємо голови перед пам’яттю всіх, хто поклав життя за Батьківщину…» Хвилиною мовчання вшанували присутні загиблих…
У ці дні виставкова зала відчула подих космосу, спілкувалася з відвідувачами очільниця закладу: «Неймовірну атмосферу створюють 76 творчих робіт Діани. І кожна – сплеск кольорів та емоцій».
Авторка виставки подякувала давнім друзям і новим знайомим за інтерес до її творчості та ознайомила з концепцією експозиції. Роботи випромінювали світло і тепло. Зображення планет – у тих кольорах, якими їх бачить юна художниця. Поруч – їх антропоморфні (олюднені) портрети. В центрі – зоря Сонце в рудих кучерях, що сяє навколо щедро. Зліва – 4 газові планети-гіганти: брутальний Юпітер, Сатурн, який чимось схожий на саму Діану, замріяний Уран та Нептун із проникливим поглядом. Справа – 4 невеликі планети земної групи з твердою поверхнею: таємничий Меркурій, палка красуня Венера, різнокольорова Земля в масці у вигляді супутника Місяця та войовничий Марс. Копії всіх восьми планет також відображені на листівках.
До речі, понад 260 років тому німецьким астрономом Робертом Лютером був відкритий і названий на честь давньоримської богині астероїд головного поясу (78) Діана.
Під сузір’ям емоцій і вражень
У залі розливалася музика. Учасники зустрічі з талановитою авторкою виставки слухали спів Юлії Іщенко під акомпанемент гітари. Обдарована гостя прийшла підтримати Діану Голяєву в день свого народження. Звучала пісня «Побіцяй мені» з репертуару гурту «Один в каное». І вірилося: «“завтра” негайно і невідворотно відбудеться…»
Органічно доповнюють виставку інші твори Діани Голяєвої. Це натюрморти, насичені яскравими фарбами (один із них – із гіпсовою головою Венери), ілюстрація з Ангелом у пастельних тонах, збірка робіт із практики, яка проходила у Шевченківському гаю у Львові. Не відійти від портретів вигаданих персонажів: вдумливої художниці, дівчини з іншого світу, таємничої незнайомки, напівфантастичної красуні… На деяких роботах – обличчя мами Діани – гарне, рідне, особливе…
Радість мистецької події розділили з авторкою виставки рідні, друзі, педагоги та митці. Юну бердичівлянку, випускницю гімназії № 1 ім. Т. Г. Шевченка, вітала її класний керівник, учитель зарубіжної літератури Жанна Шатківська: «Роботи Діани художньо завершені, вони мають особливий, філософський зміст. Вони несуть позитив і спонукають до роздумів». У першій гімназії, говорить Наталія Валеріївна,мама дівчини, підтримували ученицю і постійно надихали на творчий розвиток.
На думку фотохудожника Володимира Поліщука, побачене на виставці переконує: авторка має дар від Бога. Викладач художньої школи, класний керівник Діани Олександр Войтко побажав своїй вихованці впевнених кроків, віри в себе, нових творчих знахідок та реалізації задумів у мирній і вільній країні. Подяка колективу Музею історії міста Бердичева, букети квітів, теплі відгуки і добрі побажання зворушили винуватицю літнього вернісажу. Виставка триватиме до 23-го серпня. Прийдіть побачити і поринути в чарівну атмосферу, поміркувати над роботами та перейнятися їх світлим настроєм…