Театральний сезон починається восени і стає святом для бердичівлян та гостей міста – шанувальників Мельпомени. Прем’єра вистави – завжди особлива подія у культурному житті громади. Що день прийдешній готує в Музично-драматичному театрі на Європейській, дізнавалися наші журналісти.
Театральний сезон стартував у вересні. Але карантинні обмеження, на жаль, внесли корективи у звичний робочий і творчий ритм театрів країни, які прийняли виклики часу. У Бердичівському Музично-драматичному театрі на Європейській дотримуються усіх протиепідемічних правил: йдеться про 100%-ву вакцинацію персоналу, відповідну наповненість залу, масковий режим та інші вимоги.
Театральна осінь відкрилася виставою Коломийського театру «Мати-наймичка» за твором Тараса Шевченка. Також глядачі побачили комедію «Женихи» за п’єсою Миколи Гоголя «Одруження», де головну роль зіграв народний артист України Володимир Горянський, та виставу «Любов і голуби» за участю відомої української акторки театру і кіно Руслани Писанки.
У Музично-драматичному театрі на Європейській поступово відновлюються репетиції, заплановано декілька цікавих творчих проєктів, повідомила директор Алла Садковська: «На Різдвяно-Новорічні свята готується сімейне циркове шоу від арт-студії Анатолія Залевського «Різома» «Аліса в країні чудес». А 14-го і 16-го січня ми покажемо нову виставу – драму на дві дії «Любов до смерті» за мотивами п‘єси Михайла Старицького «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці». Режисер – В’ячеслав Давидюк, людина з багатою творчою біографією. Художник-постановник – Валерій Кулавін, який створював декорації для вистав на багатьох сценах. У ролях – актори Бердичівського театру. Глядачі побачать осучаснену версію драми про рушійну силу кохання. Дійство відбуватиметься під супровід троїстих музик – викладачів Бердичівської музичної школи. До Міжнародного дня театру, який відзначається 27-го березня, плануємо показати комедію «Валіза з наклейками» (режисер – Валентина Ратушинська) за участю акторів нашого театру». До речі, сценарист вистави – Алла Садковська, яка грає одну з головних ролей – Марусю. Новина для шанувальників мистецтва: у складі трупи міського театру– актор Житомирського академічного обласного театру ляльок Олег Яценко, він постане в ролі Грицька. Задіяно сорок виконавців, і бердичівлянам цікаво буде побачити нові обличчя.
У канву спектаклю введені харизматичні персонажі, які додають сюжету додаткову динаміку та яскравість. Паралельно розвиваються дві лінії: історії головних героїв та молодої пари. Не обійшлося й без колоритного героя – веселуна, п’яниці та філософа, котрий і розважає, і повчає…
Журналісти зазирнули до одного з приміщень театру, щоб зустрітися з художником-постановником Валерієм Кулавіним, і застали його в момент творчості: саме розписував куліси, падугу та задник, тримаючи в руках великий пензель. Їх у комплекті – сорок, а виготовлені понад 40 років тому у майстернях Великого театру (Bolshoi Theatre). «Спектакль «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці» практично поставлений у всіх музично-драматичних театрах країни, оскільки це вічна класика, – розповів Валерій Миколайович. – Класика – справжня перевірка акторської майстерності… Я двічі оформлював виставу за п’єсою «За двома зайцями» Михайла Старицького у Житомирському обласному академічному українському музично-драматичному театрі ім. Івана Кочерги. У Бердичеві це в же буде втретє, цього разу – за драмою «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці». У виставу «Любов до смерті» кожний вкладає частинку своєї душі. Директор театру Алла Садковська відшукала молодих акторів. Усі самовіддано працюють, живуть виставою, незважаючи на труднощі, пов’язані з епідемією коронавірусу. Багатьом непросто приходити на репетиції та поєднувати творчість із основним місцем роботи… Театр лікує душу, відповідає на складні питання і змушує по-новому дивитися на світ. Людині потрібні не лише матеріальні блага, а й духовні».
Валерій Кулавін, творець із тонким художнім смаком та безмежною фантазією, показав деталі виконаних ним макетів. І це була захоплююча розповідь захопленої улюбленою справою людини! При черговому читанні тексту твору класичної драматургії він побачив елементи містики та вирішив внести цей відтінок в оригінальні декорації і самобутній реквізит та їх розташування: «Ложа зліва від сцени буде виглядати, як хата. На сцені – предмети інтер’єру та екстер’єру. Оркестрова яма має перетворитися на озеро, спочатку – замерзле, а потім, зі зміною картин, воно вражатиме своєю красою. Є задум із живою водою. Дівчата, учасниці купальських обрядів, спускатимуться сходинками та кидатимуть вінки в озеро…»
Сюжет охоплює чотири пори року. Прем’єра вистави відбудеться 14-го січня, на Старий Новий рік, тож початок дійства розгортається взимку, коли падає сніг. Відвідувачі насолодяться красою гарної української традиції – співом щедрівок із побажаннями миру, здоров’я та щастя. Весна сповістить про себе дівочими хороводами і гаївками. Зелене літо завітає на сцену з народно-обрядовим святом Івана Купала. У постановку введена містична лінія. Мавки та русалки не відпускатимуть увагу глядача… З кожною порою року змінюються емоційний стан персонажів та їх ставлення одне до одного. Дійство закінчується восени, у фіналі запалять свічки, а що далі – у театрі поки що зберігають інтригу. Вдалося лише дізнатися: розв’язка не буде трагічною…
Жителів і гостей громади запрошують на прем’єру вистави «Любов до смерті» за мотивами п‘єси Михайла Старицького «Ой не ходи, Грицю, та й на вечорниці». Емоційно колоритну постановку, насичену народними традиціями, яскравістю образів і багатством української мелодики, можна побачити 14-го та 16-го січня о 18:00.
У планах Бердичівського Музично-драматичного театру на Європейській – чимало проєктів за участю молодих режисерів. Але це вже окрема історія, про яку бердичівляни дізнаються згодом.